Koncert słowiańskich ballad

SONY DSC

 

Koncert w świętokrzyskim

Polish News została zaproszona do świętokrzyskiego Opatowa, by tam mogła posłuchać szeregu pięknych ballad śpiewanych przez Aloszę Awdiejewa. Postanowiliśmy zatem, przybliżyć naszym czytelnikom tę artystyczną postać. Aleksy Awdiejew, na którego najczęściej mówimy Alosza Awdiejew (Алексей Алексеевич Авдеев), urodził się dnia 18 lipca 1940 roku w Woroszydłowsku.

Alosza w Polsce

Do Polski przyjechał on w 1967 roku. Obywatelstwo polskie otrzymał w roku 1993. Mieszka w Bolechowicach pod Krakowem. Od roku 1975, Alosza związany jest z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, gdzie występuje w trio z Kazimierzem Adamczykiem (kontrabas) oraz Michałem Kaniewskim (gitara), śpiewając tam romanse rosyjskie, cygańskie, żydowskie i pieśni odeskie. Jest on absolwentem filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1974–2001 pracuje jako pracownik naukowy Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, gdzie pełnił funkcje wicedyrektora ds. studenckich (1994–1998) oraz kierownika Zakładu Języka Rosyjskiego (1996–2001). Od 2001 pracuje w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmuje się głównie gramatyką komunikacyjną. Awdiejew jest też Członkiem polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Od roku 1978 jest on doktorem nauk humanistycznych. W roku 1980 pracował w Trinity College w Dublinie, jako visiting professor. Od roku 1986, Alosza Awdiejew jest doktorem habilitowanym, zaś od 2005 roku, jest profesor nauk humanistycznych.

Cudownie było

Pani Elżbieta Ogórowicz powiedziała naszej redakcji…..tak pięknego koncertu już dawno nie widziałam. Gdy Alosza już przestał śpiewać, jeszcze grzmiało echo podtrzymujące ton każdej zagranej przez zespół nuty. Stare romanse i ballady, po prostu mnie urzekły….

Ewa Michałowska – Walkiewicz