HISTORIA SZTUKI FRYZJERSKIEJ

KOCZKI I LOCZKI

Historia sztuki fryzjerskiej, sięga już dawnych wieków. Tysiące lat temu, kobiety dbały o to, by dobrze wyglądać poprzez szczególną pielęgnację włosów. Polish News, wybrał się do świętokrzyskiego Rudnika, by tam posłuchać wykładów na ten właśnie temat, zorganizowanego przez Jana Traczyka historyka.

Czasy faraonów

W starożytnym Egipcie czesano włosy gładko. Najczęściej doradcy królewscy zakładali sobie na ogolone głowy peruki, które wskazywały na wysoką pozycję społeczną. Niektórzy decydowali się na drobne warkoczyki. Już wtedy modne było farbowanie włosów, do czego używano henny

Starożytna Grecja

Starożytna Grecja traktowała fryzjerstwo jako formę sztuki. Modne było zbieranie włosów nad karkiem. Grecy słynęli nie tylko z wymyślnych fryzur, ale również z niezwykłej biżuterii, którą upiększano wykonany kok.

Imperium Rzymskie

W starożytnym Rzymie kobiety farbowały ciemne włosy na jasne odcienie blondu oraz rudości. Używano w tym celu specjalnych gatunków zmineralizowanej henny oraz wspomagano się ekspozycjami na słońce. Pilnowano tego, by fryzury wyglądały możliwie najbardziej naturalnie. Mężczyźni preferowali krótkie, ostrzyżone włosy. Kobiety zaś lubowały się w lokach i falach, a także często plotły sobie warkocze lub spinały włosy u góry głowy.

Wieki średnie

W średniowieczu młode dziewczyny nosiły rozpuszczone włosy, swobodnie opadające na plecy i ramiona. Dojrzałe kobiety kryły włosy pod czepkami. Był to czas panowania kościoła, dlatego preferowano skromność i prostotę.

Renesans

W odrodzeniu początkowo odwzorowywano starożytną modę rzymską. Z czasem zaczęto odsłaniać czoło, które miało wyglądać na jak najwyższe, oznaczające mądrość i ambicję. Często też kobiety goliły sobie włosy z przodu. W późniejszym renesansie, kobiety upinały warkocze wokół policzków

Barok

W epoce baroku często zakładano sobie peruki. Preferowano fryzury wysokie. Pod koniec tego okresu ozdabiało się włosy dodatkowymi sznurkami z nanizanymi na nie paciorkami różnokolorowymi.

Osiemnasty wiek

W XVIII wieku modne były wszelkie upięcia, loki oraz wymyślne spinanie włosów wysoko na głowie. Dodatkowo stosowano ozdoby, typu kokardka lub świecąca spinka. Poświęcano wówczas swojemu wizerunkowi bardzo dużo uwagi i czasu.

Przełom wieków

Na przełomie XVIII i XIX wieku preferowano krótkie uczesania, które były odzwierciedleniem fryzur rzymskich. Modne było cieniowanie oraz gładzenie włosów.

Wiek dziewiętnasty

W pierwszej połowie XIX wieku upinano sobie w sposób symetryczny fantazyjne, bujne loki, do czego dopinano treski. Modne były także fantazyjne loki i warkoczyki. Włosy dodatkowo zdobiono dużą ilością pudru. Zaczęło się także pojawiać mnóstwo kosmetyków służących do stylizacji włosów, takich jak pomady czy róże. Preferowano również wplatanie kwiatów we włosy, czy złotych i srebrnych klamerek.

Nasza redakcja dziękuje bardzo za zaproszenie na te ciekawą prelekcję.

Ewa Michałowska – Walkiewicz