KLUB NAUCZYCIELI POLSKICH I POLONIJNYCH – GNIEZNO-PADWA

17 sierpnia 2017 w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się spotkanie z pochodzącą z Gniezna panią Joanną Wesołowską – dyrektorką i nauczycielką Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Padwie.

Szkoła działa przy AIPP – Associazione Italo Polacca Padova  (Stowarzyszenie Włosko – Polskie w Padwie),  gdzie pani Joanna pełni funkcję  sekretarza. Jest ona również sekretarzem Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech (ROP). W spotkaniu udział brali także : ze strony Starostwa pan Marcin Makohoński dyrektor Wydziału Kultury , Sportu , Turystyki i Promocji  oraz  pan Radosław Gaca inspektor tego wydziału. Ze strony Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych działającego w Gnieźnie –  pani prezes Małgorzata Tomczak i pani wiceprezes Marta Krówczyńska. 

  Z wielkim zaciekawieniem wysłuchaliśmy informacji o życiu Polaków we Włoszech , o pracy w szkole polonijnej, o możliwości  wspólpracy między Padwą, a naszym regionem. Pani Joanna powiedziała, że z wielką radością i entuzjazmem   przyjęła  zaproszenie do udziału w projekcie ,,Nasze Miasto-Nasze Gniazdo”.Ten projekt to pomysł członków klubu . Prezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych Małgorzata Tomczak z nieukrywaną radością podzieliła się informacjami o tym przedsięwzięciu, które już teraz połączyło szkoły z USA , Chin, Szkocji, Irlandii, Anglii, Belgii, Białorusi, Włoch, Norwegii.

W tych państwach uczniowie poznają piękno Gniezna, Wielkopolski i Polski. Natomiast nasi uczniowie będą mieli okazję poznać życie i uroki  miast i szkół polonijnych z całego świata ! Do projektu przystąpiły także  przedszkola , a także szkoły z pobliskiego Poznania. Mamy nadzieję,  że spotkanie przyniesie trójstronne korzyści.

Praca nauczycieli polonijnych to pewnym sensie  wolontariat i ogromne poświęcenie. Doceniają to członkowie Klubu i poprzez swoje działania starają się pomagać w urozmaicaniu zajęć. Panią Dyrektor ucieszyła też propozycja otrzymania materiałów edukacyjnych od Starostwa. To wielka niespodzianka i niewątpliwie pomoc  w realizacji zajęć, a dla uczniów zachęta i motywacja do poznawania kultury i historii swojej drugiej Ojczyzny.

http://gniezno.naszemiasto.pl/artykul/klub-nauczycieli-polskich-i-polonijnych-w-gnieznie,4001739,artgal,t,id,tm.html

KLUB NAUCZYCIELI POLSKICH I POLONIJNYCH zaprasza do współpracy nauczycieli – wiadomości i zgłoszenia mail :  [email protected]