Jadwiga Smosarska

Życiorys artystki
– Jadwiga Filipina Asmosarska, później sobie skróciła nazwisko, wyrzucając z niego pierwszą literę, urodziła się dnia 23 września 1898 roku w Warszawie. Zmarła ona dnia 1 listopada 1971 roku również w Warszawie, na do tej pory dobrze nie zdiagnozowaną chorobę krwi. Była ona znaną polską aktorką teatralną, a także filmową- dopowiada Antoni Szelągowicz historyk.

 


 Jadwiga Smosarska jako Lucyna Bortnowska vel Julian Kwiatkowski w jednej ze scen filmu
http://nk.pl/

Debiut Smosarskiej
-Zadebiutowała ona w roku 1919, na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie rolą Lilii w sztuce zatytułowanej „Ciotka Karola”. Do wybuchu II wojny światowej, grała ona w teatrach stołecznych. Debiutem filmowym był dla Smosarskiej obraz Aleksandra Hertza, zatytułowany „Dla szczęścia”. Tutaj zrobiła ona wielką furorę aktorską, która przekładała się na inne role w tej branży- mówi Hanna Banaś.


Po szkole dramatycznej
Grając w teatrach i filmach, ukończyła ona jednocześnie warszawską szkołę dramatyczną. Choć zagrała ona w 26 polskich filmach, to najczęściej występowała na deskach teatralnych, grając łącznie w 40 różnych sztukach. Kino przyniosło jej jednak tak wielką sławę, która przełożyła się na miłość do niej przeciętnego widza polskiego.

Była uważana za największą gwiazdę polskiego przedwojennego kina, wygrywając w wielu plebiscytach dziennikarskich i radiowych, rozpisanych na najpiękniejszą i na najbardziej popularną aktorkę. W roku 1932, po zagranej przez Smosarską roli Księżnej Łowickiej, zainteresowały się nią wytwórnie filmowe z Ameryki. Jadwiga odrzuciła jednak intratny kontrakt w jednej z czołowych hollywoodzkich wytwórni, ponieważ nie chciała się zgodzić na to, by na dłużej wyjechać z ukochanej Polski. Grając do wybuchu wojny, poślubiła inżyniera Witolda Protassewicza. Los jednak postanowił inaczej dla naszej bohaterki.

W listopadzie 1939 roku, Smosarska wraz z mężem wyjechała jednak do USA, gdzie zajęła się pracą społeczną.

Po wojnie wielokrotnie odwiedzała Polskę, by ostatecznie powrócić z mężem do kraju na stałe, w roku 1970. Będąc już chora na rzadką przypadłość krwi, zmarła rok później w dniu 1 listopada.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]