Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

To wielkie święto naszego narodu, wprowadzone zostało na mocy specjalnej ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku, a przypada ono na dzień 2 maja. Obchodzone jest to święto między świętami 1 maja a 3 maja, w którym wspominamy ustanowienie konstytucji, zwanej też Ustawą Rządową.

Także w dniu 2 maja
Tego samego dnia, w naszym kraju obchodzony jest Dzień Polaków i Polonii, czyli jednym słowem, naszych rodaków osiadłych za granicami kraju.

Skąd się wzięło to święto
W dniu 15 października 2003 roku, do do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt ustanawiający Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej to święto, na dzień 2 maja. Wybór tego dnia nie jest przypadkowy, a przede wszystkim chodzi szczególne uhonorowanie dnia, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski,

Obchody
Organizowane są zatem tego dnia, różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Na przykład, na Śląsku w dniu 2 maja 2009 roku, ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych w górę parasolek. Była to prawdopodobnie największa wówczas utworzona flaga w Polsce z okazji wspomnianego dnia. W ostatnich latach, powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy w barwach narodowych. Zwyczaj ten, spopularyzował prezydent Lech Kaczyński.

Ciekawostki
Dnia 2 maja w 1945 roku, polscy żołnierze zdobywający stolicę Trzeciej Rzeszy, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.
I w tym roku, nie zapomnijmy uhonorować tego szczególnego święta, które jest wykładnikiem naszego patriotyzmu.

Ewa Michałowska – Walkiewicz