CZOSNEK POSPOLITY

 

 Czosnkowa gala

Od 1979 roku miasto (Gilroy w stanie Kalifornia, znane jako „Światowa Stolica Czosnku”, jest gospodarzem Dorocznego Festiwalu Czosnku z okazji zakończenia zbiorów. Wydarzenie to, odbywające się w ostatni weekend lipca, jest trzydniową imprezą dla smakoszy jedzenia i wina, która ściąga ponad setki tysięcy wielbicieli czosnku. 90 procent amerykańskich zbiorów czosnku pochodzi z Gilroy i okolic. Amerykański satyryk, Will Rogers, opisał raz Gilroy jako „jedyne miasto w Ameryce, gdzie można zamarynować mięso wieszając je na sznurku do prania”.

 

Fresno State Wins First Garlic Bowl

http://gilroygarlicfestival.com/

 Kilka faktów

Czosnek ma szansę stać się cudownym lekiem medycyny naturalnej. Starożytni Egipcjanie nie tylko oddawali czosnkowi boską cześć, ale również karmili nim niewolników, aby utrzymać ich w zdrowiu. Ta zdumiewająca roślina jest dobra na wszystko, od leczenia zakażenia ucha, po zapobieganie występowaniu chorób serca i nowotworów. Stosowano go do leczenia gruźlicy, i to z dobrym skutkiem.

Biolog Ludwik Pasteur zaczął badać czosnek, kładąc kilka ząbków na szalce Petriego pełnej bakterii. Ku swojemu zdumieniu odkrył, że czosnek rzeczywiście zabija chorobotwórcze drobnoustroje.

 W latach 50-tych naszego stulecia dr Albert Schweitzer stosował czosnek do leczenia czerwonki, duru brzusznego i czerwonki pełzakowej, kiedy pracował jako misjonarz w Afryce. Podczas obydwu wojen światowych, przed dobą antybiotykoterapii, czosnek był stosowany na froncie jako środek odkażający rany i zapobiegający zgorzeli. Rosjanie tak bardzo polegali na czosnku, że zyskał on nazwę „rosyjskiej penicyliny”.

 Czosnek stosowany jest również jako lek agregacyjny w celu rozpuszczania świeżych skrzepów oraz jako czynnik obniżający stężenie cholesterolu we krwi, podwyższający poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL). Czosnek obniża również ciśnienie krwi. Według jednego z badań opublikowanych w piśmie „Arteriosclerosis”, u pacjentów ze stwierdzoną hiperlipoproteinemią, ale jedzących czosnek, stwierdza się jednoczesny spadek ciśnienia krwi oraz poziomu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) i fibrynogenu. Dodatkową korzyścią jest wzrost poziomu czynnika przeciwzakrzepowego, co zmniejsza ryzyko powstania skrzepów krwi.

 Nie ma wątpliwości, że czosnek ma wpływ na wskaźnik zachorowalności wśród ofiar ataku serca. Arun Noria, badacz z Tagore Medical College w Udaipur w Indiach, obserwował przez 3 lata 432 pacjentówtazy przeżyli atak serca. Połowa tej grupy pila codzumnie sok z 6-10 ząbków w czosnku. Druga poLowa piła placebo o zapachu czosnku.  Wśród konsumentów czosnku odnotowano o 32 procent mniej nawrotow ataku serca I o 45 procent mniej zgonów.

 Uważa się, że Hipokrates ur. 460 p.n.e.) stosował czosnek do leczenia raka macicy. Teraz już wiemy, że czosnek jest toksyczny dla  niektórych komórek nowotworowych i stąd jego właściwości są badane przez Narodowy Instytut Raka ze względu na swoje właściwości hamujące wzrostguzów nowotworowych.

 Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Raka na 4 tysiącach ludzi z rejonu  Włoch i Chin,  którzy twierdzili, że jedzą dużo czosnku i innych spokrewnionych z czosnkiem roslin, m.in. cebuli, stwierdzono zdecydowanie niższą  zapadalność na raka żołądka niż wśród ludzi, którzy unikali tych ostrych w smaku roślin.

Olejek czosnkowy przynosi ulgę w bolu ucha i jest pomocny w leczeniu łagodnych chorób skóry. A przede wszystkim, czosnek jest skuteczny na niestrawność.

 DZIAŁANIE

-Pomocny w zapobieganiu chorobom serca dzięki obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi i poziomu tłuszczów we krwi.

– Pomaga zwalczać zakażenia.

– Potrafi zniszczyć pewne rodzaje komórek nowotworowych .

Wspaniały środek ułatwiający trawienie.

Działa wiatropędnie.

 UWAGA

Spożywanie ponad 10 ząbków czosnku dzienne może być a trujące, a  w niektórych przypadkach może wywołać reakcję alergiczną. Kobiety karmiące piersią nie powinny jeść czosnku, gdyż może on przeniknąć dopokarmu I wywołać kolkę u dziecka.

 Rada osobista

Podsmażenie ząbków czosnku przez kilka minut eliminuje powstanie zapachu czosnku z ust oraz uczucia niesmaku. Spożywanie dwóch do trzech usmażonych ząbków czosnku dziennie przynosi najlepszy efekt.

 “Biblia Ziół”, autor Earl Mindell.

Tłumaczenie:  Jacek Jankowski

 ZIMOWE ZAPASY

Czasnek w winie

Składniki: 20 dużych, ładnych, zdrowych główek czosnku, 4 szklanki białego wytrawnego wina, ćwierć szklanki octu winnego, 15 dag cukru, 2 ostre papryczki chili, 3 listki laurowe, 2-3 gałązki zielonego estragonu, łyżka mielonego pieprzu, czubata łyżka soli, oliwa.

Przygotowanie: Zagotowujemy wino z octem, cu­krem, solą, estragonem, papryczkami chili, listkami laurowymi i pieprzem. Do wrzącej zaprawy wrzucamy obrane ząbki czosnku, zestawiamy z ognia, przykrywamy, zostawiamy na noc, aby czosnek „dojrzał”.

Na­stępnego dnia zagotowujemy czosnek w zaprawie, gotujemy jeszcze przez 2-3 min i przestudzamy. Ząbki czosnku układamy w słoiczkach, zalewamy przestudzoną zaprawą. Do każde­go słoiczka wlewamy łyżkę oliwy. Sło­iczki szczelnie zamykamy i wynosimy w chłodne miejsce.

 Źródło: Hanna Szymanderska: Pikantne przetwory. Prószyński i S-ka, W-wa