8 najbardziej niezwykłych jezior świata

 

Zjawiskowe jezioro na australijskiej wyspie Middle. Swym kształtem przypomina stopę odciśniętą w gęstym drzewostanie. Jezioro jest słone – przez krótki okres wydobywano z niego sól. Od morza oddziela je wąski pas piachu. Naukowcy do dziś zastanawiają się czemu zbiornik ma jasnoróżową barwę.


2. Kajyngdy
Jezioro w Kazachstanie w górach Küngej Ałatau. Leży na wysokości 1867m n.p.m. Powstało w wyniku trzęsienia ziemi w 1910 roku. Spadające skały utworzyły naturalną tamę na rzece Kajyngdy. Woda zalała część wąwozu zarośniętą drzewami, dzięki czemu powstał podwodny las. Jezioro ma 400m długości, a jego maksymalna głębokość wynosi 30m.


3. Kelimutu
Wulkan tarczowy na wyspie Flores należącej do Indonezji. Wznosi się na 1639m n.p.m. W jego kraterze znajdują się trzy różnokolorowe jeziora – Zaczarowane Jezioro, Jezioro Młodych Mężczyzn i Panien oraz Jezioro Starych Ludzi. Na barwę jezior wpływ mają reakcje chemiczne jakie zachodzą między minerałami oraz gazami wydobywającymi się z wulkanu.


4. Morze Martwe
 Bezodpływowe jezioro na Bliskim Wschodzie na granicy izraelsko-jordańskiej. Lustro wody jeziora znajduje się 418m poniżej powierzchni morza i stale się obniża – jest to najniższy punkt Ziemi nie będący zalany wodą. Maksymalna głębokość jeziora to 377m. Morze Martwe charakteryzuje się bardzo dużym zasoleniem ok. 28%. Nie żyją w nim żadne organizmy prócz bakterii (stąd nazwa martwe). Tak duże zasolenie sprawia, że ludzie swobodnie unoszą się na jego powierzchni.

 5. Mono
10. Słone jezioro w Kalifornii mające co najmniej 760 000 lat. Z dna Jeziora Mono sterczą tufowe wieże. Powstały z materiału piroklastycznego wyrzuconego przez wulkan. Niektóre wieże mają nawet po kilka metrów wysokości. Jezioro Mono wraz z przylegającymi do niego obszarami (tereny pustynne) tworzy scenerię rodem z filmów science fiction.

 6. Retba
 Różowe jezioro w Senegalu. Swoją barwę zawdzięcza dunaliella salina, czyli algom, które wytwarzają różowy pigment. Co ciekawe, w porze suchej różowa barwa jest jeszcze intensywniejsza. Jezioro charakteryzuje się dużym zasoleniem, dzięki czemu ludzie mogą swobodnie unosić się na jego powierzchni. Lac Retba jest jeziorem płytkim, w najgłębszym miejscu ma zaledwie 3 metry.

 7. Sørvágsvatn
 Największe jezioro Wysp Owczych. Sørvágsvatn leży na klifowym wybrzeżu wyspy Vágar. Woda z jeziora uchodzi do Oceanu Atlantyckiego 45 metrowym wodospadem. Średnia głębokość jeziora to ok. 27m, a maksymalna dochodzi prawie do 60m.


 

8. Spotted
16.zawartością siarczanu magnezu, wapnia, siarczanu sodu oraz kilku innych minerałów np.: srebra i tytanu. Spotted Lake najciekawiej prezentuje się latem, gdy w wyniku wyparowania części wody, na dnie jeziora, tworzy się kilkaset kolorowych „oczek wodnych”.

 Za: http://ttg.com.pl/