Jasełka w skarżyskiej 9

SONY DSC

Historia o Narodzeniu Bożej Dzieciny

Jasełka, to z reguły wesołe i kolorowe widowiska, które opowiada o Narodzeniu Pana Jezusa w Betlejem. Jest ono zawsze wzorowane na pochodzących ze średniowiecza misteriach franciszkańskich. Ich nazwa, wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej nazywane są też szopką, a na terenach pogranicza polsko-ukraińskiego, zwane są betlejemskim wertepem. Na takie piękne jasełka, zaprosiła naszą redakcję Szkoła Podstawowa numer 9 im. Włodzimierza Sedlaka w Skarżysku – Kamiennej.

W trzynastym wieku w Greccio

Za pomysłodawcę przedstawień jasełkowych, uważany jest św. Franciszek z Asyżu. On to pierwszą inscenizację, zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj ten przywędrował z Włoch do Polski w szesnastym wieku. Jasełka stały się często zbieżne z kolędowaniem, które stanowi nieodłączny element słowiańskiego folkloru.

Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i chytrego planu króla Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Marii, Józefa i króla, były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich, wprowadzono w ich miejsce kukiełki i ruchome marionetki.

Osiemnasty wiek

W pierwszej połowie XVIII wieku, biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną tego było sukcesywne przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludowym i politycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy i drobni czeladnicy. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze. Teksty jasełkowe, były wówczas gwarowymi, tak by docierały do najbiedniejszej i najskromniejszej ludności. Jasełka występowały też w kościele protestanckim, czego przykładem były wystawiane na protestanckim Pomorzu. Jasełka te były ośmioaktowym przedstawieniem słowno-muzycznym, w trakcie którego recytowano teksty, śpiewano kolędy wspólnie z wiernymi.

Piękne jasełka w skarżyskiej szkole, dały początek szczególnej zadumie, jaką ze sobą niesie magia świąt Bożego Narodzenia. Redakcja Polish News, dziękuje za to wyjątkowe zaproszenie.

Ewa Michałowska – Walkiewicz