August Agbola O’Brown

 Foto: demotywatory.pl/

Czarnoskóry żołnierz walczący w powstaniu warszawskim

Redakcja Polish News, została zaproszona do Krakowa, gdzie w tamtejszym Domu Literatów była wygłaszana prelekcja na temat zapomnianych bohaterów powstania warszawskiego. Wśród nich przypomniana była postać pewnego Nigeryjczyka. Augustine Agboola Browne lub też August Agbola Browne noszącego pseudonim „Ali”. Urodził się on dnia 22 lipca 1895 roku w Lagos. Zmarł on natomiast w dniu 8 września 1976 roku w Londynie. Był to polski muzyk, pochodzenia nigeryjskiego. Prawdopodobnie jedyny czarnoskóry uczestnik powstania warszawskiego.

Foto:nhttps://img.sadistic.pl

Pochodzenie Alego

Urodził się on na terenie dzisiejszej Nigerii. Do Polski trafił w 1922 roku. Zamieszkał on w Warszawie na ulicy Złotej. Z zawodu był muzykiem jazzowym, a dokładnie perkusistą, pracował w warszawskich lokalach rozrywkowych. Ożenił się z Polką. Miał on z nią dwoje dzieci Ryszarda (ur. 1928) i Aleksandra (ur. 1929).

Rok 1949

W 1949 roku, Ali zgłosił się do ZBoWiD- u warszawskiego, gdzie w ankiecie personalnej napisał, że brał udział w obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku oraz w powstaniu warszawskim. Według własnej relacji, miał nosić pseudonim „Ali”, należeć do oddziału dowodzonego przez kaprala Aleksandra Marcińskiego ps. „Łabędź” oraz walczyć na terenie Śródmieścia. Po nazwisku dowódcy, historycy ustalili, że chodziło o batalion Iwo walczący rzeczywiście na terenie Śródmieścia. Relację tę może potwierdzać świadectwo powstańca warszawskiego Jana Radeckiego ps. „Czarny”, który wskazał, że widział czarnoskórego mężczyznę w dowództwie batalionu Iwo przy ul. Marszałkowskiej 74, służył on w łączności, w centrali telefonicznej. Radecki nie pamiętał natomiast personaliów tego mężczyzny.

Praca w kulturze

Od roku 1949, Ali był zatrudniony w Wydziale Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego w Warszawie. Potem zajmował się graniem jazzu w warszawskich restauracjach. W 1958 roku wyemigrował z rodziną do Wielkiej Brytanii, gdzie zawarł ponowny związek małżeński, którego owocem było trzecie dziecko tym razem córka Augusta. Pochowany na został w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Dziękujemy za zaproszenie na ten wspaniały wykład, o obrońcy polskości w wielkich zawirowaniach wojennych.

Ewa Michałowska – Walkiewicz