Generał Równy świętuje swoje 100. Urodziny!!!   

 
Uroczyste przyjęcie odbyło się w rezydencji ambasadora  RP w Waszyngtonie w dniu 6 kwietnia, 2017 roku.

 

 Kwiaty dla solenizanta wręcza Ambasodor RP Piotr Wilczek

W uroczystości Szanownego Jubilata wzięli udział przedstawiciele amerykańskiego Kongresu, m.in. Kongresmanka Marcy Kaptur z Ohio – Wice Przewodnicząca Kongresowego Komitetu d/s Polski, dyplomaci, przedstawciele srodowisk polonijnych i liczna rodzina generała.
 
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy – ambasador Piotr Wilczek wręczył Generałowi Edwardowi Rownemu – Wielki Krzyż Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, jedno z najwyższych odznaczeń rządu polskiego.
 


Rodzina generała

Ambasador Piotr Wilczek witając Szanownego Jubilata i zaproszonych gości, przypomniał niektóre ze wspaniałych osiagnięć generała Rownego, jego wkład dla USA, dla Polski, szczególnie w okresie wchodzenia Polski do NATO.  
 
W czasie uroczystego przyjęcia wyświetlono film dokumentalny na temat życia Generała Rownego pt. „Ambasador Pokoju”, którego reżyserem i scenarzystą jest Wiesław Dąbrowski. 
 „W tym historycznym dokumencie ukazano wielowiekową polską aktywność militarną w dziedzinie budowania światowego pokoju, w oparciu o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Bohaterem filmu jest oczywiście generał armii amerykańskiej – Edward Rowny”, czytamy we wprowadzeniu do filmu.

Film ten był transmitowany przez TVP1 w dniu urodzin Generała Edwarda Rownego, czyli 3 kwietnia. Potem powtórki były transmitowane przez TV Polonia kilka dni póżniej.
 
Polecam Panstwa uwadze ten film.  Bardzo cenię sobie przyjażń z Generałem Rownym. 
Generał Edward Rowny mieszka w Waszyngtonie w specjalnym kompleksie apartamentów, przeznaczonych dla weteranów amerykańskiej armii.

Przed rokiem miałem przyjemność odwiedzić go i spędzić trochę czasa na rozmowie z nim o sprawach Ameryki, Polonii i Polski. Pomimo ograniczeń ruchowych (porusza się na wózku) i w połowie lat 90. XX wieku stracił wzrok, wciąż dobrze słyszy i pracuje po kilkanaście godzin dziennie: słuchając kaset, pisząc artykuły, książki, odpowiadajac na korespondencje elektroniczną dzięki specjalnym urządzeniom i korzystajac z pomocy jego asystentów. Ambasador wciaż myśli optymistycznie i przyszłościowo o wielu sprawach. Inspiracją dla niego jest Ignacy J. Paderewski.

W czasie wizyty Ambasadora Piotra Wilczka w Chicago, zapytałem go o tę uroczystość urodzinową Generała Rownego. W odpowiedzi na moje pytanie, opowiadał z wielkim znawstwem i uznaniem polonijnym dziennikarzom z Chicago o osiągnięciach Rownego.
 
Dowiedzieliśmy się także, że Ambasador Piotr Wilczek współnie z Wiceprezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim odwiedzili Generała Rownego w jego rezydencji w przeddzień jego urodzin, aby złożyć mu życzenia.
 
Życzenia urodzinowe dla Generała Edwarda Rownego napływają od kilku tygodni od przyjaciół, znajomych, rodziny, od dyplomatów, wojskowych.
 


W dniu 13 grudnia 2005 r.  Anna Walentynowicz otrzymła  odznaczenie – Truman-Reagan Medal Wolności w Waszyngtonie  wraz  generałem Edwardem Rownym.

Po uroczystościach wręczenia medali w Waszyngtonie

Generał Rowny skończył słynną amerykańską uczelnię wojskową West Point, założoną jeszcze przez T. Kosciuszkę,  w 1941 roku.  Potem służył w czasie kampanii włoskiej w czasie II wojny światowej, potem brał udział w planowaniu działań wojennych pod koniec II wojny światowej na Pacyfiku, potem służył w wojnach w Korei, Wietnamie.
 
Dowodził także wojskami NATO w czasie wyjścia z Francji.
 
Generał Edward Rowny uważany jest za jednego z 10 najważniejszych dowódców armii Stanów Zjednoczonych.
 

 

Generał Rowny w rozowie z prezydentem USA-Reganem. Biały Dom- 1982 r.

Posiada ogromne zasługi w amerykanskiej dyplomacji, gdzie jako doradca pięciu amerykańskich prezydentów, dzięki polityce „pokój przez siłę”, przyczynił się do redukcji broni nuklearnej. Najbardziej znaczący był jego wkład w czasie prezydentury Ronalda Reagana, gdzie udało się wynegocjować z Rosjanami redukcję broni nuklearnej. Rokowania te podpisał potem Prezydent Ronald Reagan i przyczyniło się to do większej stabilizacji na świecie w okresie trwania zimnej wojny.

Dzięki staraniom Generała Rownego udało sie sprowadzić prochy śp Ignacego Jana Paderewskiego do Polski, aby spełnic testament artysty. Miało to miejsce w 1992 roku w czasie wizyty Prezydenta George’a W. Busha w Polsce.
 
Generał Rowny jest wciąż  bardzo aktywny na różnych polach. Jest jednym ze współzałożycieli organizacji American Polish Advisory Counci (Amerykańsko-Polski Komitet Doradczy), który załozył wspólnie ze śp. Ambasadorem Nicolasem Rey’em.  Organizacja to popiera sprawy polsko-amerykańskie. Od wielu lat są organizowane konferencje w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych dotyczące polsko-amerykanskiej tematyki.
 
Jednym z życzeń urodzinowych Generała Rownego jest zbierania funduszy na stypendium im. Ignacego Jana Paderewskiego. Generał ufundowal to stypendium dla zdolnych studentów z Polski. Umozliwia ono kilkumiesięczny pobyt w Stanach Zjednoczonych studentom i odbywanie praktyk w ważnych amerykanskich instytucjach. Zamierzeniem Rownego jest, aby to stypendium mogło funkcjonować na stałe w przyszlości i służyć polskim studentom. Pojawiło sie kilku hojnych darczynców, którzy są gotowi podwoić w dwujnasób środki przekazane na stypendium.
 
W ubiegłym roku spotkalem w Indianapolis byłego Senatora Richarda Lugara, któremu podziękowałem za to, że stworzył w przeszłości możliwość dla studentów z Polski, aby odbywali u niego praktyki. Było to rezultatem właśnie stypendium im. Paderewskiego ufundowanego przez Generała Rownego.  
 
Gratulujemy Jubilatowi pięknego Jubileuszu, otrzymania odznaczenia. Dziękujemy za jego pracę na rzecz USA, Polski i Polonii.
 
Dodajmy, że General Edward Rowny otrzymał w przeszłości Nagrodę Dziedzictwa od Kongresu Polonii Amerykanskiej za jego wybitne osiągniięca dla USA, Polonii i Polski.
 
Życzymy mu dużo zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności i 120 lat życia. 
 
@ Tekst Andrzej (Andrew) Mikołajczyk
Zdjęcia: dzieki uprzejmości  @ Generała Edwarda Rownego i Polish News