KAMIL STOCH HONOROWYM CZŁONKIEM ZWIĄZKU PODHALAN W AMERYCE PÓŁNOCNEJ

 

Kamil Stoch przyleciał do Chicago z małżonką Ewą. Mistrz Olimpijski przyleciał m.in. po to, aby spotkać się z przedstawicielami Związku Podhalan, Koła Ząb które zrzesza górali z podhalańskiej wioski Ząb. Wieś Ząb leży na Pogórzu Gubałowskim i jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce, średnia wysokość najwyżej położonej części osiedli Zębu leży na wysokości 1013 m n.p.m.  Na spotkaniu byli obecni także członkowie Koła Bustryk. Wieś Bustryk zlokalizowana jest na stokach bocznego ramienia Pogórza Gubałowskiego.

Stocha powitano przepięknym banerem:”Rodzina, Górale, Polonia : Welcome Champ/Witaja Mistrza” , góralską muzyką oraz tradycyjnym staropolskim zwyczajem- chlebem i solą. 

Przywódcy Związku Podhalan w Ameryce Północnej wręczyli Kamilowi honorowe członkowstwo Związku Podhalan w Ameryce Północnej, przypięto mu także góralską spinkę.

Bronisław Stoch, burmistrz gminy Poronin na Podhalu, w skład której wchodzi także miejscowość Ząb, wygłosił krótkie przemówienie w którym gratulował Kamilowi jego sportowych osiągnięć i dziękował za promocję regionu. Podkreślił, że dzięki Kamilowi miliony ludzi  w Polsce i na śiecie rozpoznają natychmiast miejscowość Ząb na Podhalu. Zdaniem burmistrza promocja Zębu przez Kamila jest warta więcej niz wartość całej wioski. 

Zębianie w Polsce i w Chicago mają wielkie poczucie dumy z osiagnięć ich sasiąda.

Kamil otrzymał także koszulkę ze swoim imieniem. Zdjęcia ze sportowym bohaterem trwały do późnych godzin wieczornych. 

Autor, A. Mikołajczyk z mistrzem olimpijskim oraz córką Anitą

Kamil Stoch będzie uczestniczył w różnych wydarzeniach związanych z oobchodami rocznicy Konstytucji 3. Maja w Chicago. 

@ Tekst i zdjęcia Andrzej Mikołajczyk