Dni Muzyki Polskiej

 

Idea projektu

Dwa kontynenty, cztery kraje, ponad trzydzieści koncertów, a oprócz tego warsztaty instrumentalne i panele dyskusyjne. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. To wszystko jeszcze w tym roku. Przed nami Dni Muzyki Polskiej.
Ten projekt ma jeden nadrzędny cel: pokazać muzyczną Polskę za granicą. Chcemy dotrzeć do Polonii i do mieszkańców krajów, które odwiedzimy. Muzyka klasyczna, którą chcemy zaprezentować to część światowego dziedzictwa. Jej twórcy należą do grona najwybitniejszych kompozytorów w historii.

W programach koncertów nazwiska tych najbardziej znanych i tych popularnych jedynie w wąskim gronie melomanów. Zagramy utwory, które powstały w XIX i XX wieku, ale również i te skomponowane w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W naszym repertuarze obok Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego pojawili się Ignacy Feliks Dobrzyński i Antoni Szałowski oraz Marcel Chyrzyński, Janusz Bielecki czy Zbigniew A. Lampart.
Publiczność niektórych miast na naszej trasie koncertowej będzie miała szansę usłyszeć prawykonania wybranych utworów. Ale nie tylko muzyka czyni ten projekt wyjątkowym. Dla najzdolniejszych młodych muzyków stworzyliśmy szansę udziału w warsztatach muzycznych, a dla szerszego grona – w panelach dyskusyjnych. Te ostatnie będą znakomitą okazją do rozmowy o Polsce i Polakach.
Nasze koncerty poprowadzi konferansjer, który przybliży słuchaczom sylwetki kompozytorów i przedstawi artystów. Dni Muzyki Polskiej to nowoczesny projekt, który łączy muzykę i słowo. W ten sposób udało nam się stworzyć coś zupełnie wyjątkowego.
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r.”.

Artyści
W projekcie wezmą udział znakomici polscy artyści. W czasie recitali i koncertów kameralnych zabrzmi fortepian, skrzypce, wiolonczela i klarnet. Muzykę uzupełni opowieść.
 Wystąpią przed Państwem:
 -Krzysztof Jabłoński – fortepian
– Piotr Tomasz Szczepanik – fortepian
– Marian Sobula – fortepian
– Marta Lelek – skrzypce, Anna Miernik-Sobula – fortepian
– Patrycja Piekutowska – skrzypce, Anna Miernik-Sobula – fortepian
– Katarzyna Pasławska – wiolonczela, Piotr Tomasz Szczepanik – fortepian
– SoundArtDuo – Barbara Borowicz – klarnet, Anna Miernik-Sobula – fortepian
– Michał Rosiak – flet
– Wojciech S. Wocław – słowo

Miejsca koncertów
Wydarzenia Dni Muzyki Polskiej odbędą się zarówno w prestiżowych salach koncertowych, jak i w miejscach, które na co dzień skupiają Polonię.
– Australia
Sydney, Melbourne, Brisbane, Canberra, Adelaide, Perth, Wollongong
(m.in.: Sydney Opera House, Sydney Conservatorium of Music, Melba Hall Melbourne, Elder Hall Adelaide, National Museum Canberra, Ambasada RP Canberra, Wollongong Town Hall, Polish Centre Ashfield)
– Nowa Zelandia

Wellington, Auckland
(m.in.: University of Wellington, Auckland Town Hall)

– Kanada

Calgary, Toronto, Ottawa,  (m.in.: Mont Royal University Calgary, Valhalla Music Festival, Ambasada RP Ottawa)

– USA (Michigan)

Detroit/Orchard Lake (m.in. Polish Mission of US)

Powiedzieli o projekcie…

Projekt „Dni Muzyki Polskiej” realizuje bardzo ważny cel jakim jest upowszechnianie kultury polskiej poza granicami kraju zarówno wśród Polonii oraz osób innych narodowości. Przedsięwzięcie promuje również najlepszych polskich muzyków, którzy swoimi wspaniałymi kreacjami artystycznymi przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności naszego kraju.
Zenon Kosiniak-Kamysz – Ambasador RP w Ottawie
W ramach projektu odbędą się koncerty utalentowanych polskich artystów z repertuarem złożonym z utworów wyłącznie kompozytorów polskich. Jestem pewien, że koncerty te będą ciekawymi i wartościowymi wydarzeniami wzbogacającymi lokalną ofertę kulturalną, zarówno ze względu na wysoki poziom artystyczny, jak i oryginalność prezentowanej muzyki.
Daniel Gromann, Konsul Generalny w Sydney

Organizatorzy
Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu Dni Muzyki Polskiej jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic. To prężnie działająca organizacja, której ideą jest połączenie wiedzy, doświadczenia oraz pasji w celu stworzenia imprez artystycznych na najwyższym poziomie. Główny cel Stowarzyszenia to promocja muzyki klasycznej w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki fortepianowej. Do tej pory zorganizowaliśmy szereg prestiżowych imprez muzycznych, a wśród nich odbywający się od 2009 roku Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa.

