Dzień Flagi

 

To, co dla Polaka najważniejsze
Każdego roku, w dniu 2 maja, w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Narodowej. Po raz pierwszy obchody tego święta, wprowadzone zostały w 2004 roku, wtedy to w każdym oknie naszych domostw załopotała na wietrze Biało – Czerwona.

Ważne święto dla nas wszystkich

– Dla każdego Polaka, Dzień Flagi Narodowej, jest świętem podkreślającym nasze uczucia patriotyczne. Jak wiemy to z lat minionych, władze komunistyczne nasze biało- czerwone flagi, wywieszały tylko w dniu 1 maja, zaś już następnego, flag tych nie można było uświadczyć na ulicach naszych miast. Ale z biegiem lat, nasza ukochana flaga, doczekała się swojego święta. To jej kolorami udekorowane były nasze samoloty bojowe, biorące udział w II wojnie światowej. To ona, zdobiła dzioby naszych okrętów podwodnych i mankiety powstańców warszawskich, w trudnych dla wszystkich latach okupacji- mówi Piotrek Buras historyk.

Bo tam gdzie my jesteśmy

– Nasza flaga, była zawsze tam, gdzie byli nasi żołnierze. W dniu 2 maja 1945 roku, Polacy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessaule w Berlinie, to nasza flaga państwowa łopotała na masywach skalnych Monte Cassino, a także na murach twierdzy w Tobruku. To te kolory nosili powstańcy warszawscy na mundurach i hełmach. To te dwie drogie sercu barwy, łączą wszystkich Polaków, gdy wspominamy tragedię katyńską z 1940 roku i 2010 roku – mówi Janusz Bartosik.

Ustanowienie święta
W dniu drugim maja, obchodzony jest także dzień wszystkich Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Tego dnia, w miejscach pamięci narodowej, składamy kwiaty i zapalmy znicze, by choć w taki sposób, złączyć się z tymi którzy już odeszli z tego świata, ale dzięki nim mówimy dziś po polsku i żyjemy w wolnym kraju.

Masowe uroczystości

W tym wyjątkowym dniu, organizowane są manifestacje patriotyczne, których zwieńczeniem są liczne apele poległych. W ten sposób upamiętniamy naszych bohaterów narodowych, walczących o naszą polską tożsamość i kulturę. Kultywując to święto i my wywieśmy w naszych oknach biało- czerwoną flagę, która przypomni nam o naszych narodowych korzeniach i da tym samym dobry przykład patriotyzmu dla młodych pokoleń.

Ewa Michałowska- Walkiewicz
[email protected]