Chicagowskie Juwenalia 2008

„Artofon” Juwenalia 2008- rozpoczęte.

„Artofon” to impreza artystyczna promująca młodych polonijnych artystów. Jej tematem była “Wymiana Kulturowa”.

W piątek po południu studenci przenieśli się obozu młodzieżowego Związku Narodowego Polskiego w Yorkville, gdzie trwała impreza aż do niedzieli 15 czerwca. Na obozowisku ZNP rozbito dziesiątki namiotów. Wystąpiło wiele zespołów z różnymi rodzajami muzyki.

Camping Juwenalia 2008Klimat tegorocznych Juwenaliów w Chicago, to parodia czasów PRL. Studentom chodziło o dawkę zdrowego sarkazmu i absurdu. Organizatorzy i uczestnicy wykazali się determinacją, pomysłowością i chęcią wniesienia ciekawych pomysłów. Był konkurs na najlepszego trabanta, mecz Polska-Niemcy 1974. Była także „walka” pomiędzy ZOMO a studentami – na szczęście wyglądała zupełnie inaczej niż te prawdziwe, znane niektórym z nas z ponurych czasów PRL-u. Jak to dobrze, że możemy podchodzić do tego z tak dużym dystansem, choć jak na historię, było to przecież całkiem niedawno!

Organizatorami tegorocznej edycji

Juwenaliów były organizacje studenckie: SWS, czyli Stowarzyszenie Wiecznych Studentów oraz Niezalezni.org. SWS reprezentowały m.in.: Paulina Garga i Joanna Buda, a organizację Niezależni.org reprezentował Tomasz Kuczborski.

Organizatorki: Joanna Buda i Paulina Garga (SWS)

Imprezę zaplanowano jako wolną od narkotyków oraz przemocy. Studenci chcieli bawić się dobrze i bezpiecznie. I tak też było. Widać było, że organizatorzy podeszli do tej imprezy bardzo odpowiedzialnie. Juwenalia obsługiwało kilkudziesięciu wolontariuszy ubranych w pomarańczowe koszulki i wyposażonych w identyfikatory oraz ochroniarze.

Nie obeszło się wprawdzie bez incydentów, ale ich sprawcami nie byli studenci i „zaopiekowały się” nimi odpowiednie służby.

Bitwa” Studentów z ZOMO
Bitwa” Studentów z ZOMO

Tomasz Kuczborski z Niezalezni.org powiedział: “Do całej reszty ludzi, którzy potrafili się bawić (czyli 99.99% osób): chciałem powiedzieć, że bawiłem się świetnie razem z wami. Byliscie naprawdę wspaniali, widziałem setki uśmiechniętych, fajnych, atrakcyjnych, zdolnych, inteligentnych, młodych Polaków.”

@Alina Mikołajczyk

Współpraca: Joanna Buda (SWS), Paulina Garga (SWS), Tomasz Kuczborski (Niezalezni.org)

zdjęcia: Piotr Kuczborski

Parodia meczu Polska Niemcy 1974
Parodia meczu Polska Niemcy 1974

Przygotowania do konkursu na najlepszego Trabanta
Przygotowania do konkursu na najlepszego Trabanta

Koncert - Juwenalia 2008 ChicagoKoncert - Juwenalia Chicago 2008
Transparent, uczestnicy, w tle scena
Transparent, uczestnicy, w tle scena

Ognisko - Juwenalia 2008 Chicago