Akcja bezpłatnych szczepień i badań dr. B. Orawca

 W trosce o zdrowie Polonii

29 oraz 31 pazdziernika 2015 r. przeprowadzono bezpłatne badania na wybrane czynniki ryzyka chorób serca, szczepienia przeciwko grypie oraz konsultacje kardiologiczne dla Polonii i Podhalan w Chicago. Organizatorem akcji byl honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, lekarz Związku Podhalan w Północnej Ameryce – dr Bronislaw Orawiec.

W celu podniesienia swiadomości zdrowotnej oraz poprawy stanu zdrowia polonijnej i podhalańskiej społeczności dr B. Orawiec przeprowadził kolejną akcje badań na wybrane czynniki ryzyka chorób serca, w tym badania poziomu cukru we krwi, pomiary cisnienia tętniczego krwi, obliczanie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz szczepienia przeciwko grypie. Darmowe badania zostały przeprowadzone 29 listopada w Domu Podhalan oraz 31 listopada 2015 r. w klinice dr. B. Orawca.

Podczas akcji badań i szczepień przeciwko grypie.

Była to już dziewiętnasta tego typu akcja zapoczątkowana w 1994 roku. Głównymi sponsorami tegorocznych szczepień i badań byli: Orawiec Cardiac Fund PAMS, Handzel Open Inc., Presence Resurrection Medical Center, Związek Lekarzy Polskich w Chicago, Zwiazek Podhalan w Północnej Ameryce oraz organizator.

Należy podkreslić, że cisnienie tętnicze, poziom cholesterolu, lipidów, cukru we krwi i otyłość to czynniki, które po przekroczeniu określonych norm, mogą powodować zagrożenie zdrowia i życia. Są one głównymi czynnikami choroby wieńcowej oraz miażdżycy naczyń. Pomimo ogromnego postępu w kardiologii, a także pewnego spadku występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz udarów mózgu, choroby te nadal są najczęstszymi przyczynami zgonów nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie to warto przypomnić, że każdego roku szczepionkę powinny otrzymać osoby starsze, które mają problemy zdrowotne m.in.: choroby serca, choroby płuc, anemie, astme, choroby nerek, cukrzyce, a także osoby prowadzące prace o charakterze usługowym z dużą ilością kontaktów. Szczepionki nie powinny otrzymać osoby, które kiedykolwiek miały wykrytą alergię na jajka czy szczepionki przeciwgrypowe oraz osoby z wywiadem zespołu Guillain-Barre-Syndrome (jest to rzadka choroba układu nerwowego). Jeśli ktoś ma objawy przeziębienia czy grypy w czasie szczepień, lepiej poczekać, aż te objawy zupełnie ustąpią.

Badania: cisnienie tętnicze krwi, poziom cukru, wskaznik masy ciała (BMI). Od lewej: Lisa Byers – dyplomowana pielęgniarka (RN) z Resurrection Medical Center, red. Miłosz Sowa z Tygodnika Podhalańskiego.

Grypa jest schorzeniem wirusowym, a najbardziej sprzyjającymi jej rozwojowi porami roku są jesień i zima. Niestety, grypa nie oszczędza nikogo i może zaatakować osobę w każdym wieku. Najczęściej objawy choroby trwają tylko przez kilka dni. Bywają jednak przypadki zachorowań wymagające nawet leczenia szpitalnego. Wirusy powodujące grypę zmieniają się często, dlatego szczepionka przeciw grypie jest zmieniana każdego roku, by zapewnić jej skuteczność. Uodpornienie po szczepieniu wytwarza się w ciągu 2 tygodni i może trwać do roku.

W czasie akcji była także możliwość otrzymania szczepionki przeciw chorobie pneumokokowej. Choroba ta wywoływana jest przez bakterie Streptococcus pneumoniae i jest ona wiodącą przyczyną choroby i zgonów w Stanach Zjednoczonych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Podczas badań były dostępne broszury informujące o sposobach zwalczania głównych czynników ryzyka miażdżycy oraz zalecenia dietetyczne w języku polskim i angielskim.

W tegorocznej akcji uczestniczyły społecznie nastepujące osoby: Mariana Wrzosek, RN (Event Manager), Lisa Byers, RN, Marcia Tenezaca, RN, Lena Won, LPN z Presence Resurrection Medical Center oraz Elżbieta Dabrowa i Joanna Sewillo z kliniki dra Orawca. Wszystkim tym osobom składam gorące podziękowania za zaangażowanie i czas. Szczególnie goraco dziękuje Pani Marianie Wrzosek z Presence Resurrection Medical Center, która dostarczyła wiele upominków dla uczestników badań oraz materiałów edukacyjnych. Dziękuje takze Panu Józefowi Cikowskiemu – Prezesowi Zwiazku Podhalan w Północnej Ameryce oraz Pani Irenie Golden – manadżerowi Domu Podhalan za udostępnienie pomieszczenia na przeprowadzenie badań.

Szczepienia w klinice dr. B. Orawca. Od lewej: Joanna Sewillo, dr Bronisław Orawiec, uczestnik, Elżbieta Dabrowa. Chicago, 31 października 2015 r.

Dziękuje również red. Marcie Koseckiej z Super Expressu, red. Krystynie Teller z Polish News, red. Miłoszowi Sowie z Tygodnika Podhalńskiego oraz red. Wojciechowi Doruli z ZPPA za patronat medialny. Jako praktykujący kardiolog od przeszło 40 lat, mogę zapewnić, że kontrola czynników ryzyka miażdżycy, a także szczepienia profilaktyczne są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Życzę wszystkim determinacji w walce o swoje zdrowie i życie.
BO

Foto: M. Sowa, B. Orawiec