Aby życzyć wszystkiego co najlepsze

Historia pocztówek

W czasach, kiedy to ludzie nie znali słowa papeteria, składano sobie życzenia osobiście. Młodzi ludzi wędrowali zatem w tym celu nawet kilkanaście kilometrów, aby swoimi życzeniami obdarować z okazji nadchodzących świąt drogą osobę. Z czasem jednak wyręczono ludzi z tych kilometrowych wędrówek i wymyślono kartki pocztowe z motywami adekwatnymi do danych okoliczności. Kartki świąteczne przeszły w tej kwestii naprawdę długą drogę, a jej początek przypadł na rok 1843 w Wielkiej Brytanii.

Początek kartek świątecznych

To właśnie wtedy na pomysł uczczenia nadchodzących świąt pocztówką wpadł sir Henry Cole. Podstawą tego pomysłu były kartki, które do tej pory ozdabiane były kwiatami albo akcentami przypominającymi o wiośnie i o Zmartwychwstaniu Pańskim. Sir Cole postanowił, że jego pocztówka będzie zawierała typowo świąteczny motyw, który będzie się zmieniał na kolejne bożonarodzeniowe okoliczności. Na tej kartce było dużo koloru żółtego i zielonego, które nawiązywały do kochanej pory roku i świąt wielkanocnych. Tak przygotowana pierwsza kartka pocztowa, była sprzedawana za jednego szylinga. W kolejnych latach pocztówki ze świątecznymi motywami zyskiwały coraz większą popularność, aż do roku 1873. A to za sprawą firmy Prang & Mayer, która uruchomiła ich sprzedaż na masową skalę.

Okres wojny

Początek XX stulecia, przyniósł branży pocztówkowej typowy progres. Kartki świąteczne nabrały nowego wymiaru za sprawą I wojny światowej. Tradycja ich wysyłania do żołnierzy walczących na frontach, przyniosła ogromną popularność temu cudownemu zwyczajowi. W kolejnych latach kartki świąteczne stały się narzędziem wielu organizacji charytatywnych, którym fundusze z ich sprzedaży pozwalały pomagać osobom potrzebującym. W XX wiek zmienił także wygląd zdobień okolicznościowych pocztówek. Zawitały na nich po raz pierwszy motywy religijne w przepięknej kolorystyce i ze specjalnymi świecącymi zdobieniami.

Wirtualne życzenia

Świąteczne kartki zaczęły przybierać zupełne nowe formy, pod koniec XX stulecia. Tutaj wiele kartek świątecznych zaopatrzonych było w grającą pozytywkę, tworząc tak zwane pocztówki muzyczne. Też specjalnymi pocztówkami grającymi, były piękne pocztówki, które odtwarzano na gramofonach jako płytę, pocztówki te także były zaopatrzone w motywy nawiązujące do nadchodzących świąt. W dobie dzisiejszej największą popularnością cieszą się wirtualne kartki. Są one opatrzone kolorowymi grafikami, animacjami i muzyką.

W dobie dwudziestego pierwszego wieku, jest zwyczaj załączania do kartek świątecznych robionych własnoręcznie motyli, które symbolizują szczerość skąłdanych życzeń.

Ewa Michałowska – Walkiewicz