60 lat twórczości Edwarda Dębickiego w XXVII Festiwalu Romane Dyvesa

 

Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wlkp.

60 lat twórczości Edwarda Dębickiego w XXVII Międzynarodowym Festiwalu „ROMANE DYVESA
(„CYGAŃSKIE DNI”)od 23-25 czerwca, 2016, GORZÓW WLKP.


23 czerwca 2016 20:00
Park Wiosny Ludów
„ODLEGŁY DYM” – WIECZÓR POETYCKO – MUZYCZNY
Prezentacja poezji Papuszy oraz Edwarda Dębickiego w wykonaniu aktorów sceny polskiej oraz dzieci romskich.
Poezji towarzyszyć będzie muzyka Edwarda Dębickiego w wykonaniu Taborowej Orkiestry Harfiarzy.
Kiermasz romskich wydawnictw literackich i muzycznych.

24 czerwiec 2016 18:00
Kościół Katedralny
MSZA – celebrowana przez duszpasterza Romów
ks. Stanisława Opockiego

24 czerwiec 2016 20:00
Bulwar Nad Wartą
GIPSY NIGHT
Wieczór romskiej muzyki klubowej i współczesnej.
Wystąpią artyści prezentujący muzykę romską współczesnych pokoleń.
Muzyka romska zabrzmi w odsłonach elektronicznych, hip hopowych, rockowych oraz alternatywnych.
Wystąpią m.in. :
WARSAW BALKAN MADNESS (Polska)
KAL (Serbia)
TRIBAL DANCE (Polska)

25 czerwiec 2016 20:00
AMFITEATR
KONCERT GALOWY

27 edycja Festiwalu Romane Dyvesa 2016 będzie edycją wyjątkową, gdyż jubileuszową. 60-lecie Teatru Muzycznego Terno oraz pracy artystycznej Edwarda Dębickiego to idealna okazja do wielkiego muzycznego święta. „60 lat muzycznej wędrówki Edwarda Dębickiego i Terno” – to ważne losy naszego narodu: bieda i nietolerancja z jednej strony oraz wirtuozeria i przepiękne kolory barw muzyki, tańca i poezji romskiej.

Na program złożą się m.in. utwory Edwarda Dębickiego, które na stałe wpisały się do dziedzictwa kulturowego Polski tj. piosenki z repertuaru Anny German, Edyty Geppert, muzyka filmowa oraz muzyka sięgająca korzeni, stworzona dla legendarnej Taborowej Orkiestry Harfiarzy. Program wzbogacą tańce w unikalnej choreografii, nawiązującej do rodowych tańców taborowych m.in. Serbianki, tańców z chustami. Do Teatru Terno zostaną zaproszeni goście specjalni z Rosji, Szwecji, Mołdawii, Hiszpanii, Rumunii, którzy poznali w Gorzowie autentyczną kulturę romską i są już jej ikonami. Artyści ci zaprezentują przebogaty repertuar oryginalnych lirycznych i dramatycznych pieśni, romansów cygańskich i brawurowych tańców, opracowanych zarówno w dawnych czasach, jak i współczesnych. Różnorodność koncertu jubileuszowego zapewnią gościnnie zaproszone, największe gwiazdy muzyki romskiej na świecie, razem z Terno wystąpią m.in. Mahala Rai Banda z Rumunii, Michelle Nascimento z ognistym flamenco z Hiszpanii, Natasha Buzyleva z Rosji, Witt Michaj solista legendarnej Romy, Dumitru Harea wirtuoz fletni pana z Mołdawii. Koncert Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno zwieńczy występ wszystkich artystów festiwalu.

Przygotowaliśmy festiwal, który będzie miał wyjątkową oprawę, zgromadzi czołowych artystów romskich z całego świata, wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie. Zespoły zaproszone do tej edycji to prawdziwe perły w swoim gatunku. Swoją autentycznością, grą na żywo, niespotykaną oryginalnością oraz co najważniejsze profesjonalizmem, dbając o utrzymanie i ochronę tradycji oraz wartości kultury romskiej, zjednują sobie wielopokoleniową, wielokulturową publiczność z Gorzowa, regionu, Polski i całej Europy.

1. GYPSY SOUL TALISMAN (Niemcy) wielonarodowy zespół stworzyli trzej wybitni muzycy: kompozytor i gitarzysta Vadim Kulitski skrzypek Oleksander Klimas i akordeonista Oleg Nehlsem. Ich muzyka wyróżnia sie oryginalnością, a repertuar stanowią własne kompozycje i aranżacje o silnym ładunku emocjonalnym. Krytycy i znawcy muzyki wyrażają opinie, że jest to najbardziej nowatorska grupa muzyczna od czasów legendarnego gitarzysty Django Reinhardta, twórcy nowego nurtu łączącego kazz z muzyką cygańską. Członkowie zespołu Talisman poszli jeszcze dalej i sięgają po muzykę celtycką i orientalną, muzykę klasyczną, rock i flamenco. Są mile widzianymi gośćmi wielu europejskich festiwali.

