Chicago-Jutro rusza 25. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Jutro, w piątek, 8 listopada rozpoczynają się projekcje 25-tego Jubileuszowego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. 17-dniowy maraton, największą polską cykliczną imprezę filmową poza Polską zainaugurują projekcje w kinie Facets Cinematheque (1517 West Fullerton Ave., Chicago). O godz. 7:00 wieczorem zostaną pokazane dwa filmy młodych polskich filmowców tworzących w Stanach Zjednoczonych – krótka fabuła MAM NA IMIĘ ASIA Balbinki Korzeniowskiej, obecnie studentki Wydziału Filmowego Uniwersytetu Kalifornijskiego w LA oraz oczekiwany pełnometrażowy film dokumentalny CZWARTA DZIELNICA Adriana Prawicy we współprodukcji z Rafałem Muskałą. Twórcy będą obecni na projekcji. O godz. 9:00 wieczorem spotkają się z publicznością na pokazie swojego głośnego filmu UKŁAD ZAMKNIĘTY  aktorka Maria Mamona i Ryszard Bugajski, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserów, autor m.in. kultowego filmu „Przesłuchanie”.

W sobotę, 9 listopada w kinie Muvico Rosemont 18 o godz. 7:00 wieczorem odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu, na którym wystąpi zespół sióstr skrzypaczek ALIZMA oraz zostanie pokazany najnowszy film Andrzeja Wajdy WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI. Wszystkie zaproszenia na ceremonię otwarcia zostały już wyprzedane.

Natomiast w kinie Facets sobotni program wypełnią trzy filmy: o godz. 5:30 po południu młodzieżowy film LATO W MIEŚCIE Agnieszki Gomułki; o godz. 7:15 dramat miłosny NIEULOTNE w reż. Jacka Borcucha, autora popularnego  „Wszystko co kocham”, ze wschodzącymi gwiazdami polskiego ekranu Jakubem Gierszałem i Magdaleną Berus;  zaś o godz.  9:00 wieczorem sensacyjny thriller SĘP Eugeniusza Korina z Michałem Żebrowskim w roli tytułowej.

W niedzielę, 10 listopada o godz. 4:00 po południu w kinie Muvico spotka się z publicznością na pokazie swojego filmu DZIEWCZYNA Z SZAFY, określanego jako „najfajnieszy” polski film roku, młody twórca Bodo Kox. W kinie Facets widzowie obejrzą o godz.3:00 po południu 1939. TAJEMNICĘ WESTERPLATTE Pawła Chochlewa z plejada wybitnych polskich aktorów; o godz. 5:15 – krótką fabułę PRE MORTEM Konrada Łęckiego oraz SIERPNIOWE NIEBO. 63 DNI CHWAŁY Ireneusza Dobrowolskiego, film o Powstaniu Warszawskim, który odniósł znaczący sukces frekwencyjny w Polsce, choć spotkał się z mieszanymi ocenami krytyki; o 7:30 wieczorem znakomity dramat Sławomira Fabickiego MILOŚĆ z kreacjami Julii Kijowskiej i Marcina Dorocińskiego, oparty na wydarzeniach tzw. seks-afery olsztyńskiej.

Przez cały czas trwania festiwalu publiczność będzie miała okazję spotykać się z twórcami reprezentującymi różne pokolenia polskich filmowców, m.in.: Julia Kolberger (MAZUREK), Bożena Garus-Hockuba (MAESTRO RODZIŃSKI), Marcinem Solarzem (OSZUKANE), Eugene Starky (HONOR MIASTA. HISTORIA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO), Januszem Zaorskim (SYBERIADA POLSKA), Konradem i Anną Piwowarskimi (BACZYŃSKI), Katarzyna Klimkiewicz (ZAŚLEPIONA), Aleksandrem Dembskim (KOCHAM CIĘ JAK IRLANDIĘ), Tadeuszem Królem (OSTATNIE PIĘTRO). Na projekcji VIVA BIAŁORUŚ obecny będzie bohater filmu Franak Viacorka. W czasie projekcji PANA TADEUSZA, wielkiego polskiego przeboju epoki kina niemego specjalnie skomponowaną muzykę zagra jeden z najwybitniejszych europejskich taperów Marcin Pukaluk.

Festiwal będzie trwał do 24 listopada br.

Cały program festiwalu jest dostępny na stronie www.pffamerica.com  Tam można również zakupić bilety na poszczególne projekcje lub karnety (na 7 i 15 filmów). Po szczegółowe informacje można również dzwonić na numer głównego biura Festiwalu: 773-486-9612.

Głównymi sponsorami 25. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Adama Mickiewicza, Star-Tech Glass, BMO Harris Bank, State Farm Insurance, Muvico Theatres.

Głównym sponsorem medialnym jest itvn.