Prezesem stowarzyszenia jest polski pianista Marian Sobula, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, stypendysta m.in.: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji Kultury Polskiej, w świecie muzycznym postrzegany jako „jeden z najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia”. Przewodniczącym Rady Programowej prof. Andrzej Pikul, wybitny polski pedagog, pianista i juror międzynarodowych konkursów pianistycznych, kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie.

Skład rady honorowej to najwybitniejsi przedstawiciele współczesnego świata pianistycznego:
Prof. Paul Badura Skoda – Austria
Prof. Willem Brons – Holandia
Prof. Carlos Cebro – Urugwaj
Prof. Andrzej Jasiński – Polska
Prof. Marian Lapsansky – Słowacja
Prof. John O’Conor – Irlandia
Prof. Sergio Perticaroli – Włochy
Prof. John Roos – RPA
ARTYŚCI

Krzysztof Jabłoński

Urodził sie we Wrocławiu w roku 1965. W wieku lat 6 rozpoczął naukę gry na fortepianie u mgr Janiny Butor. Pod jej kierunkiem zdobył szereg nagród w konkursach krajowych, stypendiów (m.in. Towarzystwa im. F. Chopina), a w wieku lat 12 zagrał po raz pierwszy z orkiestra. W roku 1980 – jako najmłodszy uczestnik – zajął piąte miejsce na Międzynarodowym Konkursie “Premio Dino Ciani” w Mediolanie, po którym Nikita Magaloff (przewodniczący jury) zaprosił go do udziału w swoich kursach mistrzowskich w Genewie. W latach 1983-1986 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego. W roku 1985 Jabłoński zdobył III Nagrode na XI Miedzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1988-1992 zdobył szereg czołowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych w: Palm Beach (USA), Monza (Włochy), Dublinie (Irlandia), Tel-Avivie (Izrael) – Złoty Medal A. Rubinsteina, Nowym Jorku – Nagroda specjalna im. Jorge Bolet’a, Calgary (Kanada).

Intensywna działalność koncertowa na estradach całego świata, jaka rozpoczął w roku 1985 trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Do niezwykłych wydarzeń artystycznych w karierze Jabłońskiego należy współpraca z Teatrem Wielkim – Operą Narodowa w Warszawie latach 1999-2006 w ramach której wykonywał muzykę do spektaklu baletowego “Fortepianissimo” oraz oryginalna wersje dramatu lirycznego C. Debussy’ego “Peleas i Melizanda”. Grał na   historycznym fortepianie (Erard) w Filharmonii Narodowej w Warszawie z Orchestra of the 18th Century pod dyrekcja Fransa Brüggena. Występował z Berner Symphonie-Orchester, Jenaer Philharmonie, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR. Był gosciem Grand Teton Music Festival w USA. Został zaproszony przez Andrey’a Boreyko do wykonania “Prometeusza” Scriabina z Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Duesseldorfer Symphoniker. Do najświeższych wydarzeń w kalendarzu artystycznym Jabłońskiego należą koncerty z Lahti Symphony Orchestra pod batuta Atso Almila, recital z Arto Norasem, wspólne recitale z Andrzej Jagodziński Trio, recitale towarzyszące Szczytowi NATO w Krakowie czy Recital w Senacie RP otwierający obchody Roku Chopinowskiego w Polsce, zaproszenie do wykonania muzyki Chopina wspólnie z Baletem Opery Wiedeńskiej do choreografii Georgio Madia podczas Wiener Opernball 2010 oraz koncerty z Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jerzego Maksymiuka oraz Krzysztofa Pendereckiego należą do najważniejszych wydarzeń artystycznych ostatniego roku w kalendarzu Jabłońskiego. Rok 2010 przyniósł artyście szereg zaproszeń do uświetnienia recitalami i koncertami z orkiestrami obchodów Roku Chopinowskiego w wielu ośrodkach muzycznych na całym świecie.

