Filmy ze szkoły Wajdy w Cannes

ARIA DIVA

30’; 2007
fabuła

reż. Agnieszka Smoczyńska

Scenariusz: Robert Bolesto, Agnieszka Smoczyńska
Zdjęcia: Przemysław Kamiński
Dźwięk: Tomasz Wieczorek
Scenografia: Aneta Suskiewicz
Kierownik produkcji: Anna Wydra
Obsada: Gabriela Muskała, Katarzyna Figura
Produkcja: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, SFP, PISF, TVP Kultura

Czasami szczęśliwe życie to za mało. Wydaje się, że Basi niczego do szczęścia nie brakuje: ma kochającego męża, dwójkę wspaniałych dzieci, pomimo ukończonych studiów, czuje się spełniona prowadząc dom. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się Diva operowa (w tej roli Katarzyna Figura), która uwodzi Basię swoim głosem. Między kobietami zawiązuje się przyjaźń, która przeradza się w zaskakujące dla obu kobiet uczucie.

Film został wyprodukowany w ramach Projektu “30 minut” – prowadzonego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, TVP Kultura i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

FESTIWALE:
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia 2007
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2007

JAK TO JEST BYĆ MOJĄ MATKĄ

What it’s like to be my mother

30’; 2007
fabuła

reż. Norah McGettigan

Scenariusz: Norah McGettigan
Zdjęcia: Marius Matzow Gulbrandsen
Kierownik produkcji : Agata Golańska
Dyrektor artystyczny: Joanna Pęzińska
Kostiumy: Marta Skajnowska
Produkcja: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, SFP, PISF, TVP Kultura, Keep It Country Productions Ltd

Im mocniej kochamy, tym trudniej nam rozmawiać
Monika, od czasu wypadku, któremu uległa trzy lata wcześniej, jest skazana na wózek inwalidzki.  Monika nie poddaje się i walczy o pełnoprawne życie. Jej córka nagrywa kamerą każdą wspólnie spędzoną chwilę. Film, który powstaje, wyzwala w nich skrywane dotąd emocje.

Film został wyprodukowany w ramach Projektu “30 minut” – prowadzonego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, TVP Kultura i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

FESTIWALE:
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia 2007

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2007

8. Festiwal GoEast w Wiesbaden 2008, Konkurs Studencki – Druga Nagroda w sekcji krótkiej fabuły

SZKOŁA ANDRZEJA WAJDY

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy to wyjątkowe miejsce: jedyne tego rodzaju w Polsce i jedno z nielicznych w Europie. Łączy edukację z produkcją filmową – zarówno dokumentalną, jak i fabularną, aktywnie wspierając młodych, utalentowanych twórców. Do grona jej wykładowców i opiekunów artystycznych realizowanych filmów zaliczają się najsłynniejsi, doświadczeni i aktywni zawodowo filmowcy: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Edward Żebrowski, Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Agnieszka Holland, Volker Schloendorff, Aleksander Sokurow, Krzysztof Materna, Andrzej Titkow. W ciągu sześciu lat istnienia Szkoła przeprowadziła 15 kursów, które w sumie ukończyło ok. 350 osób (a kilkadziesiąt kolejnych skorzystało z pomocy w formie konsultacji i opieki artystycznej) oraz wyprodukowała ponad 30 filmów dokumentalnych lub krótko- i średniometrażowych fabularnych, a także ponad 200 etiud. Szkoła nie jest nastawiona na zysk – dochody przeznacza na cele statutowe, a opłaty stanowią nie więcej niż 15% kosztów kształcenia. Jest objęta patronatem Europejskiej Akademii Filmowej, mecenasem jest Ryszard Krauze, a strategicznym sponsorem jest Prokom Investments SA.

Adam Ślesicki

MISTRZOWSKA SZKOŁA REŻYSERII FILMOWEJ ANDRZEJA WAJDY

00-724 Warszawa, ul. Chełmska 21; tel. / fax (22) 851 10 56;

e-mail: [email protected] ; www.wajdaschool.pl