Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Celebrowanie tej uroczystości nad Zalewem Brodzkim

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. Celebruje się je między świętami państwowymi: takimi jak 1 maja, zwany Świętem Pracy, jak też 3 Maja dzień ustanowienia Konstytucji polskiej na Sejmie Wielkim w roku 1791. Dnia 2 maja, obchodzony jest też Dzień Polonii zagranicznej.

Dzień wolny od pracy

Prawdziwi polscy patrioci w tym dniu, biorą udział w wielu akademiach i spotkaniach narodowych. Tego dnia właśnie, organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu, w dniu 2 maja 2009 roku, ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych w górę parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi. Dnia 2 maja w 1945 roku, polscy żołnierze, zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa i na Reichstagu. Dzień Flagi właśnie, nawiązuje do tego zdarzenia.

Redakcja Polish News, wysłuchała prelekcji na temat historii dnia 2 maja nad Zalewem Brodzkim w województwie świętokrzyskim, przy pomniku ofiar hitleryzmu. Prelekcje wygłosiła Teofila Kupisz, historyk ze Stawu Kunowskiego.

Ewa Michałowska- Walkiewicz