Ennio Morricone w Hali Stulecia we Wrocławiu

 

Znakomity kompozytor – Ennio Morricone dał koncert w dniu 23 lutego we Wrocławiu w Hali Stulecia w ramach ESK. Koncert, łącznie z przerwą, trwał 2,5 godziny. Była to niesamowita uczta dla melomanów i fanów muzyki Morricone. Usłyszeliśmy słynne tematy muzyczne skomponowane przez artystę do tak znanych filmów, które otrzymały Oscary: “Ecstasy Of Gold”, „Zawodowiec” „Misja”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, czy muzykę nominowaną w tym roku do Oscara – „Nienawistna ósemka” . Na scenie było około 200 osób, w tym 175 osób z chóru i orkiestry oraz soliści. Z Ennio Morricone zagrali: Orkiestra Czech National Symphony oraz zaśpiewały chóry z Wegier: Kodály Choir from Hungary i the Csokonai National Theatre Choir.

Ennio Moricone to jedyny kompozytor muzyki filmowej nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową honorowym Oscarem w 2007 r. Do Oskara był nominowany pięcio krotnie. Artysta jest autorem muzyki do ponad 500 filmów a jego płyty sprzedały się w ponad 70 milionach egzemplarzy na całym świecie. Koncert we Wrocławiu odbył się w ramach trasy koncertowej Ennio Morricone w Europie. W lutym artysta wystąpi jeszcze m.in. w Amsterdamie, Londynie, Berlinie, Dublinie i Brukseli. Koncert we Wrocławiu to jedyny w tym roku w Polsce.

Ennio Morricone gościł już w Polsce kilka razy. W Krakowie latem 2007 roku z okazji obchodów 750-lecia lokacji miasta (ok. 40 tys. osób). Dwa lata później kompozytor wystąpił w Polsce na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej. W 2012 w hali “Targów Kielce” odebrał z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego medal “Per Artem ad Deum”. Ponownie w 2015 r. w Krakowie, w Tauron Arena Kraków.

Jego muzyka znana jest głównie z filmowych arcydzieł jak: filmu „Faszysta” Luciano Salcy, „Za garść dolarów”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dawno temu w Ameryce”, „Za kilka dolarów więcej” i w końcu „Dobry, zły i brzydki” przyniosły mu wielką sławę. Skomponował również muzykę do filmów „Droga przez piekło” Olivera Stone’a, “Nietykalni” Briana De Palmy, “Cinema Paradiso” i „1900: Człowiek Legenda” Giuseppe Tornatore, a także „Salo, czyli 120 dni Sodomy” Piera Paolo Pasoliniego. 


Jednym z najbardziej znanych hitów Ennio Morricone jest utwór “Ecstasy Of Gold” znany z westernu z Clintem Eastwoodem pt. “Dobry, zły i brzydki”. Utwór ten od lat otwiera wielkie widowiska koncertowe grupy Metallica.
Ennio Morricone odrzucił propozycję skomponowania muzyki do filmu “Pulp Fiction”. Ostatecznie Quentin Tarantino wybrał składkę piosenek do ścieżki dźwiękowej w tym filmie.
 

ZOBACZ GALERIĘ FOTO>>


Stanisław Francuz
http://www.dolnyslask.tv/