Anna German

Ten film, pozwolił raz jeszcze przypomnieć sobie szereg pięknych utworów, jakie wykonywała artystka o anielskim głosie. Anna German, urodziła się dnia 14 lutego 1936 roku w Urgenczu w SRR. Zmarła ona natomiast w dniu 25 sierpnia 1982 roku w Warszawie. Była to osoba niesłychanie utalentowana, była piosenkarką, kompozytorką i aktorką. Wykonywała swoje piosenki w siedmiu językach.

Po obejrzeniu filmu
– Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad biografią Anny German. To właśnie film, pozwolił abym zauważyła, jak wyglądało z bliska życie tej znakomitości polskiej sceny. Rodzina Anny German, początkowo mieszkała w Wielikokniażeskoje na Kubaniu. Sprowadziła ich do Rosji caryca Katarzyna II, chcąc zobaczyć ich kulturę i inną od prawosławnej wiarę. Po wojnie przez wiele lat, matka Anny była wykładowcą języka niemieckiego na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, a Polska stała się ich prawdziwą ojczyzną – opowiada Aniela Słomczyńska.

Widziałem to na filmie
– Film był cudowny. Pokazał biedę i wszelką niesprawiedliwość Kubania. Jego władzę komunistyczną, która siała wszędzie ferment i zło. Uciekając przed NKWD, rodzice Anny i jej babka przenieśli się do Urgencza, gdzie urodziła się Anna. Ojcem Anny był Eugen German, Polak pochodzenia niemieckiego, urodzony w Łodzi. W 1937 roku, gdy matka Anny Irma była po raz drugi w ciąży jej mąż został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i rok później został rozstrzelany. W roku 1942 Irma wyszła ponownie za mąż, za Hermana Bernera. Rok później Herman, jako oficer Ludowego Wojska Polskiego, zginął w bitwie pod Lenino. Tuż po wojnie Irma German, jako żona Polaka, złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką i matką wyjechały do Polski. Miastem ich zamieszkania był Wrocław. Anna uczęszczała do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego, które ukończyła w 1955 roku. W styczniu 1962 roku, uzyskała tytuł magistra geologii na wrocławskim uniwersytecie, a co najważniejsze studia ukończyła z wyróżnieniem – dodaje Janusz Wątróbski. 

Debiut Anny
– Jako piosenkarka, Anna German debiutowała w 1960 roku, we wrocławskim Kalamburze. W 1963 roku wzięła udział w festiwalu w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór „Tak mi z tym źle”. Natomiast w 1964 roku, zdobyła drugą nagrodę na opolskim festiwalu, śpiewając piosenkę „Tańczące Eurydyki”. Podczas festiwalu w Opolu zorganizowanym w roku 1965, German zdobyła I nagrodę za piosenkę „Zakwitnę różą”. W tym okresie spotkała przyszłego męża Zbigniewa Tucholskiego. Została także zaproszona przez „Discografica Italiana”, do Włoch, gdzie podpisała trzyletni kontrakt z włoską firmą fonograficzną CDI. W 1967 roku, jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu w San Remo. W tym samym roku, wracając z koncertu we Włoszech, na Autostradzie Słońca, uległa wypadkowi samochodowemu. Było to wszystko pokazane na filmie, myślałem że braknie mi łez, jak oglądałem cierpienie Anny, kochanej Anny German- relacjonuje Andrzej Tomasik.

Powrót na scenę
– Na scenę powróciła w trzecim roku po wypadku. Nagrała trzecią płytę po polsku zatytułowaną „Człowieczy los”. W czerwcu 1970 roku, pojawiła się ponownie na Festiwalu Piosenki w Opolu. Zdobyła tam nagrodę za piosenkę „Człowieczy los” oraz „Być może”. Tutaj również, otrzymała nagrodę publiczności za utwór „Cztery karty”. Rok później, otrzymała Nagrodę Miasta Warszawy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury polskiej. Ale zawsze rodzina stanowiła dla niej priorytet. Sława i jej geniusz, nie przesłoniły jej wartości życia- wtrąca Józefa Żytko.

Życie ze Zbigniewem
Gdy Anna German wyszła za mąż za Zbigniewa Tucholskiego, trzy lata po tym fakcie przyszedł na świat ich jedyny syn również Zbigniew. Film pokazuje niesłychaną miłość Anny do dziecka. Tragedia rodziny ponownie daje o sobie znać, gdy w połowie lat siedemdziesiątych u Anny lekarze wykrywają nowotwora kości. Anna wie, że ma mało czasu, dlatego też koncertuje wszędzie, gdzie tylko nadarza jej się ku temu okazja. Jej ostatnia polska płyta została zarejestrowana w 1979 roku, a ostatnia w języku rosyjskim wydana zostaje w 1980 roku. Tuż przed śmiercią, ochrzczona zostaje w obrządku protestanckiego kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Czytając biblię, resztę czasu poświęca ona tworzeniu pieśni i psalmów, opiewających wiarę w Boga. Warto jest oddać tych kilka chwil ze swojego życia, by obejrzeć film, o Annie German, której głosu nigdy nie zapomni żaden Polak.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]

Od Redakcji

ANNA GERMAN – film biograficzny
Zachęcam do obejrzenia niezwykłej historii życia Anny German (1936-1982), wybitnej polskiej piosenkarki lat 60-tych i 70-tych. Film ten ukazuje nie tylko wielkość talentu wielkiej Artystki oraz drogę światowej kariery, ale także wartości chrześcijańskie, jakimi kierowała się ta niezapomniana gwiazda polskiej estrady. Życzymy Państwu głębokich przeżyć i osobistych refleksji.

– Jan Kot, redaktor naczelny
Telewizja Hope Channel Polska – www.hopechannel.pl
Ośrodek Radiowo-Telewizyjny “Głos Nadziei” – www.glosnadziei.pl

Zachęcam do obejrzenia powyższego filmu, który jest nie tylko wspomnieniem postaci mojej ukochanej Żony, ale także niechaj będzie on przyczynkiem do osobistych refleksji nad wiarą i … człowieczym losem.

– Zbigniew Tucholski, mąż Anny German
http://www.youtube.com/watch?v=v1DR0OcBQ-o