HONOROWA  ULICA  GENERAŁA WŁADYSŁAWA  ANDERSA W  NILES

Nazwa ta, powstała dla upamiętnienia żołnierzy Armii Andersa spoczywających na cmentarzu Maryhill i ich wkładu w walkę o wolność i niepodległość podczas II Wojny Światowej.

“Pod wypróbowanym dowódctwem gen. Andersa II Korpus w zwycięskiej bitwie o Monte Cassino i Piedimonte zapisał największą kartę naszego wojska w tej wojnie(…)

Naczelny Wódz, gen K. Sosnowski, w rozkazie z 16 lipca 1944 r.

Inicjatorami  nazwy ulicy  są Arkadiusz Kogut, Prezes Niezależnej Grupy Motocyklowej Anders, mieszkaniec Niles, polonijny działacz – Michał Niemkiewicz, kóry uzyskał  poparcie mającego polskie pochodzenie Burmistrza Niles – Andrew Przybyło.

Andrew Przybylo jest zafascynowany sylwetką Generała Andersa. Pomógł  on w  załatwieniu formalnych dokumentów w Spriengfield.

Twórcy ulicy do komitetu stworzonego na te okazję zaprosili na otwarcie: Iwonę Filipiak – działaczkę i przedstawicielkę PACC, Daniela Pogorzelskiego – działacza i polityka, Krzysztofa Żółtka – działacza z południa Chicago oraz Marka Dobrzyckiego – działacza i syna żołnierza walczącego pod Monte Cassino przy boku Generała Andersa.

Honorowa ulica ma przybliżać mieszkańcom Niles wkład Polaków w walkę o wolność i niepodległość na wszystkich frontach Europy i Świata.

Ustawa Stanowa HJR0010 w tej sprawie jest sponsorowana przez posłów John C. D’Amico , Michael P. McAuliffe i Roberta Martwicka, z którym niedawno przeprowadziłem wywiad.

 W Senacie Illinois ustawę sponsorował Senator Ira I. Silverstein.
Ustawa została przyjęta prze obie Izby Stanowe 29 marca, 2017 roku.
Ulica ma oczywiście łączyć lokalnie społeczność polską i włoską która na codzień zamieszkuje w Niles.

Miasteczko Niles ma duży odsetek mieszkańców pochodzenia polskiego i włoskiego. Posiada współpracę siostrzaną z Limanową w Polsce i z Piza we Włoszech.

Ulica „General Wladyslaw Anders Memorial Way” jest efektem wielomiesięcznej pracy Komitetu Pomysłodawców i burmistrza Niles-Andrew Przybylo, który poinformował o tym wydarzeniu na czwartkowym spotkaniu Chicago Society.

O całym wydarzeniu poinformowano córkę generała Andersa Panią Senator Marie Anders, która ma być gościem honorowym podczas uroczystego otwarcia ulicy w maju bieżącego rokiu.
 
@ Andrzej Mikolajczyk

Zdjęcie gen. Andersa, źródło: NAC,
https://dobroni.pl