Marta Magdalena Lelek

Jest uważana za jedną z najlepszych i najciekawszych polskich skrzypaczek. Recenzje podkreślają jej piękny dźwięk, muzykalność, energię, doskonałą technikę i wdzięk. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 9 lat w klasie skrzypiec Prof. Pawła Puczka – Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Katowicach. Później, kontynuowała naukę pod kierunkiem prof. Antoniego Cofalika, zdobywając w tym czasie nagrody i wyróżnienia. Studia wyższe podjęła w 1999 roku, w prestiżowej the “Guildhall School of Music & Drama” w Londynie, w klasie skrzypiec Prof. Krzysztofa Śmietany. W 2003 uzyskała tytuł Bmus with Honours a dwa lata później the Master Degree with Distinction in Performance. Po uzyskaniu tytułu magistra, została na uczelni jako Fellow (adiunkt). Jako studentka, miała możliwość doskonalenia się pod kierunkiem Sir Colina Davisa, Maestro Jordi Savalla, the “Takacs Quartet” i wielu innych. Doskonaliła również swoje umiejętności pod kierunkiem Prof. Wandy Wiłkomirskiej (klasy mistrzowskie w Zakopanem) oraz Prof. Jose Luisa Garcii Asencio.

 

 

Katarzyna Pasławska

Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 6 lat. Wiolonczelę i kameralistykę studiowała na wyższych uczelniach muzycznych w Kolonii i Saarbrucken, m. in. w klasie wiolonczeli Prof. Dawida Grigoriana i Kwartetu Amadeus. Pod kierunkiem Prof. Gustava Riviniusa (jednego z ulubionych uczniów Mstislava Rostropovicha) ukończyła solistyczne studia podyplomowe. Jest laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów w Polsce, Niemczech i Austrii. Koncertowała jako solistka i kameralistka z Orkiestrami Symfonicznymi w Europie i Ameryce Południowej. Brala udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych (Holland Music Sessions, Jeunesses Musicales, Beethoven Festival, Mozart Festiwal oraz Bach Festival w Niemczech, Flandern Festival w Belgii). Obecnie jest pierwszym koncertmistrzem wiolonczel Orkiestry Filharmonicznej Teatro Municipal de Santiago w Chile gdzie współpracowała z tak znakomitymi artystami jak Placido Domingo, Renée Fleming, Maurizio Benini, Roberto Rizzi-Brignoli, Dmitri Yurowski , Alberto Hold-Garrido, Grant Gershon i Konstantin Chudowski. Wykłada na najważniejszych uniwersytetach w Chile.

 

Patrycja Piekutowska
Jest wybitna skrzypaczka koncertującą od 16 lat na arenie międzynarodowej. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 500 koncertów. Występowała w 29 krajach (Albania, Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Boliwia, Chile, Chiny, Dania, Ekwador, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Indie, Irlandia, Kuwejt, Peru, Portugalia, Rosja, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Ukraina, Urugwaj, USA, Wenezuela i Włochy).
Do najważniejszych wydarzeń artystycznych należą koncerty w Teatro Colon w Buenos Aires w Argentynie z Philarmonica de Buenos Aires (otwarcie sezonu artystycznego 2003/04), w Filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Belgradzie i Kijowie, koncert promujący płytę z muzyka polska w Lincoln Center w Nowym Jorku, wykonanie z Maestro Igorem Ojstrachem koncertu J.S. Bacha na dwoje skrzypiec w Filharmonii Narodowej w Warszawie i w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Artystka brała udział w takich międzynarodowych festiwalach jak m.in. “Beijing Music Festival” w Chinach, “West Cork Chamber Music Festival” w Irlandii, “Festival Internacional de Musica do Algarve” w Portugalii, “II Ciclo de Solistas Fundación BBVA” w Hiszpanii, “Festiwal Krzysztofa Pendereckiego” w Filharmonii Narodowej w Warszawie z okazji 75. urodzin kompozytora. Nagrała siedem płyt CD, w tym piec z muzyka polska głównie XX wieku. Płyty te – “Violin and piano works” wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego, “Muzyka Polska XX wieku” (Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski) oraz Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczna K. Pendereckiego, otrzymały w Luxemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne “Pizzicato Supersonic Award” kolejno w 2005, 2006 i 2007 roku. W 2008 roku artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała MIDEM Cannes Classical Award w kategorii muzyki współczesnej. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego nagrała z Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Capriccio pod batuta kompozytora. Płyta ta otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech.

 

Michał Rosiak

Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w roku 2001 na Wydziale Instrumentalnym. W tym samym roku otrzymał również stanowisko pierwszego flecisty w Filharmonii w Opolu.
Brał udział w kursach mistrzowskich u Mariny Piccinini i Roberta Langevina (Nowy Jork) oraz Rien de Reede (Amsterdam), Bonity Boyd (Baltimore), Scottish Flute Trio i Petera Lloyda (Manchester).

