Kamienica Gąski i Esterki

 

Zwiedzając Radom, nie sposób nie zobaczyć dwóch bliźniaczych kamieniczek znajdujących się tuż przy rynku. Tymi obiektami są, kamienice Gąski i Esterki. Ich historia nawiązuje do okresu potopu szwedzkiego, a dziś w jednej z nich znajdują się znaleziska archeologiczne.

W siedemnastym stuleciu

W XVII stuleciu, w dwóch bliźniaczych kamienicach znajdujących się w narożu radomskiego rynku, byli sąsiadami urodziwa Esterka i radca Gąska. W miesiącu lipcu 1656 roku, w kamienicy radcy Gąski zatrzymał się sam król szwedzki Karol Gustaw. Jeden z królewskich rajtarów, na którym uroda Esterki zrobiła przeogromne wrażenie, zaczął się do niej zalecać, w bardzo niewybredny sposób.

Ratując swój honor

Nie zachowywał się jednak wspomniany rajtar szwedzki, jak dżentelmen. Zatem dziewczyna zdjęła uchwyt od wiadra i z jego pomocą zaczęła się bronić przed natrętem. Kiedy rajtar uciekał od atakującej go dziewczyny, Esterka w obronie własnego honoru pobiegła za nim, okładając go bronią, którą stanowił pałąk od wiadra. Uciekinier schronił się pomiędzy dworzanami, otaczającymi Karola Gustawa.

Karol Gustaw dał dziewczynie….

Gdy ten dowiedział się, że jego rajtar chciał znieważyć dobre imię Esterki, wręczył jej kilka złotych talarów jako zadośćuczynienie. Wypowiedział też prorocze słowa, że jeśli w tym kraju nawet niewiasty są takie waleczne, to on tu długo tu zabawić nie zdoła. Jak wiadomo z kart historii, tak się też stało.

Z biegiem lat

Kamienica Gąski, z czasem została nazwana Szwedzką Rezydencją. Zaś kamienica Esterki, nazywana została Senatorską, gdyż w jej murach obradowali polscy senatorowie.

Czasy współczesne

Kamienica radcy Gąski, doskonale pamięta czasy rezydowania w niej szwedzkiego władcy tronu. Dziś natomiast, gromadzi ona znaleziska archeologiczne z rejonu rozpostartego między Wisłą, Pilicą i rzeką Kamienną. Zbiory wyeksponowane w tej placówce muzealnej, pochodzą głównie z badań własnych. Jednak dość sporą część stanowią materiały przekazywane przez kolejnych Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków lub też są wśród nich dary, ofiarowane przez bezpośrednich odkrywców.
Zgromadzone tu zabytki, reprezentują epokę kamienia a także i wieki średnie. Są to przedmioty codziennego użytku takie jak, narzędzia pracy, ozdoby, broń, które są wykonane z kamienia, gliny, metali, kości, rogu, szkła i drewna.

 

Redakcja Polish News dziękuje panu Adamowi Zielezińskiemu Dyrektorowi Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu za zaproszenie, przemiłe przyjęcie i za możliwość wykonywania zdjęć.

Ewa Michałowska – Walkiewicz