Katownia w Gdańsku

 Korzystając z zaproszenia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, redakcja Polish News, odwiedziła katownię, w której niegdyś przetrzymywani byli groźni przestępcy i osoby nie płacące podatków. Znajduje się ona w Zielonej Bramie Gdańska, na tak zwanym Targu Węglowym.

 Ozdoby na murach więzienia

Szesnastowieczna katownia

Jak nietrudno się domyśleć, miejsce kaźni dla wielu mieszkańców Gdańska, powstało w wieku szesnastym. Dokładnie powołano je do istnienia w latach 1593- 1604. Fundatorem jego był Antoni van Obberghen, a dekoracje w nim zostały wykonane przez Willema van der Meera.

 Orginalan armata – wyposażenie obsługi więzienia

Wieża przeklętych

Więzienie to, zwane potocznie katownią, usytuowane zostało w Wieży, zwanej z czasem Więzienną. Często nazywano ją także Wieżą Przeklętych, lub po prostu Przeklętą Wieżą. Nie przetrzymywano w jej murach tylko groźnych przestępców, ale czasem bywali w niej ludzie z biedy nie mających na opłatę podatków. Bywali w jej i ci, którzy głośno przeklinali ówczesną władzę Gdańska, a jedyną swoją sprawiedliwość upatrywali w śmierci rządzących. Ponieważ ludzi, według szesnastowiecznego prawa gdańskiego, rok rocznie przybywało jako przestępców, wieżę tę sukcesywnie rozbudowywano. Za sprawą Michała Enkingera, osiągnęła ona z czasem, dziś nam znaną wielkość.

 Wnętrze celi więziennej

 Okno w celi więziennej

Warto jest zauważyć

Zgromadzono w Wieży Więziennej szereg narzędzi tortur, którymi zadawano męczarnie i katusze osadzonym w niej ludziom. Jest tutaj wiele łańcuchów i kajdan, którymi krępowano osadzonych przy zimnej i wilgotnej ścianie. Legowisko ówczesnego więźnia, stanowiła garstka rzuconej słomy na zimnym glinianym klepisku.

 

Obsługa dawnego więzienia

Multimedialna sztuka

W więzieniu tym zastosowano system nowoczesnych multimediów, które do złudzenia przypominają jęki skazańców. Na uwagę zasługują też, wydrapane przez więźniów napisy na murze przyokiennym. Napisy te świadczą ile lat przetrzymywano tam człowieka, jak się nazywał i skąd pochodził.

Oślica

Wśród zgromadzonego w wieży sprzętu katorżniczego, jest też znana mieszkańcom szesnastowiecznego Gdańska oślica. Sadzano na niej ludzi, najczęściej ze sobą zwaśnionych i musieli na niej przebywać tak długo, aż nie doszli oni do porozumienia.

 Wejscie do celi

 Orginalne  drzwi szesnastowiecznego więzienia

Miejsce to zasługuje na zwiedzenie. Nie tylko dlatego, że stanowi ono o naszej narodowej historii, ale przede wszystkim dlatego, że gromadzi ono w swoich murach wiele niezwykłych i dziś już zapomnianych eksponatów. Polish News, dziękuje za zaproszenie do tego niezwykłego miejsca i możliwość wykonania zdjęć.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Rzeźby  przy bramie  więziennej