Aniołkowe dekoracje na Boże Narodzenie

Figurki aniołów w każdym domu

Anioł, inaczej mówiąc posłaniec Boży do ludzi, to byt duchowy, który wzbudza zachwyt ze względu na swoje posłuszeństwo wobec Stwórcy, no i oczywiście ze względu na swój przepiękny wygląd. Od wieków ludzie lubili stroić swoje pielesze domowe właśnie gipsowymi lub porcelanowymi Aniołkami, które jak wierzono przynoszą takiemu domowi szczęście.

Włoskie putto

Putto, to motyw dekoracyjny przedstawiający małego nagiego chłopca. W dobie renesansu i baroku, temu chłopczykowi zaczęto dorabiać skrzydła i tak nadawano mu wyglądu Anioła. Putto rozpowszechniło się w okresie renesansu, który nawiązywał do wzorów antycznych. Stosowane było ono w następnych okresach architektonicznych we wnętrzach wielu budowli oraz jako ozdoba tarasów, parków i ogrodów. Podróże Polaków na Półwysep Apeniński spowodowały, że te małe Aniołki zaczęto sprowadzać do Polski. Co najważniejsze nie tylko dekorowano nimi kościoły i przydrożne kaplice, ale stanowiły one nieodłączny symbol każdego katolickiego domu.

W Egipcie i Babilonie

Pierwsze wyobrażenia Aniołów istniały już w starożytnym Egipcie i Babilonie. W tych religiach były czczone całe zastępy duchów i istot, będących pośrednikami między bogami a człowiekiem. Często przedstawiano te duchowe istoty, jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami. Starożytnym aniołom przypisywano pewien rodzaj cielesności, co znajduje potwierdzenie w wielu obrazach i rzeźbach. Anioły tam występujące płodziły dzieci, odczuwały głód i pragnienie. W czasach nowożytnych, Aniołowie występujący w Starym i Nowym Testamencie, są opisywani jako piękni posłańcy Boga do ludzi. Tym bardziej znalazły one swoje odbicia w sztuce i to nie tylko sakralnej.

Początki kościoła katolickiego

W pierwszych wiekach kościoła katolickiego, istniały pewne spory co do natury anielskich bytów. Dla przykładu Bazyli Wielki jak też i Jan z Damaszku, wyobrażali sobie Anioły jako istoty eteryczno-ogniste. Przypisywano im subtelne ciała i nieograniczony rozum. W judaizmie natomiast uważa się, że Aniołowie wstępują w człowieka by mu coś nakazać lub przekazać od Stwórcy. W myśl tego biblijnego ujęcia, świat stworzony przez Boga, nadaje specyficzny wydźwięk Aniołom, którzy mają naturę świetlistą czyli wyjątkowo pozytywną.

Dekoracje na Boże Narodzenie

W dawnej Polsce uważano, że szczególne szczęście przynoszą nam Anioły, zatem nie wyobrażano sobie żeby nimi nie udekorować domów. Szczególnie czyniono to w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wieszano ich gipsowe miniaturki na firankach, choince, a przede wszystkim nad progami domów. Wierzono bowiem, że tylko w ten sposób do danego domu wchodzi wszelka pomyślność. Znane są na Lubelszczyźnie domy, do których zamawiano na okres świąt grudniowych Aniołki z Paryża lub Mediolanu, które miały nadludzkie rozmiary. Ustawiano je na okres zimy w domach, a w lecie w ogrodzie. Przynosiły one jak uważano zdrowie w całym gospodarstwie.

Dziś wiele osób dekoruje sobie figurkami Aniołków domy na święta grudniowe. Są one małe jak też i duże, ale zawsze wyjątkowo piękne.

Ewa Michałowska- Walkiewicz