Australia we Wrocławiu!

 

Staruje trzecia edycja Dni Australii. W styczniu po raz kolejny będziemy mogli przenieść się w gorący klimat Antypodów. W dniach 22–24 stycznia we Wrocławiu odbędzie się III edycja Dni Australii – wydarzenia poświęconego kulturze i sztuce malowniczej krainy kangurów, a także kulinariom charakterystycznych dla tego kraju. Dni Australii organizowane są przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Gościem festiwalu będzie Marek Niedźwiecki, prezenter radiowy i telewizyjny, prywatnie miłośnik Australii. W ramach Dni Australii zaplanowane jest spotkanie autorskie, podczas którego dziennikarz opowie o swojej miłości do Australii oraz o wspomnieniach z podróży, które zawarł w niedawno wydanej książce, „Australijczyk”. Dodatkowo w kinie Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć wystawę fotografii autorstwa Marka Niedźwieckiego z jego wypraw na Antypody.

Dni Australii to także okazja do lepszego poznania australijskiej kinematografii. Podczas najbliższej edycji w kinie Nowe Horyzonty zaprezentowane zostaną różne gatunki filmowe, między innymi horror „Babadook” (reż. Jennifer Kent, 2014), opowiadający historię matki i jej sześcioletniego synka, których nawiedza nocami dziwaczny, tajemniczy stwór. Film ze zdjęciami polskiego operatora Radka Ładczuka, data seansu – 23.01, godzina – 18:00, czy komedia „Mały Einstein” (reż. Yahoo Serious, 1988) o przygodach młodego Alberta, który urodził się na farmie w tasmańskich górach. W trakcie pracy nad bąbelkami w piwie warzonym przez jego ojca, odkrywa możliwości rozbicia atomu, data seansu 22.01, godzina – 20:00. Alternatywą dla tych propozycji może być „Mad Max. Na drodze gniewu” (reż. George Miller, 2015), prezentujący losy Mad Maxa, który z grupą uciekinierów przemierza tereny spustoszone przez wojnę nuklearną w pojeździe War Rig, prowadzonym przez Imperatorkę Furiosę, data seansu – 24.01, godzina – 18:00. Szczegółowy repertuar dostępny będzie na stronie www.kinonh.pl.

Smaki Australii na talerzu i w kieliszku
Na mieszkańców Wrocławia czekają również warsztaty kulinarne i sommelierskie, które odbędą się w „Barbarze”. Karol Okrasa zabierze uczestników spotkania w kulinarną podróż, w trakcie której zdradzi sekrety najbardziej typowych australijskich potraw, będących połączeniem europejskiej tradycji i australijskich składników. Podczas warsztatów sommelierskich Wojciech Cyran, ambasador marki Jacob’s Creek, opowie, co kryje się za wyjątkowym smakiem win z Australii oraz udzieli wskazówek, jak dobierać wino do przygotowywanych potraw, by podkreślić ich smak.

Dni Australii 2016 – Co, gdzie, kiedy?
co: Warsztaty sommelierskie, gdzie: „Barbara”, kiedy: 22–24 stycznia
co: Seanse filmowe, gdzie: kino Nowe Horyzonty, kiedy: 22–24 stycznia
co: Spotkanie autorskie z Markiem Niedźwieckim, gdzie: kino Nowe Horyzonty, kiedy: 23 stycznia
co: Warsztaty kulinarne z Karolem Okrasą, gdzie: „Barbara”, kiedy: 24 stycznia
1.  kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
2. „Barbara”, ul. Świdnicka 8c, Wrocław
foto: mat. organizatora / kadr z filmu „Walkabout” Nicholasa Roega
http://ttg.com.pl/