Historia Walentynek

Walentynki

WalentynkiJest to doskonała okazja dla handlowców, aby trochę dorobić. Czy jednak Walentynki zawsze miały taki komercyjny charakter? Czy ich idea polega wyłącznie na tym, aby dać ukochanej osobie prezent i spędzić razem czas czy może walentynki mają większe znaczenie?

Od tego się zaczęło…
Pierwowzorem Walentynek był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Tą, którą wylosował stawała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.

Dlaczego Św. Walenty? 

Patronem Święta Zakochanych jest Św. Walenty. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego straźnika a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki straźnika, który podpisał ”Od Twojego Walentego”.

Jak obecnie wyglądają Walentynki
Obecnie Dzień Zakochanych obchodzony jest w prawie każdym miejscu na świecie. Wszędzie przybiera bardzo komercyjny charakter (liczne serduszka, kartki, róże). Są jednak pewne różnice, które sprawiają, że Święto w poszczególnych miejscach jest obchodzone w trochę inny, wyjątkowy sposób.
We Francji zamiast kartek jest zwyczaj wysyłania bukietów kwiatów z zaproszeniem na koncert lub do teatru. Natomiast we Włoszech upowszechnił się zwyczaj kupowanie ukochonej osobie odzieży w czerwonym kolorze. Nieco inaczej Walentynki wyglądają  w Japonii. Tam panie obdarowują mężczyzn czekoladkami. Są dwa rodzaje czekoladki ”giri-choko”- dawane przyjaciołom i znajomym i czekoladki ”Honmei-choko”- dawane tej jednej ukochanej osobie.
To tylko nieliczne przykłady tego, w jaki sposób obchodzone jest Świeto Zakochanych w poszczególnych krajach. Niestety nie sposób wymienić wszystkich. Najlepszymi obserwatorami i ekspertami w tej kwestii są Polacy mieszkający za granicą. Mają oni na codzień kontakt z kulturą i mieszkańcami danego rejonu. Warto odwiedzić takie miejsca w sieci, są one cennym źródłem informacji. Przykładowo takim miejscem jest serwis www.znajomapolonia.com Znajdują się tam Polacy żyjący na emigracji. Z pewnością chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i obserwacjmi na temat sposóbów obchodzenia Dnia Św. Walentego.
Drugie dno
Pod fasadą wszystkich życzeń i upominków, które otrzymujemy tego dnia kryje się potrzeba miłości. Człowiek chce kochać i być kochanym jest to teza, którą śmiało możemy postawić mieszkańcom wszystkich krajów świata i w każdych czasach. Stwierdzenie jest aktualne dzisiaj, jak i 1000 lat temu. Potrzeba miłości jest na tyle ważne w życiu każdego z nas, że specjalnie z tej okazji został ustanowiony Dzień Zakochanych. Dzień ten ma nam przypominać o tym co jest w życiu najważniejsze. W dzisiejszych czasach pogoni za pracą, za karierą często miłość schodzi na drugi plan. Zaniedbujemy osoby  najbliższe, często nie mamy dla nich czasu. Taki Dzień jak Walentynki pozwala zastanowić się nad miłością i w plastikowym, czerwonym serduszku dostrzec coś więcej niż tylko przedmiot.