Konsulat Generalny RP w Chicago otworzy swoje wnętrza dla miłośników architektury

 Tegoroczny festiwal Open House Chicago odbędzie się 15-16 października.
 
W latach 2013 i 2014 Konsulat Generalny RP w Chicago był pierwszą i jedyną placówką konsularną spośród blisko osiemdziesięciu przedstawicielstw konsularnych w Chicago, która zaprezentowała swoje wnętrza miłośnikom architektury w ramach programu OHC.

 

Celem festiwalu jest zaprezentowanie bogactwa i różnorodności architektury Chicago, w tym budynków unikalnych i zabytkowych, aby ukazać perły architektoniczne Wietrznego Miasta.
Zabytkowy budynek Konsulatu Generalnego RP w Chicago to jedna z siedmiu rezydencji oznaczonych jako symbole architektoniczne Chicago. Siedziba polskiego Konsulatu to stuletnia kamienica wybudowana w stylu English Town House z elementami włoskiego renesansu. Została zaprojektowana przez mistrza architektury chicagowskiej Benjamina Marshalla, autora takich symboli miasta jak Hotel Blackstone czy Hotel Drake.
Konsulat Generalny RP w Chicago współpracuje z największą polską społecznością mieszkającą poza Ojczyzną – ponad 3,2 miliona mieszkańców Środkowego Zachodu ma pochodzenie polskie.

Budynek Konsulatu powstał w 1916 r. jako prywatna rezydencja przemysłowca i senatora stanu Illinois Bernarda Alberta Eckhardta. Po zakończonym w 2008 r. 2-letnim remoncie budynek otrzymał prestiżową nagrodę Chicago Landmark Award for Preservation Excellence.

„Za kulisami”: Miłośnicy architektury będą mieli okazję zwiedzić siedzibę placówki z polskimi konsulami, którzy opowiedzą o historii budynku, jego funkcji, o lokalnej społeczności polonijnej i współczesnej demokratycznej Polsce – kraju o bogatej historii i 1050-letnim dziedzictwie, członku NATO i Unii Europejskiej.
Główne atrakcje: Salon I.J. Paderewskiego, Palmiarnia, Sala Lustrzana, Sala Ślubów i Gabinet Konsula Generalnego RP Piotra Janickiego.

Rezerwacje przyjmowane przez Fundację Architektury Chicago na jej stronie internetowej począwszy od 15 września 2016 r.http://openhousechicago.org/sites/site/the-consulate-general-of-the-republic-of-poland-in-chicago/#controls

Więcej o programie można przeczytać na stronie Open House Chicago 2016. http://openhousechicago.org/