Jest laureatem konkursów kompozytorskich i fletowych w tym zdobywca I nagrody „Summa cum laude” na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Neerpelt w Belgii. Otrzymał także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Prezydenta Miasta Katowic. Michał Rosiak występował jako solista z Filharmonią Śląską w Katowicach, Capella Cracoviensis, Heidelberger Kammerorchester oraz Kammerphilharmonie Koln.
Od roku 2006 mieszka i pracuje w Australii. Jest obecnie flecistą w Queensland Symphony Orchestra oraz Australian Army Band, współpracuje również z Adelaide Art Orchestra, Kshema Flutes, Queensland Youth Orchestra i South Australian Music Camp. Zapraszany jest jako gościnny wykładowca na University of Queensland w Brisbane i Elder Conservatorium of Music w Adelajdzie.
Jako kompozytor i flecista jest stałym gościem na Australian Flute Festival. Jego twórczość została również zaprezentowana na festiwalach fletowych w Nowym Jorku, Los Angeles, Las Vegas oraz na Florydzie, a także w Rosji, Niemczech, Belgii, Holandii, Australii i Nowej Zelandii.
Kompozycje Rosiaka znalazły sie na płytach CD nagranych przez: Petera Sheridana „Monologues and Dialogues”, The Fisenden Flute Ensemble „Telegraphed” oraz Adriannę Lis „Rozmowa-Dialogue”.

Marian Sobula

„Marian Sobula uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia.” Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie w klasie fortepianu prof. Sergio Perticaroliego (nagroda za najlepszy dyplom) oraz na kursach mistrzowskich prof. Arie Vardiego w Hanowerze. W 2011 r. otrzymał stopień doktora sztuki za rozprawę doktorską na temat Etudes d’execution transcendante Franciszka Liszta.
Marian Sobula jest laureatem najwyższych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in Yamaha Music Foundation Competition w Bydgoszczy w 2005 r., Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Valladolid w 2005 r., Konkursów Miasta: Ancona, Foggia, Gorizia, Pordenone, Sulmona, Treviso w 2003 r. i 2004 r. Jest również medalistą “Maria Canals Piano Competition” w Barcelonie w 2001 r. W 2007 r otrzymał Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Dr Luis Sigall” w Vina Del Mar w Chile.
Jest stypendystą: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Krakowa, Fundacji Kultury Polskiej w Warszawie, Fundacji Crescendum Est-Polonia, Rządu Włoskiego. Otrzymał Nagrodę Japan Music Foundation JESC oraz UNESCO w Paryżu. W 2008 r. został laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

Zadebiutował z Simon Bolivar Symphony Orchestra w Teatro Teresa Carreno w Caracas w Wenezueli w 2008 r. z I Koncertem fortepianowym Fryderyka Chopina. Występował w m.in: Żelazowa Wola, Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Filharmonia Am Gasteig w Monachium, Beethovenhalle w Bonn, Rathaus Berlin, Auditorio Parco Della Musica w Rzymie, Dome les Invalides w Paryżu, Bosendorfer Saal w Wiedniu, Concert Hall Center w Minneapolis, Seymour Theater Center w Sydney, Denki Bunka-Kaikan w Nagoya, Teatro Municipal w Santiago de Chile, Palazio Paz w Buenos Aires, Teatr Wielki oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie. Koncertował z: Simon Bolivar Symphony Orchestra, Orquesta Juvenil de Caracas, Orquesta Sinfonica de Chile, Narodowa Orkiestra Ekwadoru, Libańska Orkiestra Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz w filharmoniach polskich: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Koszalin, Krakow, Lublin, Łodź, Opole, Szczecin, Wałbrzych i Wrocław.

Koncertował na prestiżowym Wielkanocnym Festiwalu im. L. van Beethovena w Warszawie, La Folle Journe de Varsovie, Beethovenfest w Bonn, FIMA w Portugalii, Kotor Art w Montenegro, Oficina de Musica w Brazylii oraz dla William Walton Foundation w Londynie. Występował z recitalami na światowej wystawie EXPO w Japonii (Aichi) w 2005 r., Hiszpanii (Saragossa) w 2008 r. oraz na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju w 2010 r.
Artysta współpracuje z wybitnymi dyrygentami: Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Wojciech Czepiel, Michał Dworzyński, Michał Nestorowicz, Marek Pijarowski, Alessandro d’Agostini, Masimiliano Caldi, Peter Guelke, Guido Ajmon-Marsan, Dietrich Paredes, Alejandro Posada, Roberto Tibirica, solistami: Agata Szymczewska, Jarosław Nadrzycki, Patrycja Piekutowska, Julieta d’Astudilo (skrzypce) i Michał Dmochowski (wiolonczela). Nagrania Mariana Sobuli były transmitowane i retransmitowane w licznych mediach: Polskie Radio, Deutsche Welle, ABC Classic FM – Australia, Radio Federico Santa Maria de Chile, RAI. Dokonał również nagrań dla Telewizji Polskiej oraz Libańskiej Stacji Telewizyjnej TeleLumiere.
Marian Sobula prowadził kursy pianistyczne w: Europie, Ameryce Południowej oraz Chinach. Od 2007 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2009 roku Marian Sobula jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa.

