Chicagowscy żeglarze podsumowali sezon żeglarski

Komandor Casey „Kazimierz” Chlebek wyróżniony za działalność na rzecz Chicagowskiego Stowarzyszenia Jachtowego.

 CHICAGO: Chicagowscy żeglarze podsumowali tegoroczny sezon żeglarski w czasie dorocznego Bankietu, który odbył się na pokładzie statku Abegweit, gdzie znajduje się siedziba Columbia Yacht Club w Chicago. Warto tutaj dodać, że Columbia Yacht Club obchodzi w tym roku 125 lecie działalności. Klub został założony w 1892 roku. Okręt stoi przycumowany do nabrzeża w pobliżu centrum miasta, niedaleko Navy Pier, jednej z wielkich atrakcji Chicago.

 Kilkuset zaproszonych gości uczestniczyło w podsumowaniu sezonu żeglarskiego. Wśród gości był jeden z najstarszych żeglarzy, który ma obecnie 100 lat. Chicagowscy żeglarze to setki pasjonatów, to ludzie różnych zawodów, którzy wiążą pasję żeglowania z pełnieniem odpowiedzialnych funkcji zawodowych i społecznych.

W sezonie żeglarskim przy nabrzeżu Jeziora Michigan można zobaczyć setki jachtów, które teraz są ściągane z Jeziora Michigan i zabezpieczane w hangarach na zimę.

Chicagowskie Stowarzyszenia Żeglarskie/Chicago Yachting Association zrzesza kilkadziesiąt klubów, w tym połączone obecnie polonijne kluby żeglarskie Joseph Conrad Yacht Club i Waukegan Yacht Club.

Komandor  Chlebek (z prawej ) podczas rozpoczęcia bankietu

Prestiżowa funkcję Komandora Chicagowskiego Stowarzyszenia Żeglarskiego pełnił przez ostatnie dwa lata  Casey „Kazimierz” Chlebek, emerytowany inżynier elektronik. On też pełnił rolę gospodarza uroczystego bankietu, był tym, który powitał gości, a potem przewodniczył ceremonii wręczenia wyróżnień.

W czasie uroczystego spotkania żeglarskiego spotkaliśmy sporą grupę Polaków, panią Krystynę Kacperczyk z mężem, znakomitą niegdyś lekkoatletkę, która przysłużyła się do rozsławienia Polski w latach 70tych XX wieku. Była także grupa polonijnych inżynierów, którzy są pasjonatami żeglarstwa.

Krystyna Kacperczyk (w środku)  z mężem Ryszardem na bankiecie  chicagowskich żeglarzy 

W czasie spotkania żeglarskiego miała miejsce prezentacja w języku angielskim na temat Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki w 1492 roku. Wykład wygłosił  Manuel Rosa, portugalski naukowiec , autor książki pt. „ COLUMBUS, The Untold Story”/ KOLUMB. Nieznana historia. http://www.columbus-book.com/

która została wydana w języku angielskim. Przygotowywane jest także polskie wydanie tej książki. Główna tezą autora jest to, że Krzysztof Kolumb, który tradycyjnie uchodzi za włoskiego żeglarza, miał według autora polskie pochodzenia. Rosa twierdzi, że Kolumb był synem Władysława Warneńczyka III, i że pochodzi z rodziny Jagiellonów.

Andrzej Mikołajczyk i Alina Mikołajczyk z autorem Manuelem Rosa

Chicagowskie Stowarzyszenie Żeglarskie przyznało wiele wyróżnien min. dla oficerów służb ratunkowych w Chicago, US Coastal Guards i innych, którzy niosą pomoc żeglarzom, ich rodzinom i ludziom znajdującym się w niebezpieczeństwie na Jeziorze Michigan. Dodajmy, żę bezpieczeństwa na Jeziorze Michigan zapewniają: Marine Police, Marine and Helicopter Unit, Chicago Fire Marine & Dive Operations i the United States Coast Guard.

Komandor Kazimierz  Casy Chlebek  ( w środku ) w towarzystwie wyróżnionych żeglarzy 

Chicagowskie Zrzeszenie Żeglarskie wyróżniło także Matthew Praznowskiego, młodego marynarza polskiego pochodzenia, który uczy się obecnie w szkole morskiej Rickover Naval Academy, w Edgewater, na północy Chicago za jego przywództwo, zaangażowanie w szkole i pomóc w zarządzaniu batalionem złożonym z 550 studentów.

Młodzi żeglarze

Przyznano także nagrodę dla najlepszego żeglarza, dla najlepszego jachtu oraz szereg indywidualnych nagród i wyróżnień za działalność na rzecz klubu żeglarskiego.

Komandor Kazimierz Chlebek otrzymał od Chicagowskiego Zrzeszenia Żeglarskiego nagrodę za przywództwo w ostatnich dwóch latach.

Nagroda dla Kazimierza Casey Chlebka 

Na zakończenie ceremonii podsumowującej sezon żeglarski w Chicago, dokonano zaprzysiężenia nowego komandora na rok 2018 , a właściwie pani komandor CYA, Sandry Smith. Następnie nowa komandor dokonała zaprzysiężenia pozostałych urzędników klubu.

Alina i Andrzej Mikołajczyk z wyróżnionym komandorem  Kazimierzem Chlebkiem

 Żeglarstwo jest pasją ludzi z różnych środowisk etnicznych, zawodowych i wiekowych.  Mieliśmy przywilej spędzić wieczór w towarzystwie Stanley’a Hill, który na codzień pełni odpowiedzialną funkcję sędziego, a oprócz tego znajduje czas na angażowanie się w pracę dla dzieci i w służbę kościoła baptystycznego do którego uczęszcza, o czym opowiadał nam ciekawie i z wielką pasją.

Życzymy chicagowskim żeglarzom pomyślnych wiatrów w kolejnym sezonie żeglarskim.

@ Tekst Andrzej Mikołajczyk
@ Zdjęcia: Alina Mikołajczyk, Andrzej Mikołajczyk

http://www.chicagoyachtingassociation.org/