“Grzegorz Lato”

 

„Grzegorz Lato” – ten wymowny tytuł, wskazujący na oczywistego bohatera najnowszej książki Wydawnictwa Aha!, swoją premierę będzie miał 9 września 2015 roku. Ciężkiego zadania spisania biografii reprezentanta Polski podjął się dziennikarz Wirtualnej Polski – Marek Bobakowski.
Król strzelców piłkarskich Mistrzostw Świata, medalista na Mundialach w 1974 i 1982 r., złoty i srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich, król strzelców polskiej ekstraklasy, mistrz Polski – lista boiskowych sukcesów Laty jest długa i imponująca. Czemu zatem nie osiągnął takich sukcesów jako działacz i polityk?
Jak sam mówi, ma grubą skórę i nadal cieszy się życiem. Życiem, które udało się podsumować w jednej książce, która uzupełniona będzie opiniami na temat Laty, jego najciekawszymi wypowiedziami oraz statystykami występów w kadrze narodowej.

Leo Beenhakker
Nigdy nikt nie potraktował mnie w taki sposób, w jaki zrobił to Grzegorz Lato. Oczekiwałem odrobiny szacunku za trzy lata pracy, oczekiwałem odrobiny człowieczeństwa, dobrego wychowania. To nie jest poziom zera, to poziom minus pięć.

Jan Domarski
Bez Grześka nie byłoby wielu sukcesów polskiego futbolu, nie byłoby złotych lat siedemdziesiątych XX wieku. To jego determinacja, ambicja, niespotykane umiejętności dały reprezentacji niezwykłą siłę. Właśnie on w szatni pobudzał nas do jeszcze lepszej gry, potrafił powiedzieć, co myśli na temat naszej słabszej gry.

Tomasz Hajto
Co to za prezes, za którego inni muszą pisać listy? Co to za prezes, który nie zna żadnego języka? Co to za prezes, który nigdy nie kierował żadną firmą? Boniek powiedział: „Masz rower, to pedałuj”. A ja mówię: „Masz kostkę Rubika i ułóż”. Jednej ścianki on nie ułoży, rozumiecie? Jednej ścianki!
Hirek Wrona
Grzegorz Lato nie powinien zostać prezesem PZPN. On o tym wie, bo wiele razy mu to mówiłem. To tak samo, jak z Lechem Wałęsą – nigdy nie powinien być prezydentem, chociaż człowiekiem jest wspaniałym.

O autorze:

Marek Bobakowski (ur. w 1979 r. w Jaworznie), z wykształcenia matematyk (absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach), z powołania dziennikarz sportowy i publicysta. Przygodę zawodową rozpoczął
w katowickim „Sporcie”, pełnił rolę redaktora naczelnego „Magazynu Futbol”, publikował w pismach: „Nowy Sportowiec”, „Super Volley”, „Świat Siatkówki”. Jego teksty ukazywały się w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism piłkarskich „FourFourTwo”. Był szefem działu sportowego w serwisie o2.pl. Obecnie jest dziennikarzem redakcji sportowej Wirtualnej Polski (WP Sport).
W 2012 roku ukazała się jego pierwsza książka pt. Niepokój stadionów. Jesienią 2015 r. na rynku pojawi się również biografia Andrzeja Niemczyka, której jest współautorem.