Katarzynki

Listopadowe święto magii

Katarzynki obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, wtedy to mają miejsce wróżby osób wolnego stanu dotyczące ożenku i poszukiwania partnera życiowego. To niegdyś typowo męskie święto, zostało zapomniane na rzecz ANDRZEJEK. Ale i dzisiaj w wielu rejonach naszego kraju, panny wróżą sobie jakiego męża dostaną i czy będzie to blondyn czy też brunet.

Moja Kasiu Kasiuleńko

podejdź dzisiaj pod okienko

powróż sobie z blasku słońca

by miłość trwała bez końca….

Co ci się śniło tej nocy

Wiele wróżb związanych jest z naszym snem. Przysłowie mówi, że „W noc świętej Katarzyny pamiętają sny dziewczyny”. Gdy chłopakowi śni się jakaś kobieta, będzie to zapewne przyszła żona. Symbole, które znalazły się we śnie mogą być wskazówką, gdzie szukać przyszłej wybranki. Pociąg, czy też po prostu droga mogą wskazywać, że kobieta ich życia będzie pochodziła z innej miejscowości. Zaś gdy we śnie pojawi się płot może być znakiem, że ukochana jest sąsiadką lub mieszka bardzo blisko.

Hans Memling – Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny

Święto Katarzyny Aleksandryjskiej

Katarzynki odbywają się w dzień wspomnianej świętej, ponieważ Katarzyna Aleksandryjska wpatrując się w blask księżyca i gwiazd upatrywała sobie drugiej połowy. Pamiętając o tym fakcie, wszystkie wróżby w tym okresie, dotyczą jedynie spraw damsko – męskich. Nie powinniśmy w tym czasie pytać gwiazd o pracę i lepsze jutro. Te pytania należy zostawić na wróżby andrzejkowe.

Patronka ….

Święta Katarzyna to patronka cnotliwych panien i kawalerów, którzy pragną poznać osobę, z którą spędzą resztę życia, by w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres wieków średnich, kiedy to dla niej rozpalano całonocne ogniska, by czcić ją śpiewem i tańcem, wypraszając w ten sposób spełnienie marzeń względem posiadania dobrego małżonka. Dzisiaj raczej tylko nieliczni wróżą sobie w katarzynkowy wieczór. Ale wiele par, spędza wolny czas w cukierni, by już teraz zaczerpnąć słodyczy jaką daje wspólne życie.

Hej! Kasiu, Katarzynko
Gdzie szukać cię dziewczynko
Wróżby o ciebie zapytam
Czekaj – wkrótce zawitam
Bawmy się więc w Katarzyny
Szukajcie chłopaki dziewczyny
Zapytać więc trzeba wróżby
A nuż potrzebne już drużby

Ewa michałowska – Walkiewicz