Historia tortów karnawałowych

Musi być słodko

Torty w obecnych czasach są najczęściej wykonywanym ciastem, nie tylko w dobie karnawału. Najczęściej przyrządza się je w związku z ważnymi wydarzeniami, takimi jak urodziny, imieniny czy ślub. Historia tortów sięga kilku wieków wstecz, bo aż czasów starożytnych. Już właśnie wtedy delektowano się tortami, których główną dekorację stanowiły świeże owoce. W czasach nam współczesnych, tory są podstawowym deserem zabaw karnawałowych. Dekoruje się je najczęściej kwiatami, a prym wśród nich wiedzie oczywiście róża. Redakcja Polish News, została zaproszona do zakładu cukierniczego pani Felicji, by tam usłyszeć o historii tego słodkiego wypieku.

Jak zaczęto przyrządzać torty

W starożytności torty wyrabiane były z ciasta chlebowego z dodatkami dostępnymi pod ręką, czyli głównie świeżymi i suszonymi owocami, bakaliami i miodem. Wypieki te miały kształt okrągły a to dlatego, iż w starożytności wierzono, że okrąg jest symbolem cykliczności życia i potężnych sił natury. Zarówno w tamtych czasach, jak i teraz torty przygotowywane były na specjalne okazje. Grecy piekli torty podczas święta czczącego Artemidę boginię łowów i przyrody, a także w czasie igrzysk sportowych.

Torty w Polsce

Stworzenie pierwszego tortu przypisuje się Włochom. I to właśnie stamtąd trafiły one do Polski w 1518 roku, za sprawą królowej Bony. To jej dwór przyrządzał to słodkie ciasto, najczęściej serwowane w czasie karnawału. Na polskich ziemiach po raz pierwszy pieczono tort oczywiście na dworze króla Zygmunta Starego, toteż ciasto to pierwotnie nosiło nazwę zygmuntowskiego, a z biegiem lat krakowskiego. Sposób przyrządzania klasycznego tortu, czyli biszkoptu przekładanego różnego rodzaju kremami pochodzi więc z XVI wieku. Na wierzchu dekoracja tortu musiała być kremowa, którą posypywano suto prażonymi orzeszkami.

Najsłynniejsze torty w historii

Wśród wielu rodzajów tortów, niektóre mają ciekawą historię, dzięki której zyskały one miano wykwintnych i ponadczasowych. Tort Pavlova, to nic innego jak lekka bezowa chmurka, przełożona mało słodkim kremem waniliowym. Ten delikatny deser przygotowano po raz pierwszy w Nowej Zelandii 1926 roku, na cześć występującej w Wellington słynnej rosyjskiej baletnicy, Anny Pawłowej. Tort Szwarcwald, to biszkoptowe ciasto kakaowe, dekorowane suto wiśniami z polewą czekoladową. Wymyślił go niemiecki cukiernik Erwin Hildenbrand w XIX wieku. Tort Sachera, to nic innego jak wiedeńska delicja. Twórcą tego pysznego wypieku jest kucharz, który pracował na dworze księcia Metternicha. Wiedeńska delicja to puszyste czekoladowe ciasto z dodatkiem marmolady o smaku moreli.

 

Redakcja Polish News dziękuje za zaproszenie na świętokrzyskie Krynki, do zakładu cukierniczego Siwy Gołąb, gdzie zgłębialiśmy historię karnawałowego rarytasu dzięki pani Felicji Markowskiej, która upiekła przepiękny tort z okazji 50 urodzin swojego zięcia.

Ewa Michałowska – Walkiewicz