Dookoła świata

 

Rosja
Putin jeszcze młody i silny. Ostatnio zafundował sobie własną armię tylko pod własną komedą wyjętą z pod władzy generałów. Pożyje i porządzi długo. Jemu ocieplenie klimatu pasuje. Żeby miał palić tajgą to się do tego dołoży. Ropa nie ma dłuższych perspektyw, to może uprawy pomarańczy pod Moskwą ?

Dania
W tym kraju bym inwestował.  Działki budowlane na południwo zachodnim wybrzeżu Grenlandii pójdą w cenie. Nie tylko ocieplenie klimatu ale i ocieplający się  prąd zatokowy spowoduje rozwój turystyki. Będzie więc gdzie wyjeżdżać w gorące lato.

Izrael
Nasze wnuki i prawnuki będą rozmawiały jak rozwiązać kryzys Palestyńsko – Izraelski z takim samym skutkiem jak my dzisiaj.

Afryka
Ci mieli, mają i będą mieli przechlapane… W Afryce Południowej pomału wyżyna się białych. Jeszcze trochę to potrwa, ponieważ niepolitycznie jest tam ujmować się za białymi. Myślę, że jednak w końcu dojdzie do interwancji ONZ-tu. Resztę czeka ocieplenie klimatu. Jak jest gorąco to trzeba unikać przegrzania, ruszać się niewiele i powoli. Czy warto w takim razie tam inwestować?

Polska
Dolar stoi wysko, ale nie bałbym się w niego zainwestować. PIS starając się wywiązać ze zobowiazań wyborczych, kaleczy gospodarkę i będzie kaleczył. Stanowisko rządu do kościoła mimo, że popierane przez połowę społeczeństwa budzi sprzeciwy drugiej połowy Polaków. Jest niezgoda, a co za tym idzie gospodarka polska nie jest uważana za bezpieczną. Sytuacja się rogrzewa i do następnych wybórow chwilami może być gorąco. Osobiście, zamieniałbym złotówki na dolary.

Niemcy
Masy uchodźców jakie napłynęły do Niemiec są inne kulturowo i zacofane zarówno cywilizacyjnie jak i socjalnie. W większości są niewykształceni ludzie z biedy.
Technologicznie zaawansowane Niemcy będą miałyproblem żeby ich zasymilować. Jedyna szansa w usługach, a to znaczy ciągły osobisty kontakt różnych kultur. 
Unii Europejskiej kłopty najbogatszego jej członka nie pomogą w rozwoju. Też bym zamieniał Euro na dolary. 

Chiny
Niespodziwanie Chiny mogą znaleźć się z przysłowiową”ręką w nocniku”. Mając nadal 400 milionów bezrobotnych chłopów na wsi, muszą rozwijać przemysł aby znaleźć dla nich zatrudnienie.
Niespodziewanie jednak nadchodzi czwarta rewolucja technologiczna. Roboty wyprą robotników. Świat musi się zacząć uczyć. Dyplom magistra będzie niezbędny, żeby znalaźć pracę w zrobotyzowanej fabryce.

Czteroletnie studia stają się dzisiaj minimum. Praca w górnictwie? Tak ,dla inżynierów. Łopatę, będzie można pomalować w kwiatki i powiesić na ścianie jako ozdobę i pamiatkę.

W Stanach, pierwszy transport piwa został dostarczony przez samo prowadzącą się ciężarówkę. Zawód, “zawodowego” kierowcy zniknie w przeciągu dziesięciu lat. Nowy samochód Tesli nie ma deski rozdzielczej tylko monitor na którym będzie można oglądać filmy gdy samochód sam zacznie się prowadzić. Fabryki, będą budowane na obrzeżach wielkich miast, żeby skrócić drogę transportu do klienta. Pracy nie zabraknie, ale będzie dla wykształconych. Starsze pokolenia dożyją emerytury pracując w usługach, natomiast dla młodych – nie ma wyjścia. Nie wszyscy zrobią karierę jako muzycy, aktorzy czy soprtowcy. Cała reszta do szkoły na długie lata. A Chiny? Może uratuje ich jakaś krwawa wojna.

Kuba
Po śmierci Castro jedni płaczą, inni świętują. Faktycznie dyktator, ale czy jego brak zmienił by cokolwiek na Kubie? Sąsiednie Haiti i Dominikana nie miały komunizmu, a są tak samo biedne. Kuba ma szansę na małe zmiany, ale czy mogła by nagle przeskoczyć biedne kraje Ameryki środkowej lub Meksyk? Wątpię. Turystyka? Możemy latać do Portoryko bez wizy i paszportu. Trochę to pomaga gospodarce, ale nie za bardzo. Może tania Kuba przyciągnać troche turystow, ale Karaiby są dużą konkurencją. Trzyciny cukrowej nie będzie uprawiała wiecej, niż uprawia obecnie.
Przykre, ale większych zmian nie widzę.

Watykan
Postępowy papież Franciszek, ma dużo konserwatywnych przeciwników. Kościół traci wiernych. Brakuje księży i zakonnic. Młode pokolenie odchodzi od wiary. Czas na zmiany. 
Schizma jest wtedy, gdy postępowa frakcja odłamuje się od konserwatywnej większości. Jak nazwać sytuację odwrotną, gdy papież z wiekszością zmienia stare kanony wiary?
Zagrożone są kanony: zbawienie tylko w obrębie kościoła,(zbawienie możliwe jest wyłącznie w Jezusie).
Małżeństwo na wieki. “Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza”.

Żyjemy więc w ciekawych czasach.

Postronny obserwator
Wald