KONCERT MUZYKI POLSKIEJ W BERLINIE

Koncertem muzyki polskiej w protestanckiej katedrze francuskiej w Berlinie dyrygował prof. dr hab. Bohdan Boguszewski.  Fot.Leszek BOŃCZUK

Obchody 100.lecia odzyskania niepodległości

W niedzielę, 25-ego listopada, w berlińskim kościele Französische Friedrichstadtkirche odbył się koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na to wydarzenie muzyczne tłumnie przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych Berlina i okolic oraz niemieccy goście. Wykonawcami koncertu byli: Kameralna Orkiestra Academia pod dyrekcją maestro Bohdana Boguszewskiego oraz od lat współpracujący ze szczecińskim zespołem pianista Sławomir Wilk.

Polskich wykonawców i gości powitał Alexander Zając – Prezydent Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech oraz Marcin Jakubowski – konsul Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, który w krótkim wprowadzeniu przypomniał historię walki o wolną Polskę.

Już w pierwszym utworze Ignacego Jana Paderewskiego (Sonata es – moll na fortepian), Sławomir Wilk oczarował publiczność brawurowym wykonaniem tej niełatwej kompozycji, ukazując zasłuchanej widowni paletę barw i nastrojów, w której obok wykonawczej wirtuozerii, doszukujemy się dramatycznych motywów ilustrujących historyczne wydarzenia tamtych lat. Sławomir Wilk zagrał pewnie i po mistrzowsku, za co otrzymał owację.

Podobnie berlińska publiczność przyjęła orkiestrę z Bohdanem Boguszewskim na czele. Koncert muzyki polskiej rozpoczął szczeciński zespół wykonując „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego, by również utworami Henryka Czyża („Canzona di barocco”), Andrzeja Panufnika („Suita staropolska”) wprowadzić słuchaczy w stylizowane echa muzyki polskiej minionych wieków. Pięknie też zabrzmiał słynny „Menuet G-dur” Ignacego Paderewskiego, który na orkiestrę smyczkową zinstrumentował Marek Jasiński, a „Orawa” Wojciecha Kilara, którą błyskotliwie poprowadził maestro Boguszewski, wywołała wielki aplauz i uznanie publiczności dla orkiestry i dyrygenta w wypełnionym do ostatniego miejsca francusko – protestanckim kościele.

Na bis orkiestra wzruszająco zagrała kolędę przepięknie opracowaną przez Marka Jasińskiego. Marek Jasiński przez wiele lat instrumentował kolędy na doroczne „Koncerty uniwersyteckie”, które przed laty prowadził B. Boguszewski. Pozostawił po sobie 10 tych miniaturowych arcydzieł muzycznych. Już najwyższy czas, by te „muzyczne perełki” Bohdan Boguszewski mógł nagrać.

Marek Jasiński był i pozostanie w naszej pamięci jako wybitny szczeciński kompozytor. Ten adres polecam i przekazuję szczecińskim instytucjom muzycznym, mediom i nowo wybranym samorządowcom.

Leszek Bończuk