KONGRES TEATRU POLSKIEGO W CHICAGO

CO: Kongres Teatru Polskiego w Chicago

DLACZEGO: Chcemy upomnieć się o swoje miejsce na polonijnej mapie Chicago, porozmawiać o kondycji naszego teatru głosem twórców, krytyków i widzów

KIEDY: 8 września 2019 r. w godz. 16-19.

GDZIE: Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago

 Pierwszy Kongres Teatru Polskiego w Chicago ma być głosem środowiska, które chce wyraziście zwrócić uwagę na swoje dokonania, opowiedzieć o wyzwaniach towarzyszących tworzeniu teatru na obczyźnie, upomnieć się o znaczenie swojej pracy, ale także o tej pracy opowiedzieć. Nie chcemy pisać sobie laurki. Chcemy przejrzeć się w głosach krytyków i kolegów po fachu, ale przede wszystkim publiczności. Chcemy pokazać, że jesteśmy kontynuatorami pięknej tradycji polskiego teatru w Chicago, który stał się” wraz z przyjazdem pierwszych imigrantów do USA, ale także przedstawić nasze aktualne dokonania, bo przecież w sezonie teatralnym 2018/2019 każdy z naszych czterech teatrów zagrał premierę! I oczywiście pomówić o planach. Liczymy na otwartą dyskusję o polskim teatrze, którego specyfika leży w ekspatriacji.

Kongres został pomyślany jako dynamiczne spotkanie, w którym wezmą udział twórcy teatru zarówno ci ze sceny, jak i zza kulis, krytycy, mecenasi, widzowie. Poza panelem dyskusyjnym zaprezentujemy się w literackim happeningu z udziałem publiczności.

Nasze spotkanie, pomyślane jako integracyjne, ponad podziałami i wizjami artystycznymi, będzie także okazją do wręczenia specjalnej nagrody Kongresu. Trafi ona w tym roku, dla nas inauguracyjnym, do Wiesława Gogacza, właściciela Art Gallery Kafe, miejsca, które wszyscy polscy aktorzy w Chicago, a także spora liczba widzów, doskonale znają; wielu z nas na scenie AGK prezentowało swoje produkcje. Chcemy uhonorować Wiecha za wieloletnie i konsekwentne promowanie polskiej kultury w Chicago.

Podczas Kongresu wręczy również swoją nagrodę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce (SDPA).

Pierwszy Kongres Teatru Polskiego w Chicago otwiera nową tradycję na bogatej mapie wydarzeń polonijnych w Wietrznym Mieście. Jesteśmy przekonani, że wyraźną i znaczącą nie tylko dla środowiska, ale także dla widzów, bowiem: “Cudze chwalicie/Swego nie znacie/Sami nie wiecie/ 
Co posiadacie.

Kongres odbywa się przy wsparciu i pod patronatem Muzeum Polskiego w Ameryce.

Wstęp 5 dol.

Do zobaczenia 8 września. Drzwi otwarte już od godz. 15.00. Program rozpoczyna się punktualnie o godz. 16.00.