Dentystyka i ciąża

W chicagowskim gabinecie DENTPOL bardzo często pojawiają się kobiety w ciąży. Tym wizytom towarzyszy zwykle troska o zdrowie  przyszłej matki. Ten niepokój jest uzasadniony, bo zarówno zdrowe zęby jak i ostrożność dotycząca zabiegów w czasie ciąży są tak samo ważne. Stomatolog musi koniecznie wiedzieć o ciąży. Dostosuje wtedy leczenie i profilaktykę do ograniczeń, jakie narzuca odmienny stan. Zadba o komfort i zdrowie. Kobieta w ciąży potrzebuje odpowiedniej opieki dentystycznej. Musi się znaleźć w profesjonalnym gabinecie, gdzie lekarze potrafią wyznaczyć granicę między bezpieczeństwem i koniecznością wykonania zabiegu.

 Na szczęście odmienny stan najczęściej nie powoduje konsekwencji dentystycznych, ale mogą np. ulec osłabieniu zęby i dziąsła. Wbrew powszechnemu poglądowi, ciąża wcale nie odwapnia zębów. Obserwowane w czasie ciąży pogorszenie ich stanu wynika z innej przyczyny; podwyższonego poziomu hormonów.

Zapalenie dziąseł
Często w ciąży pojawia się krwawienie w jamie ustnej, zwłaszcza widoczne przy myciu zębów. Najczęściej jest to spowodowane przerostem dziąseł. Krwawieniu towarzyszy nieprzyjemny ból. W takiej sytuacji odruchowo zaczynamy myć zęby delikatniej i – co za tym idzie – mniej starannie. Nawet po szczotkowaniu resztki pokarmu i krwi pozostają między zębami a dziąsłami. Sprzyja to rozmnażaniu bakterii i rozwojowi próchnicy.
UWAGA! Infekcja jamy ustnej, według American Pregnacy Association, może być powodem przedwczesnego porodu! Może się też odbić niekorzystnie na zdrowiu dziecka i jego przyszłym życiu. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy zgłoś się z tym problemem do dentysty. My wiemy co zrobić i jak złagodzić twoje dolegliwości.

Czyszczenie zębów
Dentystyczne czyszczenie zębów, jak i okresowe sprawdzenie stanu uzębienia, jest nie tylko bezpieczne, ale gorąco zalecanie przez American Pregnacy Association. Jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Zabiegi dentystyczne w czasie ciąży
Jeżeli nie ma innego wyjścia, leczenie próchnicy, kanałowe czy ekstrakcję powinno się wykonywać w drugim i trzecim stadium ciąży. Ból zęba w ciąży jest wskazaniem do natychmiastowego poważnego leczenia u stomatologa. Generalnie zabiegi te powinno się wykonać przed lub po ciąży.

Środki znieczulające i antybiotyki przy leczeniu dentystycznym
Według najnowszych badań klinicznych nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie; czy środki znieczulające są szkodliwe czy bezpieczne. Według American Pregnacy Association, jeśli zabieg z użyciem środka znieczulającego (np. Lidocaine) jest konieczny to jego dawka powinna być minimalna, ale nadal wystarczająca, po to aby ograniczyć ból i stres, który ma nie tylko wpływ na matkę, ale i nienarodzone dziecko. Zabiegi dentystyczne często wymagają użycia antybiotyków w celu zapobieżenia infekcji lub w wyniku komplikacji po zabiegu. Według APA takie środki jak; penicillina, amoxicillina czy clindamycin, w przypadkach koniecznych, mogą był zapisywane kobietom ciężarnym.

Prześwietlenia
Rutynowe prześwietlenia powinny być odłożone na okres po urodzeniu dziecka. Według American College of Radiology pojedyncze prześwietlenie nie jest wystarczająco silne, aby mogło mieć wpływ na embrion lub rozwijający się płód, ale ostrożności nigdy za wiele. Szczególnie w pierwszym okresie ciąży.

Wybielanie i zabiegi kosmetyczne
W przypadku wybielania zębów i innych kosmetycznych procedur takich jak usuwanie zębów mądrości czy zakładanie implantów odkładamy te zabiegi na okres po urodzeniu dziecka. Najlepiej, rzecz jasna, mieć wyleczone zęby przed zajściem w ciążę. Nawet jednak w przypadku zdrowych przyszłych matek obowiązuje kontrola u dentysty przynajmniej raz na jeden trymestr. Warto też regularnie usuwać kamień, osad i płytkę nazębną.

Zalecenia American Dental Association – Kobiety w ciąży powinny:
– przestrzegać zabulansowanej diety.
– używać pasty z fluorem (zaaprobowanej przez ADA) oraz czyszcić przestrzenie międzyzębowe z użyciem nitki higienicznej.
– wykonywać okresowe badania kontrolne – zawiadomienie swojego dentystę o ciąży
-odłożyć ewentualne leczenie zębów do drugiego studium ciąży lub po urodzeniu dziecka
-odłożyć zabiegi kosmetyczne, mające na celu poprawę wyglądu uzębienia, na czas po urodzeniu dziecka

Dentpol
7407 W. Irving Park Rd., Chicago

Tel 773-625-2626
www.dentpol.com