Andrzejki- Listopadowe obrzędy

 Andrzejki, zwane też w różnych regionach Polski Jędrzejówkami, to czas wróżb przypadających na imieniny świętego Andrzeja w dniu 30 listopada. Święty Andrzej, jest patronem kobiet samotnych, pragnących swój los na zawsze złączyć ze swoim wybrankiem serca. Pierwsza wzmianka w literaturze polskiej o tym święcie, pojawiła się w roku 1557, kiedy to podczas wróżb i przepowiedni, zginęły pannie Klementynie Poznańskiej buty. Cała sprawa znalazła swoje ujście w sądzie.

Koniec roku liturgicznego
Dzień ten, przypada na końcu ustalonego katolickiego roku liturgicznego. Zaraz po nim, katolicy obchodzą czas Adwentu, czyli oczekiwania na Narodziny Bożej Dzieciny. Jak zatem widać, Andrzejki są specjalną okazją do organizowania ostatnich hucznych zabaw.

Święto bankowe

Na Wyspach Brytyjskich, jest to święto bankowe, podczas którego obchodzony jest moment wszelkich zysków i oszczędności. Dnia 30 listopada każdego roku, Anglicy jedzą, piją i bawią się do białego rana.

Wiedzieć o swoim matrymonium

W dawnych czasach, wróżby andrzejkowe, miały zazwyczaj charakter matrymonialny. Brały w nich udział wyłącznie niezamężne dziewczyny i wolni kawalerowie. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a każdą wróżbę uważano wręcz za wyrocznię losu. Jednakże, w czasach późniejszych przybrały one formę typowej zabawy i rozrywki.

Jak to czynili Hellenowie

Pochodzenie andrzejkowych wróżb o zabarwieniu matrymonialnym, nie do końca jest znane. Historycy wskazują jednak, na starożytną Grecję. Tamtejszy wyraz Andreus, oznacza męski i odważny, zatem do bożka o tym imieniu, modliły się młode Greczynki, by ten utorował im drogę do rychłego zamęścia.

A u nas w Polsce

W Polsce, jest to zwyczaj bardzo lubiany, na którego czekają zarówno młodzi jak też i starsi wiekiem. Zawsze jest on jednak powodem do miłej zabawy i zacieśnienia relacji między ludzkich.

Ewa Michałowska- Walkiewicz