IV Światowy Zjazd Gdańszczan

 

W dniach 25-27 lipca 2014 roku odbędzie się w Gdańsku kolejna, 4-ta już edycja Światowego Zjazdu Gdańszczan.

Gdańsk zapisał się w historii jako miasto słynące z gościnności, tolerancji i otwartości. Na przestrzeni wieków schronienie znajdowali tutaj przedstawiciele wielu narodów, wyznawcy różnych religii, idei i trendów. To im właśnie dzisiejszy Gdańsk zawdzięcza swoją wyjątkową, przyjazną atmosferę.

Światowy Zjazd Gdańszczan jest organizowany po to, aby pielęgnować tradycje otwartości i gościnności miasta. Podobnie jak kiedyś, Gdańsk otwiera swoje bramy dla wszystkich tych, którzy chcą identyfikować się z tym miejscem bądź przez swoje pochodzenie, bądź też z czystej sympatii. Spotkanie wielkiego, rozproszonego grona gdańszczan ma też zaowocować wzmocnieniem więzów i tożsamości gdańskiej.

Organizowany od 2002 roku Światowy Zjazd Gdańszczan pozwala wszystkim, mieszkańcom, odwiedzającym rodzinne miasto emigrantom i tym, którzy po prostu wyjątkowo je polubili, obserwować, jak miasto się rozwija i pięknieje. Pozwala także podtrzymać więzi między Gdańszczanami z urodzenia i z wyboru, śledzić z dumą ich osiągnięcia.

PROGRAM

IV Światowy Zjazd Gdańszczan, organizowany w terminie 25-27.07.2014, zbiegnie się w czasie z największym dorocznym gdańskim wydarzeniem miejskim, czyli Jarmarkiem Świętego Dominika. W jego trakcie, gród nad Motławą zaprezentowany zostanie m.in. od strony kulturalnej, historycznej, biesiadnej, sportowej. To dodatkowa okazja do odwiedzenia miasta, spotkania dawnych znajomych, poznania nowych nietuzinkowych gdańszczan, zajrzenia w ulubione “stare kąty” i miejsca kompletnie odmienione. Lipcowy Zjazd Gdańszczan będzie obfitował w wiele atrakcji: koncerty, wystawy, debaty, a towarzyszyć im będzie radosna fiesta tradycyjnego Jarmarku św. Dominika.
W ramach imprezy odbywa się:
• IV Światowy Zjazd Gdańszczan: I Kongres Gedanistyczny (1 opinia)25.07 (pt)
• Zjazd Gdańszczan: Koncert symfoniczny 25.07 (pt), godz. 20:00
• Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan 27.07 (nd), godz. 13:00
• XVI Gdański Festiwal Carillonowy 27.07 (nd), godz. 19:00
• XVI Gdański Festiwal Carillonowy 01.08 (pt), godz. 14:45
• XVI Gdański Festiwal Carillonowy 02.08 (sob), godz. 12:05, i 18:00
http://www.trojmiasto.pl/

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Światowe Zjazdy Gdańszczan organizowane są od 2002 roku i odbywają się co cztery lata. Impreza, na którą składają się wydarzenia z rozmaitych dziedzin jest okazją do spotkania i integracji obecnych i dawnych mieszkańców Miasta. A także miłośników grodu nad Motławą, których jak się okazuje, nie brak na całym świecie. Zjazd w zamyśle pomysłodawców, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, miał nawiązać do wielonarodowej historii Miasta i stać się elementem odbudowywania złożonej tożsamości gdańskiej w oparciu o spotkania dawnych i współczesnych mieszkańców.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ma zaszczyt brać czynny udział w tym wielkim wydarzeniu, jakim jest IV Światowy Zjazd Gdańszczan 2014. W związku z tym, w imieniu dyrektora Adama Koperkiewicza oraz wszystkich pracowników MHMG serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem, jaki dla Was przygotowaliśmy i zachęcamy do odwiedzenia naszych Oddziałów, które oferują dla Państwa wiele atrakcji!

http://www.mhmg.pl/