Karnawał, czyli polskie zapusty

Bale aż do białego rana

Karnawał, to okres zimowych zabaw, maskarad oraz wieczornych spotkań przy mocnym alkoholu. Jest to czas pochodów do ciemnego lasu, mających na celu przybliżenie się do tego wszystkiego co daje nam natura.

…więc zaśpiewaj przyjacielu

czas zapustów właśnie nastał

poczęstuj w nim ludzi wielu

aby los miłością szastał……..

Trzech Króli

Karnawał w wielu regionach Polski rozpoczyna się już dnia 1 stycznia. Jednak w wielu górskich miejscowościach, ma on swój początek po dniu szóstym stycznia. Jest to czas szeroko pojmowanych obrzędów, mających na celu przynoszenie szczęścia człowiekowi. Wówczas to wiąże się czerwone kokardki na gałęziach owocowych drzew, aby odegnać złe licho od całego gospodarstwa. Ale aby jakaś panna w tym Nowym Roku, spotkała fajnego chłopaka, z którym mogłaby połączyć swój los, w czas karnawału posypywano najlepszym zbożem próg jej domu. Zaś próg domu kawalerskiego, posypywano rozgotowanych grochem

…zawiąż wstążkę na sztachecie

niechaj los ci szczęściem plecie

niech ubóstwo z życia pryska

a obfitość łaski tryska

Carnevale

… w karnawale szalej zdrowo

tańcz i baw się naokoło

nie żałuj swego wigora

a radość cie spotka spora….

Nazwa tego wesołego okresu w roku, pochodzi od włoskiego słowa carnevale co tłumaczy się jako z pokarmów mięso usuwać. Inna etymologia nazwy carnavale, każe szukać jej źródeł w języku łacińskim, co oznacza wóz w kształcie okrętu, który zawsze uczestniczył w procesji świątecznej, która organizowana była ku czci bogini Izydy, a w Rzymie ku czci boga Dinizosa, odpowiedzialnego za uprawę winnej latorośli i spożywanie wina. Jak zatem widać, karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Karnawał także, jest ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska. Wszyscy sądzili wówczas, że tańcem wita się Nowy Rok, nowy czas w swoim życiu, zatem taka wszechobecna radość będzie trwać przez cały czas.

Ewa Michałowska – Walkiewicz