2. ROMAFEST (TRANSYLWANIA)
to jedyny chyba na świecie zespół, który tak czaruje tańcem. Grupa powstała w 1997 r. przy okazji Festiwalu Cygańskiej Piosenki i Tańca w Gornesti w Transylwanii. Znaleźli w niej miejsce absolutnie doskonali tancerze. W repertuarze mają tradycyjne tańce z Transylwanii. Precyzja, skala trudności wykonania potrafią przyprawić widza o zawrót głowy. Ale też i trudno się temu dziwić, ponieważ do zespołu trafiają wybitni artyści, którzy kończą szkoły ze złotymi medalami lub też finaliści najważniejszych konkursów tanecznych. Romafest to także piosenka ludowa, pomieszanie tradycji romskich i kultury bałkańskiej z jej niezwykłą, łamaną muzyką. Zespół ma silne związki z Japonią i bardzo często tam koncertuje. Zespół Romafest to 6 osobowa orkiestra, 8 tancerzy i 6 tancerek.

3. KAL (SERBIA) to serbski zespół o rock’n’rollowym podejściu, bazujący na tanecznych rytmach i korzennym, bałkańskim bluesie. Ich dowcip, wyobraźnia, umiejętność łączenia brzmień pozornie do siebie nie przystających, a także odcięcie się od folklorystycznych manier wykonawczych, sprawia, że jako zespół stali się częścią bałkańsko-cygańskiej tradycji, jak i romskimi aktywistami kulturalnymi XXI wieku.

4. MAHALA RAI BANDA (RUMUNIA)
to koktajl muzyków z dwóch wiosek w Rumunii. Część pochodzi z Clejani. To wioseczka na południowym zachodzie od Bukaresztu, centrum skrzypków, cymbalistów, basistów i akordeonistów, którzy stworzyli niezwykłą formację Taraf de Haidouks. Natomiast w Zece Prajini, rodzinnej wiosce Fanfare Ciocarlia, dominują specjaliści od instrumentów dętych. Historia Mahala Rai Banda sięga końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy Aurel Ionita stworzył w Bukareszcie grupę Rom Bengale. Ale młodzi muzycy oszołomieni szybkim sukcesem nie dali sobie z nim rady. Zespół się rozpadł. Wtedy Aurel zebrał muzyków, którzy stworzyli pierwszy skład Mahala Rai Banda. Zespół ma na koncie dwie płyty i przebój „Mahalageasca”, który rozbrzmiewa w filmie Saszy Barona Cohena „Borat”. Muzyka Mahali to wybuchowa mieszanka rumuńskiej muzyki tradycyjnej, orientalnego popu, katalońskiej rumby, reggae, manele i cygańskiego żywiołu.

5. ZINGAROS NEW GYPSY TANGO (ARGENTYNA)
Artyści Ci grają muzykę, łączącą dwa różne style, cygański oraz Tango, która to mieszanka daje początek unikalnemu gatunkowi charakteryzującemu się pasją i euforią muzyki cygańskiej oraz melancholią i nostalgią tanga Argentyńskiego.

7. CYGAŃSKI TEATR MUZYCZNY TERNO I JEGO GOŚCIE
„60 lat wędrówki muzycznej Edwarda Dębickiego i Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno”
NATASHA BUZYLIOVA & IŁO (ROSJA) jedna z czołowych i najbardziej popularnych wokalistek cygańskich w Rosji. Niesamowity głos oraz aparycja są jest znakiem rozpoznawczym. Razem z grupą IŁO, w której możemy zobaczyć najlepszych artystów cygańskich, zaprezentuję barwny charakterystyczny dla Cyganów z tego rejonu, folklor, pełny cygańskich romansów oraz pięknych tańców.
WITT MICHAJ (SZWECJA) związany z upowszechnianiem kultury romskiej od roku 1967, kiedy to został solistą zespołu Roma. Ma na swoim koncie występy m.in. na Festiwalu w Opolu, Paryskiej Olimpii, Mediolanie w słynnej La Scala. Kuzyn słynnego Michaja Burano.

MICHELLE NASCIMENTO (HISZPANIA) „La Caoba” – tancerka flamenco, choreograf i nauczyciel tańca. Ukończyła słynną Akademię Flamenco „Amor de Dios” w Madrycie. Wiele lat spędziła w Sevilli pogłębiając swoją wiedzę i warsztat z największymi legendami flamenco tj. rodzina Farucco czy Juana Amaya. Występowała w Stanach Zjednoczonych, Europie i Afryce. Jako dyrektor artystyczny „Flamenco Triana” w Chicago była tancerką i choreografem wielu widowisk artystycznych w tym Opera Carmen w Nowym Jorku czy Dance Chicago oraz wiele innych. Obecnie mieszka między Malagą a Basel w Szwajcarii gdzie pracuje nad nowymi projektami w tym „FlamenCuba” czyli fuzja muzyki i tańca Kuby i Hiszpanii.

DUMITRU HAREA (MOŁDAWIA) urodził się w Mołdawii, we wsi ISacova, 50 km od stolicy – Kiszyniowa. Po ukończeniu szkoły muzycznej w Orhei (1985) i Liceum Muzycznego w Tiraspolu (1990), rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni-Pana. Studiował u znanego i cenionego w Mołdawii i Rumunii Prof. Iona Negura. Akademię ukończył w 1996r. Już w trakcie studiów, przez cztery lata, pracował jako nauczyciel w Szkole Muzycznej, w której uczył młodzież gry na fletni Pana. W tym czasie był także członkiem orkiestry ludowej „Martisor”, koncertując wraz z nią nie tylko w Mołdawii, ale także w Rumunii, na Łotwie i innych państwach Europy. Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej no i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia
Edward Dębicki – dyrektor Festiwalu