W Chicago odbyła się 127. Parada 3 Maja

Honorowa Trybuna; oficjalni goście; Marszałkowie Parady, Królowa Parady z Damami Dworu

 

Chicagowska Polonia manifestowała swoją polskość. W Parku Granta, w centrum miasta odbyła się w sobotę – 127. Parada z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

 W piątek wieczorem odbył się uroczysty bankiet Polsko-Amerykańskich policjantów, który podkreślał także 100. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski.

 Obchody trzeciomajowe były kontynuowane w sobotę. Rozpoczęły się od złożenia wieńca przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz podniesienia polskiej flagi na placu Daley Plaza – w jednym z najważniejszych punktów miasta.

Gubernator Illinois, Bruce Rauner wśród uczestników Parady

 Parada przeszła aleją Columbus Drive. Uczestniczyło w niej kilkanaście tysięcy osób. Do udziału w pochodzie zgłosiło się 126 grup, między innymi uczniowie kilkudziesięciu  polskich szkół. Byli także członkowie polonijnych organizacji i stowarzyszeń regionalnych.

Bruce Rauner, Gubernator stanu Illinois na Paradzie mówił o swojej niedawnej wizycie w Polsce, posługiwał się z dumą słowami: „Niech żyje Polska”, Brawo Polska”, „Polonia”.

 Władze stanu Illinois reprezentowali Gubernator Bruce Rauner, Susana Mendoza, Rewident stanu Illinois, Michael Freirichs, Skarbnik Illinois.

 W podniesieniu flagi uczestniczyli kongresmeni Luis Gutierrez, Mike Quigley. Władze powiatu Cook reprezentowali Dorothy Brown, sekretarz Sądu Powiatu Cook , Maria Pappas, Skarbnik powiatu Cook, byli takżę radni miasta Chicago Ariel Reboyras.

 Władze polskie reprezentowali Piotr Janicki, Konsul RP w Chicago, Piotr Siemieniuk  Konsul RP ds. Polonijnych;  Anna Paluch, Posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz Barbara Chrobak, Poseł RP z Sosnowca.

 

 Henryk Janik, Wice-Marszałek Parady 3 Maja, posłanka Anna Paluch, Susana Mendoza, Rewident Stanu Illinois i autor, Andrzej Mikołajczyk

Chicagowska Polonia świętowała 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz setną rocznicę odzyskania niepodległości. Parada odbyła się pod hasłem „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Przemarsz był też okazją do uczczenia 200. rocznicy powstania stanu Illinois.

 

 Paradę poprowadził polonijny przedsiębiorca i filantrop Tomasz Startek, który został wybrany na marszałka Parady. Wice Marszałkami Parady byli Henryk Janik i Edward Cyran.

  

Królowa Parady, 2018

Po zakończeniu parady odbył się Wielki Koncert Konstytucyjny. Zorganizowano go w Ogrodzie Chopina w Parku Granta, jednym z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Chicago.

Andrzej Mikolajczyk, Hon. Aurelia Pucinski z przyjacielem

 Kilkaset osób uczestniczyło  także w Bankiecie Niepodległości zorganizowanym przez Związek Klubów Polskich w Niles. 

Trzeciomajowe obchody zakończyła niedzielna msza święta za Ojczyznę w kościele Trójcy Świętej.

 W niedzielę odbyło się także uroczyste nadanie honorowych nazw ulic im. „Jadwigi Kaczyńskiej” oraz  „Bielsko Biała” w rejonach ulicy Belmont, w której mieszka duża liczba mieszkańców polskiego pochodzenia.

Należy dodać, że 19 maja, 2018 w P Millennium Park, w Parku Granta będzie gościł Andrzej Duda, Prezydent RP wraz z Małżonką. Trwają zaawansowane przygotowania do tej wizyty po obu stronach Atlantyku.

@ Andrzej Mikołajczyk