Akcja ratunkowa na międzynarodowym lotnisku Midway

CHICAGO: Na międzynarodowym lotnisku Midway przeprowadzono w sobotę, 9 czerwca, 2018 pełnowymiarową akcję ratunkową o nazwie Full Scale Emergency Response Exercise.

Celem akcji ratunkowej jest sprawdzanie koordynacji służb ratunkowych na wypadek dużego wypadku lotniczego. Podkreślamy, że były to ćwiczenia, zbliżone do tego, co może się wydarzyć w rzeczywistości w czasie wypadku lotniczego. Stąd też niektóre zdjęcia są bardzo wymowne.

 

W akcji ratowniczej wzięło udział blisko 20 agencji miejskich, stanowych i federalnych, a wśród nich m.in. Chicagowski Departament Policji (CPD), Chicagowska Straż Pożarna, Biuro d/s Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji (OEMC), federalny Departament Bezpieczeństwa Transportu (TSA), FAA, National Transportation Safety Board (NTSB), Federalne Biuro Śledcze/Federal Bureau of Investigation (FBI), Cook County Medical Examiner’s Office, eksperci od zdrowia publicznego z Metropolitan Chicago Healthcare Council, Salvation Army.

Przedstawiciele władz federalnych obserwowali i oceniali koordynację służb ratowniczych.

Przemawia Ginger S. Evans

Akcję ratunkową poprzedziły oświadczenia Ginger S. Evans, Szefowej Departamentu Lotnictwa w Chicago, Alicii Tate-Nadeau, Dyrektora Wykonawczego Chicagowskiego Biuro d/s Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji (OEMC) oraz Jose Santiago, Nadinspektora Chicagowskiej straży Pożarnej.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że celem akcji ratunkowej jest zaoferowanie podróżnym, turystom i pracownikom lotnisk bezpieczeństwa w czasie podróży i w czasie pobytu w Chicago. Stąd też bierze się potrzeba organizowania akcji ratunkowych na tak wielką skalę. Jeden z szefów lotniska Midway poinformował nas, że od roku pracował nad przygotowaniem tej akcji.

Akcja ratunkowa miała na celu udzielenie pomocy ofiarom pożaru w samolocie pasażerskim. Ponad 80 ochotników z Chicagowskiej Straży Pożarnej odgrywało role osób poszkodowanych w wyniku pożaru w samolocie. Byli ucharakteryzowani na kolory wskazujące na różne obrażenia odniesione w zainscenizowanym pożarze samolotu. Zadaniem ratowników było sprawne zdiagnozowanie ich obrażeń, udzielenie im szybkiej pomocy i dostarczenie odpowiedniej dla nich pomocy medycznej we współpracy z lokalnymi szpitalami.

Pełnowymiarowa akcja ratunkowa jest wymagana przez władze federalne i jest przeprowadzana co trzy lata na większości amerykańskich lotnisk. Trzy lata temu, dokładnie 6 czerwca 2015 roku przekazywałem relacje z podobnych ćwiczeń na lotnisku Midway.

Dzięki takim ćwiczeniom ratownicy służb są w stanie lepiej skoordynować akcję niesienia pomocy uczestnikom tragedii lotniczych. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do takiej tragedii. Akcje ratunkowe są niezbędnym elementem do przygotowania się do ratowania zdrowia i życia ludzkiego w razie realnych zagrożeń. Straż pożarna z kilku miasteczek wokół Chicago, także ze stanu Indiana również uczestniczyła w ćwiczeniach służb ratowniczych na lotnisku Midway.

No lotnisku Midway odbywał się normalny ruch lotniczy w czasie akcji ratunkowej. Pracownicy lotniska, pasażerowie byli informowani o odbywającej się akcji ratowniczej. Dziennikarze przypominali w każdym komunikacie, w każdej depeszy, że jest to akcja ratownicza, a nie realne zagrożenie.

Ćwiczenia zostały zorganizowane w bocznej części lotniska, w taki sposób, aby nie zakłócać ruchu lotniczego. Podobne akcje ratownicze były przeprowadzane na lotnisku O’Hare International w 2014 i w 2017 roku.
Przygotowania do akcji ratowniczej na tak wielką skalę trwają wiele miesięcy. Wymagają współpracy i koordynacji działań setek specjalistów. Wielu z nich to zawodowi strażacy, policjanci, ratownicy, agencji służb federalnych.

Ogromną rolę w przekazaniu relacji z takich akcji ratunkowych szerokiej opinii publicznej odgrywają media. Miałem przywilej pracować przy boku dziennikarzy ABC, NBC, Univision.

CPD Malinowski i autor artykułu,  Andrzej Mikołajczyk

W tym roku spotkałem po raz kolejny księdza Michaela G. Zaniolo, kapelana chicagowskich lotnisk, który wraz z zespołem 8 kapelanów pomaga w potrzebach duchowych podróżnych i pracowników chicagowskich lotnisk. W akcji uczetniczą takżę przedstawiciele Armi Zbawienai/Salvation Armii, którzy niosą pomoc ratownikom, udzielają także wsparcia emocjonalnego dla poszkodowanych.

Chicagowskie lotniska międzynarodowe: O’Hare International i Midway to jedne z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie. Zarządza nimi  Ginger S. Evans z całym sztabem ekspertów.

W 2016 roku z chicagowskich lotnisk skorzystało około 100 milionów pasażerów, w tym około 77,9 miliona z lotniska O’Hare. Przetransportowano także około 1,7 milion ton bagażu towarów Pani Evans jest odpowiedzialna za wprowadzenie w życie strategicznych rozwiązań na lotniskach w Chicago, które koncentrują się na dobrej obsłudze pasażerów, wzmocnieniu roli Chicago jako lotniska oferującego globalne połączenia.

Międzynarodowe lotnisko O’Hare International obsługuje linie lotnicze, które docierają do 200 miejsc na świecie. Chicagowskie lotniska generują obroty w wysokości $ 45 miliardów dolarów (dane z 2105 roku). Oferują zatrudnienie dla około 540,00 pracowników.

W przerwach pomiędzy przygotowaniami rozmawialiśmy z Ginger S. Evans, szefową chicagowskich lotnisk, która z wielkim uznaniem wypowiadała się o poszerzonej ofercie Polskich Linii Lotniczych LOT, które oferują obecnie dodatkowe loty do Krakowa oraz przeloty z Chicago do Budapesztu i z powrotem.

Życzymy wszystkim bezpiecznych lotów.    

@ Tekst i zdjęcia Andrzej Mikołajczyk