Holenderskie tulipany wdzięczności

Odmiana tulipana imienia “Generał Stanisław Maczek”. Tulipan ochrzczony został przez syna generała Stanisława Maczka, prof. Andrzeja Maczka.  (PAP, Fot: Leszek Szymański) https://wiadomosci.wp.pl

Polish News na wystawie w Sopocie

Nasza redakcja została zaproszona do Sopotu, gdzie były demonstrowane w Izbie Literackiej holenderskie tulipany, jako kwiaty wdzięczności dla bohaterskich Polaków. Tulipany holenderskie, to kwiaty stanowiące wyraz pamięci tego narodu dla zasług Polskiego Wojska, w wyzwalaniu Holandii spod okupacji niemieckiej.

Trochę historii

Żołnierz 1 Dywizji Pancernej Bredzie (30 października 1944)- https://pl.wikipedia.org

Wiosną 1948 roku mieszkańcy Warszawy, mogli cieszyć się widokiem tysięcy kwitnących tulipanów. Holandia podarowała je miastu jako wyraz wdzięczności za udział naszego wojska w jej oswobodzeniu. Szczególny szacunek i cześć oddali Holendrzy za walkę 1 Dywizji Pancernej, dowodzonej przez generała Stanisława Maczka. Ciężkie walki pod Bredą, doprowadziły do wyzwolenia miasta bez większych strat wśród ludności cywilnej. Jednym z dowodów wdzięczności Holandii, był dar dla Warszawy w postaci 20 tysięcy cebulek tulipanów, które zakwitły na warszawskich skwerach w maju 1948 roku. Tulipany ozdobiły m.in. skwer przy Placu Zbawiciela. Holenderskie tulipany, zakwitły również w innych miastach Polski, na przykład w Poznaniu na Placu Wilsona.

 

Grób generała Maczka na polskim cmentarzu wojskowym w Bredzie, https://pl.wikipedia.org

Rok 2013

W roku 2013, znów tulipan stał się symbolem wdzięczności Holandii dla gen. Maczka honorowego obywatela Holandii. Tym samym pamiętano o walkach 1 Dywizji Pancernej Wojska Polskiego. Nazwę „Generał Stanisław Maczek”, otrzymała nowa odmiana tulipana o czerwono-malinowych płatkach z białym brzegiem. Została ona wyhodowana przez holenderskiego ogrodnika, Jana Lihgtharta. Warto jest pamiętać, iż Holendrzy wieloma odmianami tulipanów uhonorowali szereg innych Polaków, takich jak Maria Kaczyńska, Irena Sendlerowa, czy też Fryderyk Chopin. Bukiet tulipanów „Generał Stanisław Maczek” ochrzczono na cmentarzu wojskowym w Bredzie. Uroczystości odbyły się przy grobie generała Stanisława Maczka, z udziałem polskich weteranów walk 1 Dywizji Pancernej.

W Sopocie, miało miejsce wyeksponowanie niektórych odmian tulipanów holenderskich, które świadczą o bohaterstwie polskiego narodu i olbrzymiej sprawiedliwości w utrzymaniu pokoju w Europie.

Ewa Michałowska – Walkiewicz