SoundArtDuo

To niepowtarzalne polaczenie klarnetu z fortepianem dające niezapomniane wrażenia artystyczne. Zespół powstał z wspólnej pasji do muzyki i chęci dzielenia się nią. Wykonywaną przez artystki muzykę charakteryzuje ogromny wachlarz możliwości nastrojowo-emocjonalnych, wirtuozowskich a także stylistycznych.

Duet w składzie Barbara Borowicz i Anna Miernik-Sobula powstał w roku 2011. Od początku pracy artystki skupiły sie głównie na wykonywaniu kompozycji polskich twórców. Chcą tym samym zaprezentować słuchaczowi często niedocenianą lub wręcz nieznaną muzykę polską. Można w niej odnaleźć nie tylko melodie krakowskiego Lajkonika czy rytmy polskich tańców ludowych, ale również piękne kantyleny, rzadko spotykane harmonie, wysublimowany nastrój, temperament i imperatyw. Artystki chętnie sięgają również po literaturę światową, reprezentującą różne style, gatunki i epoki.

Interpretacje zespołu są wielokrotnie nagradzane podczas międzynarodowych konkursów muzycznych (m. in. w Taurisano, Włochy i Anyksciai, Litwa) oraz entuzjastycznie przyjmowane przez szerokie grono publiczności.

Anna Miernik-Sobula

jest studentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Krakowie

w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula.

Barbara Borowicz

jest studentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Krakowie

w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka.

 

 

 

 

 

Piotr Tomasz Szczepanik

Pianista, pedagog, kompozytor oraz ambasador muzyki polskiej. Inicjator i współzałożyciel FaceArt Music InterNations – muzycznego centrum wymiany kulturalnej oraz wyspecjalizowanego kampusu pianistycznego z siedzibą w Szanghaju w Chinach, gdzie niejednokrotnie gościł polskich pianistów i pedagogów światowej sławy. Zainicjonawał i zorganizował „Face Art of Poland” – regularną serię koncertów muzycznych promujących polską kulturę i sztukę w Chinach. Projekt odbywa się przy ścisłej współpracy Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju oraz FaceArt Music InterNations. Absolwent prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku Piotr Tomasz Szczepanik jest aktywnym propagatorem muzyki polskiej. Występował z recitalami poświęconymi K. Szymanowskiemu, F. Chopinowi oraz W Lutosławskiemu m. in. wielokrotnie w Instytucie Kościuszkowkim w Nowym Jorku, Hôtel National des Invalides w Paryżu, Paul Hall w Nowym Jorku, Filharmonii w Szanghaju. Przez światowej sławy krytyka muzycznego Davida Dubala określony mianem “unikalnego i wrażliwego Chopinisty”.

 

 
Wojciech S. Wocław

Zawodowy konferansjer, pisarz, dziennikarz, organizator wydarzeń kulturalnych, popularyzator wiedzy z zakresu savoir-vivre’u i etykiety w biznesie. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (dyplom z wyróżnieniem). Do tej pory ukazały się jego dwie książki: Pamiętnik […] wsi (2008) oraz Bezdomni (2010), w przygotowaniu do wydania są dwie kolejne (powieść i tom poetycki). Prozę, poezję oraz krytykę literacką publikował w „Dekadzie Literackiej”, „Frazie”, „Kontekstach Kultury”, „Pograniczach”, „Red”, „Tyglu Kultury” oraz w londyńskich „Ekspresjach”. Współtwórca Konferencji Wittlinowskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Razem z prof. Wojciechem Ligęzą zredagował tom studiów poświęcony Józefowi Wittlinowi. Laureat wyróżnienia w Konkursie Nagroda Archiwum Emigracji (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Współpracuje z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Do tej pory poprowadził setki wydarzeń kulturalnych i komercyjnych, wśród nich koncerty, bankiety, gale, pokazy mody, imprezy integracyjne i wizerunkowe, panele dyskusyjne, konferencje i konkursy. Pochodzi ze Śląska. Więcej na www.wojciechswoclaw.pl

www.dnimuzykipolskiej.pl

www.polishmusicdays.com