ROK DZIAŁALNOŚCI KLUBU NAUCZYCIELI POLSKICH I POLONIJNYCH W GNIEŹNIE.

Inspiracją do powstania klubu był mój wylot do USA na zaproszenie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Jestem bardzo wdzięczna zarządowi i nauczycielom polonijnym za gościnę i możliwość prowadzenia zajęć w szkołach oraz tzw koleżeńską „wizytację” ich placówek. Praca polonijnych nauczycieli to wielki patriotyzm i wolontariat ku chwale Ojczyzny. Po powrocie przy pomocy moich koleżanek i kolegów nauczycieli powstał nasz Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych. Wspieramy nauczycieli polonijnych oraz promujemy Gniezno i Polskę – mówi Małgorzata Tomczak

To już rok naszej działalności. W wigilię święta Trzech Króli  wspólnie w towarzystwie pana Prezydenta Miasta Gniezna, Tomasza Budasza i pana Wiceprezydenta Michała Powałowskiego, członków i sympatyków naszego Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych… podsumowaliśmy nasz roczek.

Kopia listu Prezydenta Gniezna, Tomasza Budasza  skierowana do Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych

Uroczystość odbyła się w gościnnym Przedszkolu Nr 6 „Polne Kwiaty”, którego dyrektorem jest pani Mariola Ilnicka wiceprezes klubu. Spotkanie składało się z 3 części : warsztatów edukacyjnych na temat „Jasełka – super lekcją wychowawczą” , poprzedzonych Jasełka przygotowaną przez p. Grażynę i p. Renatę, oraz część trzecia tort z okazji 1-wszej rocznicy działalności klubu i wymiana doświadczeń i pomysłów na dalsze lata czyli tzw spotkanie integracyjne.

 

Prezydent Miasta Gniezna, Tomasz Budasz na spotkaniu z Klubem Nauczycieli Polskich i Polonijnych

Prezydent Miasta Gniezna, Tomasz Budasz-wpis do Pamiątkowej Księgi

JASEŁKA – SUPER LEKCJĄ WYCHOWAWCZĄ o tym zgromadzeni goście mogli przekonać się oglądając przedstawienie.

Myślałam , że w tym przedszkolu nic już mnie nie zaskoczy tak piękne są przedstawienia, ale to co dziś zobaczyliśmy to mistrzostwo !!! powiedziała wzruszona pani Małgorzata Tomczak , a reszta zgromadzonych poparła jej słowa wielkimi oklaskami. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem i super, że zostało to nagrane i dzieci na całym świecie obejrzą to przedstawienie.

Przedszkolna sala- oświetlona blaskiem różnej wielkości lampionów, gwiazdą betlejemską i pięknie udekorowaną choinką- przygotowana została do prezentacji przedstawienia bożonarodzeniowego – Jasełek – przygotowanego przez dzieci z oddziału III „Bławatki” pod kierunkiem nauczycielki Grażyny Karwasińskiej i p. Renaty Bubacz.

Wzrok wszystkich zgromadzonych gości skupiał się na znajdującej się w sali szopce, nawiązującej swym wystrojem do Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem: nad całością zawisła reprodukcja ze złotą gwiazdą – symbolem miejsca narodzenia Jezusa, przestrzeń szopki wypełniały liczne lampki oliwne a całości dopełniał obraz panoramy miasteczka Betlejem , przygotowany przez rodzica – p. Wojtka Jakóbskiego.

Punktualnie o godz. 15.00 zabrzmiał głos pierwszego narratora – Wiktora T. , który wygłaszając tekst: „ Witajcie tu dzieci zgromadzone i Wy zaproszeni Goście. Dziś opowiemy Wam jakie żłóbek ma znaczenie w święte Boże Narodzenie…” – rozpoczął Jasełka.

Wieść o dobrej nowinie przekazywali zgromadzonym na sali gościom: Anioł Gabriel – Krzysiu W., drugi narrator – Patryk K., siedem wspaniale śpiewających i tańczących Aniołków, dwoje grających na instrumentach pastuszków, dzieci – Polne Kwiatki, majestatyczni Trzej Królowie, głośno brzmiący Trębacz, Głosy Ludu betlejemskiego oraz oczywiście Maryja – Łucja P. i św. Józef – Filip K.

W trakcie występów „Bławatków” nie zabrakło sentymentalnych wzruszeń i łez, a szczególnie wtedy, gdy w ostatniej scenie Jasełek pojawiła się żywa postać kilkuletniego Jezuska, który w towarzystwie Maryi i św. Józefa, błogosławił zebranym na widowni gościom drewnianym krzyżem! W postać tę doskonale wcielił się nasz trzyletni Kornelek P. z najmłodszej grupy „Maki”, a prywatnie brat Łucji kreującej rolę Matki Bożej!
Tegoroczne Jasełka zakończyły życzenia płynące z ust pierwszego narratora dla całej społeczności przedszkolnej: „ To jest Boże Narodzenie, czas spokoju i miłości. W dni te bardzo wyjątkowe, miejmy w sobie moc radości.

Nikt nie ma wątpliwości, że Jasełka to super lekcja wychowawcza – zawsze jest motto i przesłanie dotyczące pokoju na świecie,  tolerancji, dobroci i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Jasełka międzykontynentalne mają nam uświadomić fakt, że niezależnie skąd pochodzimy,  na którym kontynencie mieszkamy czy to w Europie,  Azji , Afryce , Ameryce czy Australii każdy czeka na swój sposób na przyjście Jezusa ( jedni 24.12 inni 6.01).To poprzez obecność Nowo Narodzonej Dzieciny w sercach  ludzi, możemy uchronić świat od wojen, przemocy i głodu.  Dzięki otwartemu sercu i ludziom dobrej woli możemy dostrzec  potrzebującego   człowieka i podać mu pomocną dłoń.. aby świat był lepszy.. podsumowała Małgorzata Tomczak.

Były też życzenia zza oceanu…które odczytała pani Mariola Ilnicka wiceprezes klubu.

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

Z okazji pierwszej rocznicy powstania Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie składam serdeczne podziękowania za Wasz entuzjazm, kreatywność oraz bezinteresowne działania na rzecz szeroko pojętej edukacji. 
Jakże prawdziwe i aktualne są słowa wypowiedziane ponad wiek temu przez francuskiego uczonego Ludwika Pasteura:

,, Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat.”

Dzięki naszym działaniom świat edukacji nie ma granic, a my, nauczyciele ze wszystkich kontynentów czujemy się jak jedna wielka rodzina.

Życzę sobie i Państwu kolejnych wspaniałych pomysłów oraz niesłabnącego zapału i wielu ciekawych inicjatyw .

Z nauczycielskim pozdrowieniem
mgr Elżbieta Berkowicz

Chicago

Od Pana Prezydenta otrzymaliśmy piękny obraz i list z gratulacjami i życzeniami.

Wszyscy byli wdzięczni za takie doznania i pięknie przygotowane przyjęcie. Biały obrus lśnił na stole ….wokół niego siedzieli nauczyciele czynni i już emeryci – wszyscy zadowoleni i wdzięczni organizatorom – dyrekcji i pracownikom przedszkola „Polne Kwiaty” .

KLUB NAUCZYCIELI POLSKICH I POLONIJNYCH

[email protected]

POLNE KWIATY:

http://www.polnekwiaty.deo.pl/