Gościna w kościele p.w. świętego Józefa Oblubieńca w Skarżysku Zachodnim

Korzystając z zaproszenia księdza Andrzeja Niewczasa

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, był zaproszony wraz z Redakcją Polish News w dniu 31 sierpnia br. do kościoła pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca w Skarżysku Zachodnim. W tym właśnie dniu, uroczysty koncert i oprawa mszy świętej przez wspomniany zespół, przypomniały wszystkim zebranym gościom, o wydarzeniach które przyniosły Polakom wolność od komunizmu.

W sierpniu 1980 roku

Sierpień 1980, to jeden z wielu miesięcy, które odcisnęły największe piętno na historii PRL. Przeszedł on do naszej historii z powodu strajków, zakończonych zawarciem czterech porozumień, zwanych porozumieniami sierpniowymi. Pierwsze strajki miały miejsce w miejscowościach Świdnik i Lublin, a miały one swój początek już w lipcu wspomnianego wyżej roku. Wydarzenia te, do dziś noszą nazwę Lubelskiego Lipca.

Przestoje protestacyjne

Pierwsze protestacyjne przestoje w regionie Lublina, miały miejsce już wiosną 1980 roku. W wyniku wydarzeń lubelskich, strajki zaczęły rozprzestrzeniać się na okoliczne regiony, by w końcu mieć miejsce wśród wielu miast na terenie całego kraju. Jednak najważniejszy strajk rozpoczęły Wolne Związki Wybrzeża. W dniu 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej, żądano m.in. przywrócenia do pracy strajkującej Anny Walentynowicz, podwyżek płac, a także wybudowania pomnika ofiar grudnia 1970 roku. Do tego strajku zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z pozostałych miast.

Rankiem 31 sierpnia 1980 roku

W sali BHP w gdańskiej stoczni, zostało podpisane porozumienie pomiędzy MKS reprezentującym ponad 700 zakładów oraz delegacją rządową. Kwestią sporną było zwolnienie więźniów politycznych, czego domagał się Lech Wałęsa. Wicepremier Jagielski ostatecznie wyraził zgodę na pisemne gwarancje zwolnienia więźniów. O godzinie 16.00, podpisano zatem stosowny dokument końcowy wspomnianych porozumień. Strajk dobiegł końca. W sierpniu 1980 roku, narodził się, trwający 15 miesięcy okres względnej wolności w komunistycznym państwie i powstał ruch robotniczy. On to, wkrótce przeistoczył się w 10-milionowy NSZZ Solidarność. Okres względnej wolności Polaków, zakończony został wprowadzeniem stanu wojennego, który zapisał się w naszej historii na lata 1981-1983. Sierpień 1980 był impulsem do przemian systemowych, które w ostateczności doprowadziły do upadku PRL i innych krajów demokracji ludowej z bloku wschodniego.

Aby upamiętnić ten czas

W dniu 31 sierpnia 2021 roku, w skarżyskim kościele na Zachodnim, mieliśmy okazję posłuchać, pięknej oprawy uroczystego nabożeństwa, którego dokonał Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Wykonywanymi przez wspomniany zespół utworami były Z dawna Polski Tyś Królową”, czy też „Ave Verum Corpus” oraz Intrada” w opracowaniu Wacława Janiszewskiego i Panis Angelicus” w opracowaniu Adama Czajkowskiego. Podczas Mszy Świętej, RZAWP wykonywał jeszcze takie utwory jak: „Panie dobry jak chleb”, „Ave Maria” i „Boże Coś Polskę”. Ten trzeci utwór, to znana polska pieśń religijna, która po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj w 1918 roku, konkurowała z „Mazurkiem Dąbrowskiego” o zostanie hymnem państwowym.

Po zakończeniu nabożeństwa

Zaraz po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej, wszyscy zgromadzeni goście, mogli posłuchać niebywale uroczego koncertu, który zaprezentował RZAWP. Jako pierwszy wykonany był znany z niezwykle patriotycznego filmu pt. „Ogniem i mieczem”, „Polonez Husarii”, do którego muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Następnie wykonywany był „Marsz Pierwszej Brygady”, znana pieśń patriotyczna nosząca również tytułLegiony to żołnierska nuta”. Od roku 2007 jest to oficjalna Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. „Ziemio wiślana”, „ Mury” oraz „Marsz Pokoleń” to następne utwory, które wzniosły polskie serca na wyżyny prawdziwego patriotyzmu.

Któż z zebranych na tym niezwykłym koncercie gości nie zna takich pięknych utworów jak „Miejcie Nadzieję”, „Modlitwa o wschodzie słońca” oraz przecudownie wykonana pieśń przez solistkę Judytę Nowak Labuń „Nie żałuję”. Utwór noszący tytuł „Marsz, marsz Polonia”, wykonany przez orkiestrę RZAWP, w opracowaniu Bolesława Szulia, też chwytał za serce. Jest on szczególnie znany przez naszą Diasporę w USA. Inna nazwa tego utworu to Marsz Czachowskiego, znany również jako Marsz Polonii. To także popularna pieśń powstańcza, śpiewana na melodię ludowej pieśni ukraińskiej Nie chodź, Hryciu, na wieczornicę. Utwory takie jakKiedyś” w opracowaniu Mirosława Racewicza oraz „You raise me up” Johna Wassona, także potrafiły wysoko się uplasować w odbiorze skarżyskiej publiczności. Na koniec tego jakże przepięknego koncertu, wszyscy soliści wykonali znany utwór noszący tytuł „Żeby Polska była Polską”, który publiczność wysłuchała na stojąco. Na bis, RZAWP wykonał znany wszystkim utwór noszący tytuł, „Póki Polska żyje w nas”.

.

Przede wszystkim Oni

Ten cudowny i oczywiście nieprzeciętnie udany koncert, mógł odnieść powodzenie dzięki takim osobom jak panowie dyrygenci ppłk Marcin Ślązak oraz mjr Dariusz Kaczmarski. A także dzięki wybitnym solistom, którymi byli Natalia Winnik, Judyta Nowak Labuń, Roman Kogut, Andrzej Wiśniewski oraz Jan Kierdelewicz. Konferansjerami tego artystycznego wydarzenia byli Katarzyna Soja oraz Tomasz Szuran.

Redakcja Polish News, dziękuje księdzu Andrzejowi Niewczasowi proboszczowi kościoła pw. świętego Józefa Oblubieńca w Skarżysku Zachodnim oraz panu Romanowi Figarskiemu członkowi RZAWP, za zaproszenie na ten niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju wieczór.

Ewa Michałowska- Walkiewicz