Koncert “UMIERA PIĘKNO”- obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego

 UROCZYSTE OBCHODY 70 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Wspomnienie o Powstaniu Jadwigi Kwaśnik Badmajew – kurierka, pseudonim “Jagoda”:

“Powstanie Warszawskie był to ogólny zryw Polaków w walce o wolną Polskę. U boku Armii Krajowej walczyła cała ludność Warszawy.
Kobiety walczyły przy boku mężczyzn, walczyły też dzieci, głównie harcerze. Na barykadach, na ulicach, w kanałach.  Byla to zacięta, heroiczna walka o każdą ulice, każdy dom…”

Szanowni Państwo,

W tym roku przypada siedemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które zapisało się na kartach historii jako zacięty, śmiertelny bój o Warszawę z okupantem niemieckim. Pamięć o tamtych wydarzeniach, a ponad wszystko o ludziach, którzy brali w nich udział przetrwała nie tylko w kraju, ale również na emigracji wśród Polonii całego świata.
Naszym zadaniem jako emigrantów, jest utrwalanie tej pamięci i prawdy o tym jednym z najbardziej wzniosłych i tragicznych rozdziałów polskiej historii.

Wspaniałą okazją do uczczenia tej pamięci bedzie galowy koncert uroczystych obchodów 70 rocznicy Powstania Warszawskiego, w którym wystąpi znakomita polska wokalistka młodego pokolenia, wnuczka Powstańców, Aga Zaryan.

Koncert zorganizowany przez Katolicką Fundację Kultury, odbędzie się w sobotę, 13 września 2014, o godz. 7:30pm w Copernicus Center.

AGA ZARYAN uznawana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia. Jest ona pierwszą polską artystką, która podpisała kontrakt z światowej sławy wytwórnią Blue Note Records. Ponadto, jest ona laureatką wielu nagród, między innymi nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011, a także była mianowana tytułem honorowego Ambasadora Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

Artystka wykona utwory ze swojej płyty “Umiera Piękno”, która otrzymała miano Podwójnej Platynowej Płyty oraz nagrodę Fryderyka 2007. W koncercie usłyszymy utwory z tekstami poetów okresu wojennego. Wiersze wybrane przez Agę, opowiadają w sposób niezwykle liryczny i emocjonalny o życiu w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego. Muzykę skomponował i zaaranżował pianista Michał Tokaj. Artystce towarzyszyć będzie zespół w składzie: Michał Tokaj – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja oraz kameralna orkiestra smyczkowa.

Przywołując jeden z opisów płyty artystki czytamy:

“…Wrzesień. Drugi miesiąc Powstania, które miało trwać kilka dni. Pamiętamy dziś heroizm i patos, tragiczną ofiarę, która dla wielu w ogóle nie była potrzebna. Trudniej pamiętać, że życie powstańczej Warszawy miewało przebłyski normalności – młodzi ludzie kochali i tęsknili, nie tracili nadziei. To o tym opowiada płyta Umiera Piękno wokalistki Agi Zaryan”

W koncercie gościnnie wezmą również udział polonijne chóry:”COLLEGIUM CANTORUM POLONIA” oraz dzięcięcy chór „CHICAGOWSKIE SŁOWIKI”, działające przy Katolickiej Fundacji Kultury. W ich wykonaniu usłyszymy najważniejsze pieśni Powstania, jak chociażby Hej,chłopcy, bagnet na broń!, Pałacyk Michla czy Marsz Mokotowa, w pięknych aranżacjach Jana Zeyland, a wszystkim wykonawcom towarzyszyć będzie „The Chicago International Orchestra” pod dyrekcją Arka Góreckiego.

Koncert “Umiera Piękno” jest nawiązaniem zarówno do heroicznej, pełnej poświęcenia walki o każdy dom i każdą ulicę stolicy, jak i do codziennych zmagań, pragnień i nadziei młodzieży walczacej Warszawy.
Organizatorzy pragną, aby koncert “Umiera Piękno” był rodzajem hołdu wszystkim walczącym i poległym w walce o wolność nie tylko Warszawy, ale całej Polski.

Więcej informacji o koncercie i biletach na stronach:

www.katolickafundacjakultury.org
www.copernicuscenter.org

AGA ZARYAN – MIŁOŚĆ – muz. Michał Tokaj ; sł. Krystyna Krahelska
https://www.youtube.com/watch?v=RJprGd5-DpQ