Dni Obrony Polskiego Wybrzeża

W miesiącu październiku, w Gdańsku i Gdyni, obchodzone są Dni Obrony Polskiego Wybrzeża. Wspomina się wówczas okres wojny obronnej, podczas której generał Stanisław Dąbek bronił przed najazdem niemieckim Gdyni i Kępy Oksywskiej. W te jakże znaczące dla Polaków dni, młodzież akademicka z wielu nadmorskich uczelni, organizuje liczne plenerowe przedstawienia, na których pokazywane są ważniejsze walki stoczone przez Pomorzan z niemieckim wojskiem.

 

Grom XXI wieku

– Młodzież akademicka polskich uczelni, postanowiła w tym czasie wyjechać do Magdeburga w Niemczech, aby tam ze swoimi kolegami, zbudować prowizoryczny okręt podwodny Grom. Oczywiście model ten, daleko odbiega od oryginału, lecz nie to się liczy. Ważne jest zaprezentowanie pewnego rodzaju pojednania, między młodymi ludźmi z Polski i Niemiec. Mimo, iż model naszego Gromu nigdy nie będzie zwodowany, liczy się fakt uczczenia tym sposobem tych, którzy w obronie polskiego wybrzeża, oddali swoje młode życie – dopowiada Adam Wąsowski nauczyciel akademicki

Zrobiliśmy więcej, niż w naszej mocy

– Posiadaliśmy dokładnie rozrysowane modele płaszczyznowe okrętu podwodnego Grom, stosując je zatem w naszej budowli, zachowaliśmy jej odpowiednią konstrukcję, choć oczywiście bardzo zminiaturyzowaną. Nie wykonaliśmy wiernej kopii Gromu, ale to co zajęło nam ponad dwa miesiące pracy, jest dla nas ogromnym osiągnięciem. Nasz Grom, zostaje na niemieckiej ziemi i będzie on atrakcją dla dzieci, z okolicznych przedszkoli i szkół. Jest to nasz polski dla nich dar pokoju – wtrąca student i budowniczy współczesnego Gromu Jarek Figlarski.

Liczne akademie i wieczornice

W Polsce natomiast, aby godnie uczcić obrońców naszego wybrzeża walczących w 1939 roku z wojskami niemieckimi, organizuje się liczne spotkania i wieczornice, na których zebranym gościom przypomina się osobę Stanisława Dąbka oraz przebieg walk toczonych przez jego pułk, z najeźdźcą.

Czytając wiersze na Błyskawicy

Wiele stowarzyszeń i klubów patriotycznych naszego Pomorza, wspominając wojnę obronną i generała Dąbka, spotyka się na jedynym okręcie podwodnym do dziś pełniącym rolę muzeum. Okrętem tym jest Błyskawica, wiernie zachowana do czasów nam współczesnych. Na nim to, czytane są wiersze i opowiadania, dotyczące minionego okresu, podczas którego raz jeszcze zabrana nam była godność niepodległego kraju.

Na Błyskawicy

– Mimo, że jestem gdynianinem, po raz pierwszy byłem na pokładzie Błyskawicy. Moment ten na zawsze pozostanie mi w pamięci. Poczułem wówczas echo minionego okresu, a także jak to bym ja osobiście był marynarzem, walczącym o godność polskiego żołnierza w roku 1939- relacjonuje Filip Łoboda.

Warto jest przypomnieć sobie czas obrony polskiego wybrzeża, gdy ofiarę ze swojego życia, dla ratowania godności ojczyzny poniósł Stanisław Dąbek.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]
Foto: Ewa Michałowska – Walkiewicz