7 najbardziej niezwykłych wybrzeży świata

 

Glass Beach
W mieście Fort Bragg leżącym w Kalifornii znajduje się szklana plaża. Powstała w wyniku ludzkiej lekkomyślność oraz geniuszu natury. Po II wojnie światowej mieszkańcy miasta, prawie przez 20 lat, składowali tam śmieci. Po zamknięciu wysypiska do akcji wkroczyła natura. Fale morskie zaczęły szlifować kanciaste i ostre odłamki szkła. Po kilkudziesięciu latach ciągłej obróbki powstały oszlifowane „koraliki”, które usłały całą plażę. Ludzie widząc to, pozbierali inne odpady i zaczęli chronić to magiczne miejsce.

Lodowiec Szelfowy Larsena
Lodowiec szelfowy to skrajna część lądolodu, która unosi się na wodzie, podczas gdy jego podstawa zanurzona jest pod powierzchnią wody. Lodowiec Szelfowy Larsena znajduje się na Morzu Weddela (Antarktyda). Jest on idealnie płaski, tak jak większość lodowców szelfowych. Zakończony jest stromym klifem, który jest jednocześnie czołem lądolodu. W wyniku cielenia lodowca, od jego czoła odrywają się spore bryły lodu, które dryfują potem po morzu, jako góry lodowe.


Los Órganos
Formacja bazaltowa na urwistym wybrzeżu La Gomery (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Sześciokątne kolumny bazaltowe powstały w wyniku zetknięcia się gorącej lawy z zimną wodą morską – doszło wówczas do nagłego ochłodzenia lawy, a następnie do jej popękania. Procesy erozji spowodowały ich odsłonięcie. Nazwano je Los Órganos, gdyż przypominają organy. Formację można podziwiać wyłącznie od strony morza.

Panjin Red Beach
Plaża w delcie rzeki Liaohe. Leży 30 kilometrów od miasta Panjin (Chiny). Swoją czerwoną barwę zawdzięcza chwastom morskim Sueda, które rosną na zasolonych glebach (są to olbrzymie tereny bagienne). Wodorosty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja – przez lato są zielone, a na jesień przybierają krwiście czerwoną barwę.


Pustynia Namib
Najstarsza pustynia świata rozciągająca się wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Afryki (Namibia, Angola, RPA). Ciągnie się wzdłuż Oceanu Atlantyckiego na długości około dwóch tysięcy kilometrów. Część północna pustyni ma charakter skalisto-żwirowy, natomiast południowa piaszczysty. Na zdjęciu fragment wybrzeża nazywany Długą Ścianą.

Tessellated pavement (Mozaikowaty chodnik)
Twór, który bezsprzecznie można nazwać cudem natury. Znajduje się na przesmyku Eaglehawk Neck łączącym Półwysep Tasmana z Półwyspem Forestier (Tasmania, Australia). Naprężenia skorupy ziemskiej spowodowały spękanie skał osadowych, a fale morskie wyszlifowały skały, które obecnie przypominają chodnik.

Wybrzeże Dubaju

Fantazja szejków nie zna granic. W tym bogatym mieście leżącym na pustyni, gdzie woda jest droższa od ropy, buduje się zespoły wyspy o przedziwnych kształtach m.in. palm. Z góry wygląda to rzeczywiście niesamowicie, ale zmiany w ekosystemie Zatoki Perskiej są przeogromne i co gorsza nieodwracalne. Niestety szejkowie nie zamierzają zaprzestawać na tym i planują kolejne podobne inwestycje.
Za: http://ttg.com.pl/