Dzień 4 maja

 

W dniu 4 maja każdego roku, na całym świecie obchodzony jest Dzień Strażaka. W kościele katolickim, jest to okres wspomnienia świętego Floriana jako patrona zawodu pożarnika.

W Polsce
W naszym kraju, Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej w 2003 roku. Jedną z form uświetnienia tego nader ważnego zawodu, są organizowane liczne wycieczki, do miejsc gdzie eksponowane są wystawy poświęcone pożarnictwu. Polish News, wybrał się zatem po kilku miastach województwa świętokrzyskiego, na których mógł zobaczyć pamiątki po strażakach nawet pamiętające wiek dziewiętnasty.


Pomysł J.J. Edmondsona
Święto zainicjował Australijczyk, strażak z wykształcenia, J.J. Edmondson z Melbourne. Święto to, miało upamiętnić tragicznie zmarłych pięciu kolegów Edmondsona, poległych na stanowiskach pracy.

Ustalenie dnia
Po wielu rozmowach ze strażakami z różnych krajów, ustalono dzień 4 maja jako Święto Strażaka, który jednocześnie celebruje osobę świętego Floriana.


Wiersze na wspomnianej wycieczce
Podczas wycieczki do miejsc pamięci poświęconych strażakom, deklamowano wiele wierszy okolicznościowych. Jeden z nich zapadł naszej redakcji szczególnie w serce, a był on autorstwa Kamili Buczeńskiej z Mielna.

.. gdy ratujesz ludzkie życie
gdy jest czas zła niepokoju
pełnisz wartę należycie
i wyruszasz sam do boju…..

poświęcając samego siebie innym…

Ewa Michałowska – Walkiewicz