Dzień Kobiet

 

Dzień Kobiet, to święto obchodzone co roku, w dniu 8 marca. Jest ono wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet na całym świecie. Ustanowione ono zostało w roku 1910, a jego pierwotna nazwa brzmiała Święto Emancypantek.

 Historia

Za prototyp znanego nam dziś Dnia Kobiet, przyjąć można fetowane w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, a związane było ono z macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta, mężowie i narzeczeni obdarowywali swoje wybranki prezentami i spełniali ich życzenia. Podstawowym gestem tego dnia, było wręczenie kobietom kwiatów.

 Demonstracja sufrażystek

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet, wywodzą się z ruchów robotniczych, które miały miejsce w Ameryce Północnej oraz w Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się dnia 28 lutego 1909 roku, w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane one zostały przez Socjalistyczną Partię USA. Powołane ono zostało do życia, w rok po strasznym wydarzeniu. A mianowicie, w roku 1908, odbył się strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko fatalnym warunkom pracy. Właściciel fabryki, zamknął strajkujące kobiety w komórce, w wyniku czego śmierć poniosło aż 126 z nich. W tym samym roku, miał miejsce kolejny strajk, tym razem trzymiesięczny, skierowany przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk. Podczas tego strajku wybuchł pożar, co spowodowało śmierć 146 osób, w tym 129 kobiet. W konsekwencji tych wydarzeń, właściciele fabryk stanęli przed sądem, będąc oskarżonymi o zabójstwo pierwszego i drugiego stopnia. Wówczas to, zaczęto masowo powoływać do istnienia komitety i stowarzyszenia, broniące praw pracujących kobiet. .

W Kopenhadze

W 1910 roku, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze, ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Dzień ten, miał służyć krzewieniu sprawiedliwości i obronie praw kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane zostały do Parlamentu Fińskiego.

 Na całym świecie

W dniu 19 marca 1911 roku, po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się tym samym, prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych. W dniu 25 marca tego roku, wiele robotnic zginęło w pożarze fabryki Triangle Shirtwaist, zatem tym bardziej potwierdziła się potrzeba uhonorowania kobiet, które tworzą klasy pracownic różnych sektorów.

 Przeciwko wojnie

W latach 1913 i 1914, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne. Tego dnia święto było obchodzone po raz pierwszy w Rosji. Wiece wymierzone przeciwko wojnie, odbyły się tam w ostatnią niedzielę lutego, co według kalendarza gregoriańskiego miało miejsce 8 marca. Od tego momentu, dzień 8 marca, to Święto Wszystkich Kobiet na świecie.

 Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]